رادیو مجازی اتاق ایران - 31 فروردین 98

بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا معاف می‌شود؟

بندر چابهار، تنها بندر اقیانوسی ایران است که با همکاری هندی‌ها توسعه یافته و منافع خوبی نیز برای افغانستان دارد. خبرها حاکی از این است که آمریکا معافیت این بندر از تحریم‌ها را بررسی می‌کند.

23 شهریور 1397
کد خبر : 15341
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا در حال بررسی معاف ساختن تجارت از طریق بندر چابهار از تحریم‌ها علیه ایران است.

به گزارش اسپوتینک، دولت آمریکا در حال بررسی معاف ساختن تجارت از طریق بندر چابهار از تحریم‌ها علیه ایران  است. دولت هند سرمایه‌گذاری سنگینی روی این پروژه انجام داده و بهره‌برداری از این بندر می‌تواند به رشد و شکوفایی اقتصاد افغانستان نیز کمک کند.

آلیس ولز، یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و میانه در سخنانی در اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی آمریکا گفت: «ما در حال بررسی (پروژه چابهار) به‌خصوص از جهت اهمیت آن برای افغانستان هستیم و ایده اصلی تحریم‌های ما در مورد تنبیه شرکایمان یا به خطر انداختن آنها نیست، بلکه هدف از این اقدامات افزایش هزینه رفتارهای شرورانه ایران است.»

ولز افزود: «ما ازاین‌جهت پروژه چابهار را بررسی می‌کنیم که این پروژه چه نقشی می‌تواند در ثبات افغانستان یا مواصلات منطقه‌ای که به نفع ما نیز تمام شود داشته باشد. اما این بررسی‌ها هنوز ادامه دارد.»

وی همچنین خاطر نشان کرد: «هند کاملاً نسبت به نوسانات قیمتی حساس است» زیرا ا با توجه به در پیش بودن انتخابات سراسری این کشور در بهار سال ۲۰۱۹ این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است.

شابیر رزوی، تحلیلگر مسائل اقتصادی و سیاسی دراین‌باره گفت، آمریکا «نه‌تنها تلاش می‌کند رویه‌های تجاری کل جهان را کنترل کند» بلکه در تلاش است تا نحوه تجارت کشورهای خارجی را نیز کنترل کند.

رسانه‌های هندی گفته‌اند، دهلی‌نو به دنبال معاف کردن تجارت خود با ایران از طریق چابهار از تحریم‌های آمریکاست.

دیوید هلوی، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا هم دراین‌باره گفت: «ما در حال همکاری با شرکایمان از جمله هند هستیم و مذاکره با آنها در مورد راه‌های تشویق این کشورها به‌منظور اجتناب از فعالیت‌های تحت تحریم ادامه دارد.»

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه