رادیو مجازی اتاق ایران - 21 آبان 97

معاون وزیر راه و شهرسازی هشدار داد

مصرف انرژی در ساختمان های ایران 3 برابر کشورهای همسایه

بررسی ها و ارزیابی های میدانی نشان می دهد فقط در 20 درصد ساختمان های در حال ساخت کشور مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مبنی بر کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن را در ساختمان ها رعایت می شود.

13 آذر 1396
کد خبر : 11282
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
بررسی ها و ارزیابی های میدانی نشان می دهد فقط در 20 درصد ساختمان های در حال ساخت کشور مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مبنی بر کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن را در ساختمان ها رعایت می شود.

محمد شکرچی‌زاده،‌ رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: مصرف انرژی در ساختمان های ایران در مقایسه با برخی کشورهای همسایه 2.5 تا 3 برابر بیشتر است.

محمد شکرچی زاده در جمع خبرنگاران توضیح داد: سالیانه 450 کیلووات ساعت بر مترمربع انرژی در ساختمان های ایران به هدر می رود؛ در حالی که این رقم در کشورهای اروپایی معادل 50 کیلووات است و اگر بتوانیم با اجرای این آیین نامه این رقم را در کشور به 100 برسانیم کاری بزرگی انجام شده است.

شکرچی زاده افزود: سالیانه تا 600 هزار ساختمان در ایران ساخته می شود و کاهش مصرف انرژی در آنها از هدررفت منابع موجود بسیار جلوگیری می کند.

وی بر لزوم اجرای آیین نامه اصلاح مصرف انرژی در ساختمان های دولتی تاکید کرد و گفت: انتظار داریم در سال 1397 با اجرای این آیین نامه در ساختمان های دولتی شاهد افزایش اشتغالزایی و جلوگیری از هدررفت انرژی در این ساختمان ها باشیم.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز اعلام کرد: بررسی ها و ارزیابی های میدانی نشان می دهد فقط در 20 درصد ساختمان های در حال ساخت کشور مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مبنی بر کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن را در ساختمان ها رعایت می شود.

فرج الله رجبی گفت: اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود تا هم سازندگان و هم بهره برداران به اجرای این مبحث در ساختمان ها حساسیت نشان دهند.

وی درباره اجرای آیین نامه اصلاح مصرف انرژی در ساختمان های دولتی افزود: این آیین نامه هنوز در کشور اجرایی نشده است اما امیدواریم سال آینده در ساختمان های دولتی اجرا شود؛ زیرا قیمت پایین انرژی در ایران انگیزه ای برای بهینه مصرف کردن انرژی در کشور ایجاد نمی کند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: باید شیوه هایی اجرایی مبحث 19 طوری تدوین شود که کسانی که در زمینه ساخت بناها سهل انگاری می کنند، مشخص شوند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما نه به مصرف بهینه، بلکه باید به مصرف کمینه انرژی در ساختمان ها بیش از پیش توجه کنیم و اگر نتوانیم این سیاست را پیش ببریم در مصرف انرژی در کشور با مشکلات بزرگی روبرو می شویم.

رییس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در ساختمان ها بیش از 40 درصد انرژی کشور به مصرف می رسد و 132 میلیون تن آلاینده ثابت وارد محیط زیست می شود.

بهروز کاری افزود: با اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در کشور شاهد استفاده بهینه از انرژی در ساختمان ها خواهیم بود و رتبه بندی معیارهای مصرف انرژی در ساختمان از هدررفت بسیاری از منابع موجود جلوگیری می کند.

بیش از 24 میلیون ساختمان در کشور وجود دارد و مصرف بهینه انرژی در این ساختمان ها می تواند از هدررفت بسیاری از منابع مالی جلوگیری کند و مصرف سوخت در کشور را کاهش دهد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه