رادیو مجازی اتاق ایران - 26 اسفند 97

سیف در جلسه با مدیران عامل بانک‌ها خواستار شد

نظام بانکی در یکسان‌سازی نرخ ارز همت کند

رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با مدیران عامل بانک‌ها، اهتمام ویژه نظام بانکی در اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز را خواستار شد. مدیران عامل بانک‌ها نیز در این دیدار ضمن نکوهش شعار و هجمه برخی از نمایندگان مجلس در زمان سخنرانی رئیس‌کل بانک مرکزی در مجلس، بر مدیریت بازار ارز با همدلی و آرامش میان همه سیاست‌گذاران تأکید کردند.

25 فروردین 1397
کد خبر : 13016
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس‌کل بانک مرکزی از مدیران عامل بانک‌ها خواست در اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز اهتمام ویژه‌ای داشته باشند چراکه فرصت مناسبی برای انتقال فعالیت‌های ارزی از صرافی‌ها به شبکه بانکی ایجاد شده است.

ولی‌الله سیف در جلسه با مدیران عامل بانک‌ها ضمن اشاره به اینکه تمام تلاش دشمنان ما برای ایجاد عدم اطمینان نسبت به آینده است، اظهار کرد: عدم اطمینان به‌نوبه خود منجر به افزایش تقاضای خرید ارز می‌شود و خود را در قیمت ارز نشان می‌دهد؛ بنابراین تصمیم اتخاذ شده در حال حاضر منجر به این شد که اقتصاد کشور بتواند مقاومت‌پذیری بیشتری داشته باشد و از نوسانات جلوگیری شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: این تصمیم، همچنین منجر به ایجاد شفافیت در تجارت خارجی می‌شود چراکه حضور پررنگ صرافی‌ها در تسویه‌حساب‌های بین‌المللی، ابهاماتی را با خود به همراه دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه انتقال بخشی از عملیات ارزی از صرافی‌ها به بانک‌ها، مقاومت‌هایی را با خود همراه دارد، خاطرنشان کرد: علی‌رغم این مقاومت‌ها، شفافیتی که این تصمیم در تجارت خارجی ما ایجاد می‌کند مثبت و مفید است. علاوه بر این، تصمیم اتخاذ شده منجر به تسهیل و تقویت اجرای مقررات مبارزه با پول‌شویی می‌شود.

سیف خاطرنشان کرد: با تصمیم اتخاذشده، فرصت مناسبی برای انتقال فعالیت‌های ارزی از صرافی‌ها به بانک‌ها ایجاد شده است.

به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت منجر به یکسان‌سازی نرخ ارز شد و نرخ 42000 ریال برای همه اقلام استفاده خواهد شد. این نرخ با توجه به واقعیت‌های اقتصاد تغییر می‌کند و ثابت نخواهد ماند.

سیف ضمن تأکید بر اینکه هیچ ارزی برای خروج سرمایه و قاچاق تخصیص داده نخواهد شد، افزود: با تأمین تمام نیازهای واقعی و منطقی، با ایجاد بازار سیاه هم مقابله می‌شود.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: سامانه «نیما»-نظام یکپارچه مدیریت ارزی-ظرف هفته آینده تکمیل می‌شود و این سامانه، با انعطاف‌پذیری بالایی که دارد، منجر به افزایش کارایی در پاسخگویی به نیازهای ارزی خواهد شد. از بانک‌ها نیز انتظار داریم که حداکثر همکاری و مساعدت را در اجرای ضوابط جدید داشته باشند.

رئیس‌کل بانک مرکزی، تصمیم اتخاذشده توسط ستاد اقتصادی دولت و بانک مرکزی را بهترین تصمیم در شرایط کنونی خواند و گفت: بانک مرکزی ماه‌هاست به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از خروج سرمایه از کشور است که خوشبختانه با تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز، این مهم عملیاتی شد.

سیف در این جلسه از بانک‌های عامل خواست نگاه ویژه‌ای به موضوع تأمین ارز مسافری داشته باشند تا هم‌وطنان عزیزی که قصد مسافرت به خارج از کشور دارند با مشکل مواجه نشوند. در این زمینه بانک ملی و بانک سامان در حال حاضر عاملیت موضوع را بر عهده دارد و بانک  ملت نیز اضافه خواهد شد.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی، یکی از اقدامات بانک مرکزی برای رفاه حال مسافرانی که به کشورهای همسایه سفر می‌کنند را اتصال سوییچ کارت‌های بانکی خواند و گفت: مذاکرات متعددی در این زمینه داشته‌ایم و اتصال سوییچ کارت‌ها در برخی کشورهای همسایه به‌زودی عملیاتی می‌شود.

سیف در خصوص تغییر ارز گزارشگری نیز گفت: در حال حاضر دلار در اقتصاد ما جایگاهی ندارد و یورو، ارز غالب است اما گزارش‌های مختلف بر اساس ارز دلار استخراج و منتشر می‌شود. بر همین اساس تصمیم بر این است که ارز گزارشگری به یورو تغییر کند.

در این جلسه، ولی اله سیف با اشاره به واکنش مدیران عامل بانک‌ها در خصوص اقدام غیرعرف تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم‌زمان با سخنرانی وی در روز سه‌شنبه، تأکید کرد: به لحاظ شخصی گلایه‌ای از این موضوع ندارم. برای ساحت مجلس احترام قائلم چراکه اکثریت نمایندگان مجلس با دغدغه و درک مسائل کلان کشور همراهی لازم را با دولت و بانک مرکزی دارند و همواره با انتقادها و حمایت‌های خویش ما را یاری کرده‌اند.

سیف همچنین از مدیریت مناسب جلسه توسط دکتر لاریجانی و اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تشکر کرد.                                                                                                                    

تمرکز بر جلوگیری از خروج سرمایه و تأمین مالی قاچاق

معاون ارزی بانک مرکزی، مهم‌ترین موضوع در بازار ارز را جلوگیری از خروج سرمایه و تأمین مالی قاچاق دانست و گفت: در حال حاضر تراز ارزی کشور ما بسیار مطلوب است و هیچ‌گونه مشکلی در تأمین نیازهای کشور نداریم اما نباید شرایط به‌گونه‌ای باشد که منجر به خروج سرمایه از کشور شود.

سید احمد عراقچی با اشاره به اینکه در پی تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت، تجارت از حالت بی‌نظمی خارج می‌شود، گفت: فرآیند واردات بدون ثبت سفارش بر اساس مصوبه هیات دولت، ممنوع اعلام شده و هرگونه واردات که نیاز به تخصیص ارز دارد با ثبت سفارش انجام می‌شود.

این مقام مسئول بانک مرکزی در خصوص روش انجام ثبت سفارش تصریح کرد: ثبت سفارش کالاهای وارداتی الزاماً با روش بانکی خواهد بود و این روش به شفافیت بیشتر در واردات منجر می‌شود.

به گفته عراقچی، بر اساس ضوابط جدید تأمین ارز برای واردات از دو طریق قابل انجام است: در وهله اول، بانک با بهره‌گیری از مراودات بانکی خود، ارز مورد نیاز را تأمین می‌کند و در غیر این صورت، بانک می‌تواند از طریق صرافی‌های مجاز برای تأمین ارز اقدام کند.

معاون ارزی بانک مرکزی افزود: ازاین‌پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود.

عراقچی در خصوص واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: این موضوع طبق ضوابط قبل انجام خواهد شد واردکنندگان باید اظهارنامه مالیاتی داشته باشند.

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به نحوه عمل در خصوص ارز صادرکنندگان، گفت: صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را از طریق سامانه نیما به سیستم بانکی یا صرافی‌های مجاز بفروشند و این ارز نیز به مصرف واردات مورد نیاز کشور می‌رسد.

عضو هیات عامل بانک مرکزی عنوان کرد: طبق ضوابط جدید بانک‌ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی‌ها نمی‌توانند خریدوفروش اسکناس انجام دهند.

عراقچی درباره سپرده پذیری ارزی نیز گفت: بانک مرکزی این تضمین را به تمام سپرده‌گذاران ارزی می‌دهد که با سود مقرر در سررسید، به این افراد، همان اسکناس سپرده‌گذاری شده را باز پس دهد.

معاون ارزی بانک مرکزی، نگهداری ارز بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها را ممنوع خواند و افزود: افرادی که در حال حاضر بیش از این مبلغ در اختیار دارند می‌توانند منابع خود را نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند.

 هماهنگی میان وزارت صنعت، بانک مرکزی و شبکه بانکی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه با ابزار اینکه این وزارتخانه آماده هرگونه همکاری با بانک مرکزی و شبکه بانکی برای اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز است، گفت: هماهنگی مناسبی میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در زمینه تدوین بخشنامه‌های لازم وجود دارد.

مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت، عملکرد بانک‌ها در اجرای تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت را بسیار حائز اهمیت خواند و افزود: بانک‌ها باید با سرعت خود را برای اجرای این طرح آماده کنند.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، این تصمیم با هدف جلوگیری از فعالیت‌های قاچاق اتخاذ شده و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط با آن در حال ابلاغ است.

ابراز تأسف مدیران عامل بانک‌ها از حواشیه حضور سیف در مجلس

در این جلسه، مدیران عامل بانک‌ها ضمن تقدیر از تلاش‌ها و زحمات رئیس‌کل بانک مرکزی و با احترام به ساحت مجلس شورای اسلامی به‌عنوان عصاره فضائل ملت، حادثه پیش‌آمده در روز سه‌شنبه هنگام سخنرانی رئیس‌کل بانک مرکزی و هجمه و شعار تعدادی از نمایندگان مجلس را نکوهش کرده و تأسف خود را از این تنش پیش‌آمده، ابراز کردند.

مدیران عامل همچنین ابراز امیدواری کردند با توجه به شرایط کنونی کشور و فشارهای خارجی دشمنان ایران، در سایه همدلی و آرامش میان همه سیاست‌گذاران و دولت و مجلس، التهابات اخیر بازار ارز، با عقلانیت و تدبیر، مدیریت شود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه