رادیو مجازی اتاق ایران - 26 خرداد 98

رئیس اتاق مازندران در نشست با هیات اقتصادی ایتالیا

سطح روابط اقتصادی ایران و ایتالیا زمینه رشد بیشتری دارد

عبداله مهاجر دارابی، رئیس اتاق مازندران میزان صادرات مازندران به ایتالیا در سال جاری را دو میلیون و ۳۰۰ هزار دلار اعلام کرد.

16 بهمن 1396
کد خبر : 12105
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

هیأت اقتصادی ایتالیا برای دومین بار برای بازدید اقتصادی از مازندران به این استان سفر کرد و نشست مشترکی با رئیس اتاق مازندران برگزار کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران در نشست با هیأت اقتصادی ایتالیا با بیان اینکه روابط اقتصادی ایران و ایتالیا از دیر باز برقرار بوده و پس از انقلاب نیز این روابط ادامه داشته است، گفت: ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که در روابط دو جانبه با ایران نگاه مثبتی دارد و پس از برجام نیز آن را گسترش داده است.

عبداله مهاجر دارابی گسترش روابط دو سویه را خواستار شد و افزود: روابط اقتصادی دو جانبه در حد و اندازه دو کشور نیست. بخش‌خصوصی می تواند با برقراری روابط مثبت در حوزه گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور، در زمینه تعمیم روابط به حوزه های دیگر موفق باشد.

دارابی با اشاره به حجم صادرات مازندران به کشور ایتالیا بیان کرد: در ۹ماهه نخست سال جاری دو میلیون و ۳۰۰ هزار دلار میزان صادرات و حدود ۲۳ میلیون دلار حجم واردات این استان به ایتالیا بوده است.

وی واردات مازندران به ایتالیا را ده برابر صادرات به این کشور اعلام کرد و گفت: ظرفیت صادراتی مازندران به ایتالیا می تواند بیش از این میزان باشد و این امر با گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور محقق خواهد شد. سطح تجاری دو کشور باید از نظر عملیاتی افزایش یابد تا به  نقطه مطلوب برسد.

رئیس اتاق مازندران  بخش کشاورزی، گردشگری و صنایع کوچک و متوسط استان را از زمینه های گسترش میزان همکاری بین دو کشور خواند و یادآور شد: بیش از چهار هزار صنایع کوچک و متوسط در حوزه های مختلف در مازندران موجود است و می توان در بخش صنعت نیز همکاری های خوبی را با کشور ایتالیا برقرار کرد.

وی با اشاره به پیش بینی ۱۳ میلیارد دلاری حجم مبادلات دو کشور در سال ۹۶ یادآور شد: ایتالیا چهارمین کشوری است که دولت جمهوری اسلامی روابط خوبی را در زمینه های مختلف با آن برقرار کرده و از شرکای خوب تجاری ایران محسوب می شود.

مهاجر دومین بازدید هیات اقتصادی ایتالیا از مازندران را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد: با علاقمندی شرکت های ایتالیایی برای ایجاد روابط خوب اقتصادی و سرمایه گذاری در مازندران  دو کشور باید از حسن روابط بهره مند شوند.

ضرورت افزایش مبادلات تجاری بین مازندران و ایتالیا

فرانسسکو ماراگنو در این نشست با بیان اینکه ایتالیا، ایران را کشور دوست تلقی می کند و روابط دو جانبه این دو کشور برای ایتالیا حائز اهمیت است، گفت: امیدواریم با گسترش سطح روابط دو جانبه با ایران این روابط دوستانه بیش از پیش ادامه یابد و قدم های خوبی در این زمینه برداریم.

وی هدف از سفر دوم خود به مازندران را شروع همکاری های برنامه ریزی شده خواند و افزود: تفاوت زیادی  بین حجم صادرات و واردات مازندران به ایتالیا وجود دارد که امیدواریم با گسترش سطح همکاری ها، این میزان به هم نزدیکتر شود.

سرپرست هیأت اقتصادی ایتالیا افزایش میزان مبادلات تجاری را خواستار شدو بیان کرد: متاسفانه تبلیغات مناسبی در مورد ایران صورت نمی گیرد به همین خاطر باید در این زمینه تلاش بیشتری شود تا دیگر علاقمندان به سرمایه گذاری نیز بتوانند از ظرفیت های همکاری بهره مند شوند.

فراچسکو مرانو افزود: بازدید از ظرفیت های مشترک همکاری مازندران موقعیت خوبی برای شناسایی آن است و مهمان نوازی و فرهنگ غنی مازندران از نکات مثبت این استان است. با توجه به حساس بودن مسائل اقتصادی باید در این زمینه دقت لازم برای  همکاری بهتر صورت گیرد تا فرصت های مشترک  به افزایش حجم روابط منجر شود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه