گزارش رادیویی: ارزیابی اعضا از نشست چهل‌وسوم هیات نمایندگان اتاق ایران

بخشنامه بانک مرکزی برای تخلف کارمزدی بانک‌ها

بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد: اخذ کارمزد استعلام اطلاعات مشتریان از سازمان ثبت‌احوال از مشتریان تخلف بوده و با آن برخورد خواهد شد.

23 بهمن 1396
کد خبر : 12187
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

اگرچه بانک مرکزی، اخذ کارمزد بابت استعلام اطلاعات مشتریان از ثبت‌احوال را ممنوع اعلام کرده بود، اما اکنون برخی بانک‌ها ۲۰۰ تا ۶۰۰ تومان به‌صورت غیرقانونی از مشتریان، دریافت می‌کنند.

بانک مرکزی قبلاً با صدور بخشنامه‌ای اخذ کارمزد بابت استعلام اطلاعات مشتریان از ثبت‌احوال را ممنوع اعلام کرده بود، اما اکنون برخی بانک‌ها مبالغ ۲۰۰ تا ۶۰۰ تومانی را از مشتریان طلب می‌کنند که به‌طورقطع، با توجه به تعداد بالای مشتریان بانکی، رقم هنگفتی را نصیب بانک‌ها می‌کند.

اکنون بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرده که اخذ این کارمزد از مشتریان محل قانونی ندارد و با تخلفات برخورد خواهد شد. متن کامل این بخشنامه به شرح زیر است:

جهت اطلاع مدیران عامل بانک‌های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست‌بانک، مؤسسات اعتباری غیربانکی و بانک مشترک ایران و ونزوئلا ارسال می‌شود.

با سلام

احتراماً، پیرو بخشنامه‌های شماره ۹۵/۲۱۸۵۴۶ مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۱۱، شماره ۶۱۱۲۳/۹۶ مورخ ۱۳۹۶/۰۳/۱۰، ۹۶/۷۷۹۹۰ مورخ ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ و ۹۶/۲۸۳۲۴۳ مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۰۸ با موضوع کارمزد خدمات بانکی(ریالی)، به استحضار می‌رساند اخیراً مشاهده شده که برخی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، علاوه بر کارمزدهای مندرج در بخشنامه‌های مزبور، اقدام به اخذ مبلغ ۲۰۰۰ ریال و برخی نیز ۶۰۰۰ ریال از مشتریان خود تحت عنوان«کارمزد استعلام اطلاعات مشتریان از سازمان ثبت‌احوال کشور» می‌کنند. این اقدام مغایر با بخشنامه‌های صادره این بانک بوده و تأکید می‌شود دریافت هرگونه وجه تحت عنوان کارمزد خدمات بانکی خارج از چارچوب بخشنامه‌های ابلاغی این بانک، ممنوع است.

خواهشمند است دستور فرمایید ضمن ابلاغ به واحدهای ذی‌ربط، بر حسن اجرای آن نظارت لازم صورت پذیرد.

مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری

اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی

عباس کمرئی - امیرعباس هاشمی‌نژاد

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه