گفت‌وگو در رادیو مجازی اتاق ایران: اقتصاد ایران در سال 97 از زبان رئیس پارلمان بخش خصوصی

معاون وزیر کشاورزی خبر داد

تأمین ارز دولتی برای واردات محصولات کشاورزی

معاون وزیر کشاورزی می‌گوید: برای واردات کالاهای اساسی که پیش‌ازاین ارز مبادله‌ای داشتند ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی تأمین می‌شود.

26 فروردین 1397
کد خبر : 13029
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

درحالی‌که نوسانات ارزی اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و تاجران بخش کشاورزی به وجود آورد، معاون وزیر کشاورزی اعلام کرد که ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی که پیش‌ازاین ارز مبادله‌ای داشتند تأمین می‌شود و برخی که پیش‌ازاین با خارج کردن ارز از کشور به منابع ارزی فشار می‌آوردند، نمی‌توانند این کار را ادامه دهند.

طی ماه‌های گذشته نوسانات بی‌سابقه‌ای در بازار ارز به وجود آمد که سرانجام این موضوعات ساماندهی شد و دلار تک‌نرخی و ۴۲۰۰ تومان از سوی دولت اعلام شد اما نگرانی‌هایی برای بخش کشاورزی از تولیدکنندگان تا مصرف‌کنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان این بخش ایجاد کرد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرد که نرخ ارز برای همه کسانی که به‌صورت قانونی به آن نیاز دارند از جمله دانشجویان، تولیدکنندگان، صادرکنندگان، واردکنندگان و مسافران به قیمت ۴۲۰۰ تومان تأمین می‌شود و هرکسی آن را گران بفروشد مشمول قاچاق شده و با او برخورد خواهد شد.

در این زمینه علی‌اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی این‌گونه توضیح داد که بر اساس تصمیم اخیر دولت نرخ دلار برای فعالان بخش کشاورزی ۴۲۰۰ تومان خواهد بود و هرکسی بخواهد نسبت به واردات کالایی اقدام کند برایش با این قیمت قابل تأمین است.

وی افزود: از سوی دیگر برای کنترل بازار کالاهای اساسی بخش کشاورزی مقرر شد ضمن تأمین ارز دولتی ۴۲۰۰ به آن دسته از کالاهایی که بیش از این نرخ ارز مبادله‌ای داشته‌اند مابه‌التفاوت نیز پرداخت شود به این معنی که اگر به‌عنوان‌مثال کالایی نرخ ارز مبادله‌ای ۳۸۰۰ تومان بوده ضمن تأمین دلار ۴۲۰۰ تومانی ۴۰۰ تومان مابه‌التفاوت نیز دریافت می‌کند.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برخی از کالاهای اساسی پیش از نوسانات اساسی، نرخ ارزشان آزاد شده بود که می‌توان به محصولی مانند برنج اشاره کرد. با توجه به این‌که طی ماه‌های اخیر نرخ ارز برای این محصول اساسی آزاد شده و به قیمت حدود ۴۷۰۰ تا بیش از ۵۰۰۰ تومان رسیده بود، سیاست ارزی اخیر دولت مبنی بر تأمین دلار ۴۲۰۰ تومانی باعث می‌شود که نرخ واردات برنج کاهش پیدا کند و بنابراین باید قیمت این محصول در بازار داخلی نیز در مقایسه با ماه‌های گذشته به همین نسبت کاهش پیدا کند.

مهرفرد تصریح کرد: این سیاست‌گذاری دولت در راستای شفافیت در بازار ارزی صورت گرفته به‌گونه‌ای که پیش‌ازاین برخی اقدام به قاچاق برخی محصولات مانند لوازم‌خانگی و حتی برخی از محصولات کشاورزی می‌کردند و برخی دیگر نیز برای خرید خانه سرمایه‌گذاری، خرید تجهیزات و غیره اقدام به خروج ارز از کشور می‌کردند که به منابع ارزی فشار وارد می‌کرد و آنها دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند؛ بنابراین تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان به‌هیچ‌وجه نگران تأمین ارز برای انجام فعالیت‌هایشان نباشند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه