رادیو مجازی اتاق ایران - 26 تیرماه 97

پیروزبخت خبر داد

سیاست جدید استاندارد برای خودروهای وارداتی

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این که میزان استاندارد گوگرد موجود در بنزین عدد ۵۰ است، گفت: طبق آخرین نمونه‌گیری صورت گرفته توسط سازمان ملی استاندارد، وزارت نفت و دادستانی این عدد در تهران ۵۸ و در میانگین کلانشهرها ۴۸ بوده است.

17 مهر 1396
کد خبر : 10491
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این که میزان استاندارد گوگرد موجود در بنزین عدد ۵۰ است، گفت: طبق آخرین نمونه‌گیری صورت گرفته توسط سازمان ملی استاندارد، وزارت نفت و دادستانی این عدد در تهران ۵۸ و در میانگین کلانشهرها ۴۸ بوده است.

نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد

نیره پیروزبخت صبح امروز در نشستی خبری که به مناسبت روز جهانی ملی استاندارد در محل ساختمان این سازمان برگزار شد، با اشاره به آخرین نمونه‌گیری‌های مورد بررسی توسط سازمان ملی استاندارد، وزارت نفت و دادستانی در مورد بنزین، اظهار کرد: حداکثر میزان بنزن موجود در بنزین باید عدد یک باشد که در سال ۱۳۹۵ این موضوع رعایت شده و در نمونه گیری اخیر تهران به عدد ۰.۹ رسیده‌ایم که پایین تر از حد استاندارد است و مطلوب شدن وضعیت را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در مورد گوگرد میزان استاندارد عدد ۵۰ است، اما در نمونه گیری مورد نظر این عدد در تهران ۵۸ بوده که بالاتر از حد استاندارد است، اما در کلانشهرها به عددی معادل ۴۸ رسیده‌ایم که نشان می‌دهد میانگین گوگرد موجود در بنزین وضعیتی مطلوب دارد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به این‌که به چه علت دادستانی به موضوع نمونه گیری بنزین ورود کرده و پیش از این تنها سازمان ملی استاندارد تنها با همکاری وزارت نفت این مساله را مدنظر قرار می‌داد، تصریح کرد: در سال جاری با توجه به شبهاتی که پیش آمده بود دادستانی درخواست کرد که قصد دارد در نمونه گیری‌های بنزین حضور داشته باشد و ما نیز با این مساله موافقت کردیم.

پیروزبخت در پاسخ به این که آیا تعداد خودروهایی که قرار است براساس مصوبه مربوطه ۸۵ مورد استاندارد خودرویی را تا ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۷ مدنظر قرار دهند، مشخص شده است یا خیر، اعلام کرد: ما در این رابطه نه نامی از خودروها می‌بریم و تعدادخودروهای مربوطه را اعلام می‌کنیم باید تا موعد زمانی مربوطه منتظر ماند تا ببینیم کدام یک ا زخودروها نمی‌توانند استانداردهای خودرویی تدوین شده را ارتقاء دهند.

وی ادامه داد: اگر خودرویی وجود دارد که ایمنی‌ها را رعایت نمی‌کند ارزان قیمت است برای ما ایمنی و سلامتی مردم برای ما اهمیت دارد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین در مورد بنزین یورو ۴ و نیز وضعیت خودروها در ایران یادآور شد: در حال حاضر در دنیا یورو ۴ تولید می‌شود ولی هنوز بنزین ما در حد یورو ۴ است و باید بتوانیم وضعیت بنزین و خودرو را در کشور با یکدیگر هماهنگ کنیم.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با اعلام اتخاذ سیاست جدید استاندارد برای خودروهای وارداتی خاطر نشان کرد: در رابطه با خودروهای وارداتی سیاست‌های جدیدی اتخاذ شده و در سال جاری اعلام کرده‌ایم که باطری و لاستیک باید مشمول تایید نو شوند، چرا که باید حتما تاییدیه‌های لازم را از کشور مبدا جهت واردات اتخاذ کنند و علاوه بر این وجود نمایندگی‌های مجاز نیز اجباری شده است.

پیروزبخت با اشاره به عملکرد شش ماهه نخست سال جاری سازمان ملی استاندارد در راستای فعالیت‌های صورت گرفته دولت دوازدهم عنوان کرد: افزایش پوشش استاندارد به همه محصولات داخلی یکی از مسائلی است که باید براساس تاکید مقام معظم رهبری و نیز سیاست‌های موجود مدنظر قرار گیرد، اما باید بدانید که این اتفاق یک یا دو ساله انجام نمی‌شود، هرچند در شش ماهه نخست سال جاری ۳۰۷۴ استاندارد ملی در رابطه با کالاهای مختلف تدوین شده است.

وی اظهار کرد: طی شش ماهه نخست سال جاری ۱۱۰ هزار بازرسی فنی مدنظر قرار گرفته و علاوه بر این تعداد کل پروانه‌های علامت استاندارد به ۳۵ هزار مورد رسیده است. در رابطه با بازرسی دوره‌ای آسانسورها نیز پیگیری‌های لازم صورت گرفته و ۳۳۰۰ بازرسی انجام شده است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به وضعیت جایگاه‌های سی ان جی نیز گفت: ۲۴۰۰ جایگاه سی ان جی مورد بازرسی قرار گرفته که ۱۶۰۰ مورد آن اقدام به رفع نقص کرده‌اند. علاوه بر این ۴۰۰ جایگاه در این شش ماهه مورد بازرسی مجدد قرار گرفتند که ۱۳۰ مورد از آنها به دلیل عدم انطباق با همکاری شرکت گاز انشعاب گازشان قطع شده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه