رادیو مجازی اتاق ایران - 22 مهر 97

گمرک مانع ترخیص گندم‌های وارداتی شد

گمرک ایران در بخشنامه ای از عدم ترخیص گندم‌های وارد شده به کشور خبر داد.

14 آذر 1396
کد خبر : 11294
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

علی معقولی، مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه در بخشنامه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی کشور، بار دیگر ممنوعیت واردات گندم و ترخیص آن را مورد تاکید قرار داد.

گمرک ایران در بخشنامه‌ای، با تاکید بر ممنوعیت واردات گندم، اعلام کرد: گندم‌های وارد شده به گمرکات، با توجه به تولید مکفی این محصول در داخل، اجازه ترخیص ندارد.

پیش از این یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت‌وگو با فارس گفته بود: امسال ۸ میلیون و ۸۷۴ هزار تن گندم به ارزش ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از گندم‌کاران کشور خریداری شد که باید گفت همچنان در تولید گندم خودکفا هستیم.

 سیف در مورد آخرین آمار تولید گندم در سال زراعی 1395 تا 1396 گفت بود: خرید تضمینی گندم از اسفند سال 95 آغاز و توسط 1400 مرکز خرید از کشاورزان تحویل گرفته شد که طبق آخرین آمار 8 میلیون و 874 هزار تن گندم به ارزش 11 هزار و 600 میلیارد تومان خریداری شده است.

 یزادان سیف با اشاره به اینکه مطالبات گندم‌کاران طی چند روز گذشته به طور کامل تسویه شد، گفت: از نظر نگهداری و ذخیره‌سازی گندم در شرایط مطلوب مشکلی نداریم، تا حدی که 13 میلیون تن ظرفیت استاندارد سیلوهای ما است که با احتساب انبارهای روباز و مکانیزه ظرفیت به 18 میلیون و 11 هزار تن می‌رسد.

 مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تأکید بر اینکه امسال نیز مرز خودکفایی گندم را رد کرده‌ایم، گفت: بیشترین حجم تولید گندم مربوط به استان خوزستان با یک میلیون و 350 هزار تن، استان گلستان یک میلیون و 105 هزار تن، فارس 900 هزار تن، کرمانشاه 646 هزار تن و استان کردستان با 525 هزار تن به ترتیب مقام‌های اول تا پنجم در تولید گندم در سال 1395 تا  1396 را در کشور داشته‌اند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه