گفت‌وگو در رادیو مجازی اتاق ایران: اقتصاد ایران در سال 97 از زبان رئیس پارلمان بخش خصوصی

مدیریت کشور را به حوادث میلیمتری پیوند نزنیم

استیضاح وزیر اتفاق خوبی برای یک وزارتخانه نیست و در صورتی که رای بیاورد دوره‌ای از بلاتکلیفی و رکود را در پیش خواهد داشت.

احمد شیرزاد

استاد دانشگاه
20 اسفند 1396
کد خبر : 12635
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
استیضاح وزیر اتفاق خوبی برای یک وزارتخانه نیست و در صورتی که رای بیاورد دوره‌ای از بلاتکلیفی و رکود را در پیش خواهد داشت.

احمد شیرزاد، استاد دانشگاه

استیضاح وزیر اتفاق خوبی برای یک وزارتخانه نیست و در صورتی که رای بیاورد دوره‌ای از بلاتکلیفی و رکود را در پیش خواهد داشت. البته شاید استیضاح فرصتی باشد که نمایندگان بتواند انتقادات خود را بهتر عنوان کنند تا معلوم شود چقدر از آنها وارد است و وزیر محترم هم بتواند شیوه‌های خود را اصلاح کند. ولی مجموعا تجربه نشان می‌دهد استیضاح خیلی به نفع دستگاه‌های اجرایی نبوده و نتوانسته مسیر را بهتر کند. اکنون این وزرا تجربه و سابقه‌ای در وزارتخانه‌های خود دارند و جا افتاده‌اند. البته اگر شخص رئیس جمهور در یک مقطع تشخیص دهند و کابینه را ترمیم کنند، انتخاب‌های بهتری ممکن است صورت بگیرد. بالاخره‌ دراستیضاح مدح وزرا را نمی‌گویند و ضعف‌ها و انتقادهایی را بیان می‌کنند که ممکن است بخشی از آنها به وزیر وارد باشد یا نباشد ولی قضاوت راجع به این موضوعات در افکار عمومی کار سختی خواهد بود. در مجموع نسبت به استیضاح چندان خوشبین نیستم و نمایندگان می‌توانند در قالب‌های دیگر نظیر تذکرات و سوال از وزیر انتقادات و ایرادات خود را عنوان کنند. چراکه‌استیضاح از نارضایتی خیلی شدیدتر نشات می گیرد و بیشتر برخورد مجلس را با دولت نشان خواهد داد. لذا امیدوارم وزرای محترم بتوانند به کار خود ادامه دهند. هرچند در دوره گذشته رئیس جمهور ترمیم کابینه داشته‌اند و در مقطعی هم خود دولت تشخیص داده که با نیروهای جدیدتری به ادامه کار بپردازد که صورت بهتری دارد تا اینکه مجلس بخواهد وزیری را بیندازد و شاهد یک دوره بلاتکلیفی باشیم. درمجموع استیضاح تجربه خیلی خوبی نخواهد بود و امیدواریم که مجلس دهم همراهی بیشتری با دولت داشته باشد. شاید نمایندگان محترم مجلس بعضی صحبت‌ها را بتوانند کمی آرام‌تر بیان کنند و نیازی به شدت و حدّت نباشد. وزارت کار متولی روابط کار در کشور است و طی 5 سال اخیر منصفانه نشنیده‌ام که در بحث روابط کار مساله کلانی وجود داشته باشد. البته کارخانه‌هایی هستند که به دلیل مشکلات بین کارفرما و کارگران بعضا اعتراضاتی رخ داده است که همه جای دنیا هم هست. هر جامعه‌ای که دارای کارگاه‌ها و کارخانه‌های متعدد است و چند میلیون جمعیت کارگری دارد، مگر می‌شود که مشکلی وجود نداشته باشد؟

ولی مشکل کلانی که در این میان وجود داشته باشد و روابط کارگر و کارفرما را برهم ریخته باشد، وجود ندارد. آقای ربیعی با توجه به سبقه کارگری‌شان در گذشته هوای کارگران را بیشتر داشته‌اند. البته ایجاد شغل و دوری از رکود فقط بر عهده وزارت کار نیست. هرچند که وزارت کار هم جزئی از دولت است و همه اینها باید با همدیگر دست به دست هم دهند و هر کدام گوشه‌ای از مشکل را حل کنند. دوستان نماینده بهتر می‌دانند که حل مساله اشتغال و ایجاد شغل یک مساله بسیار کلان اقتصادی است که شاید دولت هم به تنهایی در آن دخیل نباشد و کل نظام را بتوان درگیر این ماجرا دانست. اما با رفتن یک وزیر مساله‌ای حل نخواهد شد و خیلی به نفع کشور نخواهد بود. اجازه دهیم مشکلات با آرامش حل شوند. وزیر راه آقای آخوندی هم مدیر ضعیفی نیست و جزو مدیران قوی کشور بوده‌اند. بحث سقوط هواپیما تاسفبار است اما ممکن بود خلبان در یک صدم ثانیه عکس‌العملی نشان می‌داد و این اتفاق نمی‌افتاد. آن وقت وزیر مربوطه حتما وزیرخوبی بود! نباید همه مسائل را به یک حادثه گره بزنیم که مدیریتی متزلزل در کشور ایجاد شود. به گفته سرمربی تیم پرسپولیس تا قبل از اینکه در مسابقه اخیر از استقلال گل بخورند، خدای هواداران بوده اما الان دیگر به درد نمی‌خورد. درحالی که کل این سرنوشت به یک سانتیمتر مسیر عبور توپ بستگی دارد و اگر تنها یک سانتیمتر جابه‌جا شود از خدایی هواداران به فردی که به هیچ دردی نمی‌خورد، تبدیل می‌شود. درواقع بحث حوادث مخصوصا در صنعت هواپیمایی بحث لحظه‌هاست و ممکن است اگر خلبان تنها یک صدم ثانیه زودتر از خطری مطلع می‌شد، حادثه‌ای رخ نمی‌داد. حادثه تلخی است که اتفاق افتاده ولی راه حل برخورد این حوادث تغییر وزیر نیست. هرچند که دوستان شنیده‌های خود را مدام بازگو می‌کنند که اگر چنین اتفاقی در هر کشوری رخ می‌داد، وزیر استعفا می‌کرد ولی این سخن چندان سنجیده و درست نیست و آمار چندانی در این باب در دست نداریم. البته که وزیر باید مسئولیت برعهده بگیرد و مسئولانه برخورد کند اما اگر بخواهیم با تخریب یک دیوار مدرسه انتظار داشته باشیم که وزیر آموزش و پرورش استعفا دهد یا بروز حادثه‌ای در دانشگاه‌ها توقع استعفای وزیر علوم را داشته باشیم، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. چرا توقع داریم که با هر اتفاقی بالاترین مسئول استعفا دهد؟ باید بررسی کنیم که اگر تعلل و سستی هست برطرف شود و در غیر این‌صورت نباید مساله مدیریتی کشور را به حوادث میلیمتری پیوند بزنیم که اصلا معقول نیست.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه