رادیو مجازی اتاق ایران - 19 آذر 97

به سرپرستی غلامحسین شافعی

هیات 40 نفره اتاق ایران عازم عراق شد

هیات 40 نفره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به سرپرستی غلامحسین شافعی عازم بغداد شد.

15 اسفند 1396
کد خبر : 12573
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

هیات 40 نفره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به سرپرستی غلامحسین شافعی عازم بغداد شد.

هیات ایرانی متشکل از روسای اتاق‌ استان‌های هم‌مرز با عراق، روسای تشکل‌های خصوصی فعال در زمینه همکاری‌های تجاری با عراق و دیگر فعالان بخش خصوصی است که برای شرکت در همایش تجاری ایران و عراق و دیدار با رئیس اتاق بازرگانی آن کشور عازم سفر شده‌اند. در حاشیه این سفر سه‌روزه، نشست‌های رودرروی تجار و بازرگانان دو کشور برگزار خواهد شد.

به گفته محمدرضا کرباسی معاون بین‌الملل اتاق ایران سفر هیات تجاری ایرانی به دعوت رسمی رئیس اتاق بازرگانی عراق صورت گرفته و قرار است طی آن ظرفیت‌های گردشگری سلامت و توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی و دیگر ظرفیت های همکاری به طرف عراقی معرفی شود. همچنین تسهیل حمل‌ونقل کالا، مسائل گمرکات مرزی و صدور روادید از موضوعاتی است که در دیدارهای مختلف با مقامات عراقی پیگیری خواهد شد.

لزوم برقراری تجارت آزاد با عراق

غلامحسین شافعی پیش از عزیمت به بغداد در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران اهداف این سفر را تشریح کرد و گفت: امروز عراق یکی از شرکای اصلی اقتصادی ایران است و ظرفیت‌های قابل‌توجهی برای ارتقای مناسبات اقتصادی دو کشور وجود دارد. در این سفر برای رفع برخی مشکلات موجود بر سر راه فعالان اقتصادی برای مبادلات به خصوص موضوع حمل‌ونقل مذاکره خواهد شد.

وی تاکید کرد: لازم است موضوع داوری و حل اختلاف تجار در اتاق‌های مشترک دو کشور مورد توجه قرار گرفته و مرکز داوری اختلافات احتمالی بین آنان را برطرف کند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به دیگر موانع موجود توضیح داد: صادرات برخی کالاهای ایرانی به عراق ممنوع شده و مهم‌ترین مساله این است که باید به سمت تجارت آزاد با عراق حرکت کنیم.

به گفته شافعی در حال حاضر حتی قرارداد تعرفه‌ای ترجیحی مناسبی بین دو کشور وجود ندارد و لازم است برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌ها به سمت برقراری تجارت آزاد با عراق حرکت کنیم.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه