رادیو مجازی اتاق ایران - 21 آبان 97

شهلا عموری در نشست با اعضای اتاق دیوانیه عراق

ایجاد بازارهای جدید برای فعالان اقتصادی از اهداف اتاق اهواز است

شهلا عموری، رئیس اتاق اهواز می گوید افزایش میزان صادرات و ایجاد بازارهای جدید برای فعالان اقتصادی از اهداف مهم اتاق اهواز است.

20 تیر 1397
کد خبر : 14293
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی شهر دیوانیه عراق به همراه نایب رئیس و اعضای این اتاق برای بازدید از ظرفیت های خوزستان و نحوه همکاری با اتاق ایران به خوزستان سفر کرده و با رئیس اتاق اهواز نشست مشترکی در محل این اتاق برگزار کردند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز در این نشست گفت: دیوانیه مرکز استان قادسیه عراق منطقه ای بکر برای خوزستان به شمار می رود که می تواند در زمینه توریسم سلامت، گردشگری، صادرات مواد غذایی و مصالح ساختمانی با خوزستان ارتباط داشته باشد.

شهلا عموری افزود: در این نشست ظرفیت های خوزستان در زمینه های مختلف درمانی، گردشگری و صنعت به هیات عراقی معرفی شد که امید است آغازی برای همکاری دو جانبه این دو استان باشد. این نخستین سفر این هیات عراقی به اهواز است و امیدواریم بتوانیم از خوزستان هیاتی به عراق اعزام و نمایشگاهی را در آن جا داشته باشیم.

عموری ادامه داد: هم اکنون با استان های بصره و میسان عراق مراودات تجاری داریم و می توانیم در صورت آغاز همکاری، از طریق چذابه کالاهایی را برای دیوانیه بفرستیم.

وی با اشاره به برخی مشکلات تجاری بین ایران و عراق گفت: بیشتر مشکلات مربوط به طرف عراقی است. از جمله اینکه بخشنامه ها به موقع اعلام نمی شوند، ممنوعیت کالا به یکباره اعمال می شود، متولی مشخصی در مرزها وجود ندارد، جلسات مشترک به صورت ماهیانه برگزار نمی شود و تعرفه های بالایی از سوی واسطه ها(نه گمرک عراق) بر کالاهای ایرانی اعمال می شود.

عموری درخصوص وضعیت مراکز داوری بین ایران و عراق توضیح داد: مراکز داوری در سال های گذشته در اتاق های بارگانی سراسر کشور ایجاد شده و در مرکز داوری خوزستان نیز هفت نفر از وکلای مجرب استان همکاری می کنند.

رئیس اتاق اهواز گفت: با اتاق العماره عراق دو سال پیش تفاهم نامه ای امضا شده که در صورت بروز مشکلات، با داوری حل شده و در صورت بروز مشکل، به یکی از وکلا معرفی می شوند تا در دادگاه طرح دعوی کنند. اتاق دیوانیه برای تفاهم نامه ایجاد مرکز داوری علاقه خود را نشان داده که در صورت آغاز همکاری این تفاهم نامه امضا می شود.

 خوزستان می تواند هدف توریسم درمانی دیوانیه شود

در ادامه این نشست رئیس اتاق بازرگانی دیوانیه مرکز استان قادسیه عراق گفت: استان خوزستان با ظرفیت هایی که دارد می تواند در زمینه گردشگری و به ویژه حوزه سلامت بازار هدف دیوانیه باشد.

محمود عبدالحسن جبار اللیثی بیان کرد: دیوانیه نیازمند و علاقه مند برقراری ارتباط با خوزستان در بحث توریسم سلامت است که در این صورت، بیماران ما که به کشورهای دورتر مانند هند و لبنان سفر می کنند، می توانند به این استان سفر کنند.

عبدالحسن جبار اللیثی افزود: اگر ظرفیت های درمانی خوزستان و اهواز، هزینه ها و نوع تخصص ها را شناسایی و بررسی کنیم، می توانیم در دیوانیه بازاریابی و مردم را علاقمند به آمدن به خوزستان کنیم.

رئیس اتاق دیوانیه بیان کرد: هیات عراقی شامل برخی اعضای اتاق بازرگانی استان قادسیه و تجار و بازرگانان فعال در زمینه انرژی، حبوبات، پیمانکاری، مصالح ساختمانی، صنایع تبدیلی شهرستان دیوانیه، برای نخستین بار به خوزستان آمده و هدف از این سفر فعال سازی روابط تجاری و افزایش مبادلات تجاری بین 2 کشور و استان است.

وی ادامه داد: در اتاق بازرگانی دیوانیه رغبت زیادی به افزایش روابط با ایران وجود دارد و ملت عراق نیز با آسودگی خیال کالاهای ایرانی را که کیفیت خوبی دارند، می پذیرند. به همین دلیل به دنبال افزایش مراودات هستیم.

اللیثی یادآور شد: ظرفیت های زیادی در زمینه گردشگری، کشاورزی، انرژی و درمان در خوزستان وجود دارد ولی امیدواریم ارتباطات دو سویه باشد و سفرهایی نیز از سوی هیات ایرانی به دیوانیه و برگزاری نمایشگاه های مشترک برای معرفی و بازاریابی کالاها صورت گیرد.

وی به برخی مشکلات موجود در بین بازرگانان ایرانی و عراقی اشاره کرد و افزود: اختلافات بین تجار، وارد شدن کالایی با کیفیت پایین تر بر خلاف توافق، نبود پایبندی به زمان برای تحویل کالا و اختلافات مالی از جمله مشکلاتی هستند که گاهی وجود دارند.

رئیس اتاق دیوانیه ادامه داد: اتاق اهواز با ایجاد مرکز داوری گام مهمی در زمینه حل مشکلات بین بازرگانان ایرانی و عراقی برداشته که بر اساس آن، بدون مراجعه به مراجع قضایی و از طریق مکاتبه و رسیدگی این مشکلات قابل حل خواهد بود.

اللیثی افزود: قصد داریم یک مرکز تجاری در دیوانیه برای بازاریابی و معرفی کالاهای ایرانی دایر کنیم تا میزان ارتباطات تجاری دو استان خوزستان و قادسیه را افزایش دهیم.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه