رادیو مجازی اتاق ایران - 21 تیر 99

رئیس اتاق ایران در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور

مجوزهای غیرضروری فضای کسب و کار را آشفته کرده است

رئیس اتاق ایران در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور از رویه‌های غیرضروری در فضای کسب و کار انتقاد و بر ضرورت الکترونیکی شدن صدور مجوزها تاکید کرد.

21 آبان 1396
کد خبر : 10982
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور با حضور اعضای هیات رئیسه اتاق ایران برگزار شد.

رئیس اتاق ایران در این نشست گفت: بزرگ‌ترین مشکل محیط کسب‌وکار ما رویه‌ها و کسب مجوزهای غیرضروری است حتی این موضوع بیشتر از مشکلات مالی، فضای کسب‌وکار در کشور را دچار آشفتگی می‌کند.

به گفته غلامحسین شافعی فعالان اقتصادی برای هر قدمی که برمی‌دارند باید گواهی و مجوز بگیرند و همین رویه‌های غیرضروری گاهی افراد را از انجام امور منصرف می‌کند. اگر الکترونیکی کردن امور به‌خوبی پیش برود و به نتیجه برسد، فضای کسب‌وکار رونق می‌گیرد.

شافعی همچنین با اشاره به برنامه اتاق ایران برای احداث پنج دفتر تجاری در نقاط مختلف دنیا گفت: ما به دنبال این هستیم تا دفاتر بازاریابی در نقاط مختلف دنیا ایجاد کنیم؛ در حال حاضر هم در حال بررسی و شناسایی مکان‌های مناسب برای تأسیس این دفاتر هستیم و به کمک و نظر اتاق‌های استانی برای انتخاب این کشورها نیاز داریم.

رئیس اتاق ایران همچنین با تأکید بر سیاست‌های اتاق برای حمایت از استارت‌آپ‌ها به‌ویژه در اتاق‌های استانی گفت: در نشست اخیر با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در اتاق ایران، بر ارتباط هر چه بیشتر اتاق و این معاونت تأکید شد. بر همین اساس اتاق‌های استانی هم باید ارتباط خود را با دفاتر این سازمان در استان‌ها افزایش دهند.

شافعی افزود: سیاست اتاق ایران حمایت از کسب‌وکارهای نوین است.

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای اینکه ایجاد پایانه‌های صادراتی در نقاط مرزی به اتاق‌ها واگذار شود با وزارت امور اقتصادی و دارایی مذاکراتی داشته‌ایم و از همه روسای اتاق‌ها می‌خواهم که این مورد را بررسی کنند و نظرات خود را ارائه کنند.

در بخشی از نشست شورای روسا، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران توضیحاتی در مورد طرح استعلام الکترونیکی بدهی مفاصا حساب تأمین اجتماعی به‌صورت الکترونیکی عنوان کرد.

محمدمهدی کاشف افزود: با راه‌اندازی سامانه استعلام الکترونیکی مفاصا حساب تأمین اجتماعی، سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند به سازمان تأمین اجتماعی متصل شده است. به این ترتیب فردی که می‌خواهد کارت بازرگانی بگیرد نیازی به مراجعه حضوری به سازمان تأمین اجتماعی ندارد و زمان و انرژی کم‌تری از فعالان اقتصادی گرفته می‌شود.

به گفته کاشف، واحد فاوای اتاق ایران به دنبال این است که در نهایت هیچ فرایند کاغذی برای صدور کارت نباشد تا امور سریع‌تر و با شفافیت بیشتر پیش برود و امکان نظارت کامل بر فرایندها باشد.

کاشف افزود: بعد از تأمین اجتماعی، مذاکره با گمرک و سازمان امور مالیاتی هم دنبال می‌شود تا امور مربوط به این سازمان‌ها نیز به طور الکترونیکی انجام شود.

مدیر فاوای اتاق ایران پیش‌ازاین در گفت‌وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» جزییات این طرح را بیان کرده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه