رادیو مجازی اتاق ایران - 1 اسفند 97

با موافقت اعضای اکو اجرایی می‌شود

راه‌اندازی کریدور ترانزیتی کابل- تهران- استانبول

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید: با موافقت اعضای اکو، کریدور حمل‌ونقلی کابل -تهران- استانبول در قالب همکاری‌های این سازمان اجرایی می‌شود.

25 بهمن 1396
کد خبر : 12235
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل وزارت تجارت و صنایع افغانستان گفت: در بیست و هشتمین نشست شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای سازمان همکاری اقتصادی (اکو) که آذرماه سال جاری در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد، پیشنهاد تأسیس کریدور کابل - تهران – استانبول مورد موافقت قرار گرفت.

سیدیحیی اخلاقی امروز در حاشیه نهمین اجلاس منطقه‌ای ترانزیت و حمل‌ونقل کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در اسلام‌آباد پاکستان افزود: بحث‌های تخصصی و راهکارهای راه‌اندازی این کریدور حمل‌ونقل در نهمین اجلاس منطقه‌ای ترانزیت و حمل‌ونقل کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی 'اکو' در اسلام‌آباد پاکستان بررسی می‌شود تا بتوان گامی مثبت در زمینه گسترش همکاری منطقه‌ای و رونق اقتصادی کشورهای عضو برداشته شود.

اخلاقی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح ضرورت گسترش همکاری کشورهای منطقه به‌ویژه در زمینه ترانزیت و رونق صنعت حمل‌ونقل گفت: هر چه در زمینه رونق این صنعت همکاری و تعامل و برنامه‌ریزی شود، تجارت منطقه‌ای و دوجانبه نیز بین کشورها افزایش می‌یابد.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل وزارت تجارت و صنایع افغانستان اضافه کرد: لازم است در زمینه کاهش عوارض ترانزیتی بین کشورهای عضو اکو و آسان شدن روند صدور ویزا در بین اعضا اقدامات فوری انجام شود تا تجارت بین این کشورها نیز رونق بیشتری گیرد.

بر اساس این گزارش نهمین اجلاس منطقه‌ای ترانزیت و حمل‌ونقل کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو)  روز سه‌شنبه 25 بهمن‌ماه 1395 با حضور هیات ایرانی در اسلام‌آباد پاکستان گشایش یافت.

کارشناسان 10 کشور عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو ) در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان گرد هم آمدند تا در مدت‌زمان سه روز برگزاری این اجلاس، راهکارهای رونق حمل‌ونقل جاده‌ای بین کشورهای عضو را بررسی کنند.

اقتصادی کردن حمل‌ونقل جاده‌ای با توجه به افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل در بین کشورهای عضو اکو از مهم‌ترین برنامه‌های این نشست است.

قرار است نتایج نهمین جلسه کمیته همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) پس از جمع‌بندی در اجلاس آتی وزیران حمل‌ونقل اکو که سال آینده برگزار می‌شود، به تصویب برسد.

سازمان همکاری اقتصادی (Economic Cooperation Organization)، به‌طور مخفف اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۴) نخستین بار آن را پایه‌ریزی کردند.

پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۳۷۲ کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به سازمان اکو پیوستند.

این سازمان هم‌اکنون با 10 عضو، حدود ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت و امکانات نفت، گاز و صنعت در اختیار دارد.

طبق اساسنامه این سازمان، اکو برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو تلاش می‌کند و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد.

از دیگر اهداف اکو، تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی در این 10 کشور است. این سازمان همچنین برای تسریع برنامه توسعه حمل‌ونقل و ارتباطات فعالیت می‌کند.

به مناسبت پیوستن افغانستان و کشورهای قفقاز و آسیای میانه ازجمله ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و جمهوری آذربایجان به سازمان اکو و افزایش اعضای این سازمان از سه کشور، ایران، پاکستان و ترکیه به ۱۰ کشور، روز هفتم آذر ۱۳۷۱به‌عنوان روز اکو نام‌گذاری شد.

این سازمان با جمعیت 330 میلیون نفر و مساحت هشت میلیون و 620 هزار کیلومترمربعی خود از منابع غنی انرژی، معدنی و صنایع مختلف برخوردار است.

توسعه منافع انسانی و اقتصادی به‌منظور بالا رفتن سطح زندگی مردم از اهداف اکو شمرده شده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه