رادیو مجازی اتاق ایران - 29 آبان 98

معاون وزیر جهادکشاورزی خبر داد

پرداخت پول گندم کاران از دو روز آینده

معاون وزیر جهادکشاورزی از آغاز پرداخت پول گندم کاران طی یکی دو روز آینده خبر داد و گفت: هر کیلوگرم گندم همچون سال گذشته با نرخ ۱۳۰۰ تومان خریداری می‌شود.

28 فروردین 1397
کد خبر : 13064
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی از آغاز پرداخت پول گندم کاران طی یک تا دو روز آینده خبر داد و گفت: بر اساس تصویب شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم همچون سال گذشته با نرخ ۱۳۰۰ تومان خریداری می‌شود.

عبدالمهدی بخشنده در حاشیه آیین تجلیل از حسن رکنی معاون سابق وزیر جهادکشاورزی در معاونت امور دام افزود: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 40 تا 50 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

وی تصریح کرد: نرخ‌های خرید تضمینی با تصویب شورای اقتصاد ابلاغ و قابلیت اجرایی دارد و وزارت جهادکشاورزی به‌طور مستمر موضوع اعلام نرخ خرید تضمینی سایر محصولات کشاورزی را از شورای اقتصاد در حال پیگیری است.

یارانه ارز واردات برنج در گمانه‌زنی است

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: با تک‌نرخی شدن نرخ ارز با دلار 4200 تومانی وزیر جهادکشاورزی به رئیس‌جمهوری پیشنهاد داد نهاده‌های بخش کشاورزی شامل ذرت، کنجاله سویا و سایر نهاده‌های تولید این بخش از افزایش قیمت متأثر نشود و در نتیجه قیمت تمام‌شده کالا و خدمات به این بخش افزایش پیدا نکند.

بخشنده اضافه کرد: بنابراین واردکنندگان بخش کشاورزی با دلار ۴۲۰۰ تومان واردات انجام می‌دهند اما با تمهیدات دولت بلافاصله مابه‌التفاوت ۴۰۰ تومانی ناشی از نظام تک‌نرخی شدن ارز به‌صورت یارانه بازگردانده می‌شود.

وی ادامه داد: عمده واردات ما برای بخش دام و طیور ذرت، کنجاله سویا و جو است.

بخشنده تصریح کرد: برای کود و سم و سایر اقلام اگر بتوانیم با تمهیداتی که دولت برای بخش کشاورزی در نظر گرفته ( با نرخ ارز ۳۸۰۰ تومان ) واردات انجام دهیم ، قیمت تمام‌شده تولیدکنندگان تغییری نخواهد یافت.

وی افزود: برای یارانه نرخ ارز برنج و گندم و عمده نهاده‌های تولید در حال رایزنی جزئیات هستیم.

بر اساس این گزارش پارسال نزدیک 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندم کاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر پارسال همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) خریداری شده بود.

سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزارتن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزارتن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد که قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13هزار و 68 ریال بوده است.

خرید گندم همه ساله از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود و تا اواخر مهرماه هر سال ادامه دارد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه