رادیو مجازی اتاق ایران - 30 دی 98

رئیس اتاق کرمان در دیدار با اعضای سفارت ایران در آفریقای جنوبی

بخش معدن می‌تواند زمینه همکاری کرمان و آفریقای جنوبی باشد

سیدمهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق کرمان می‌گوید: فعالیت‌های معدنی و محصولات کشاورزی می تواند در کنار سایر حوزه ها زمینه های جدی همکاری مشترک بین استان کرمان و آفریقای جنوبی را ایجاد کند.

25 شهریور 1397
کد خبر : 15359
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در جمع فعالان اقتصادی استان با حضور رایزن، کاردار و مسئول بازرگانی سفارت آفریقای جنوبی در ایران، گفت: آفریقای جنوبی با وجود معادن با ارزش و استفاده از دانش فنی در استخراج، اکتشاف و تجهیزات، در این حوزه مشهور است و با توجه به اینکه کرمان نیز بهشت معادن ایران محسوب می شود، می توان زمینه های همکاری بسیاری را تدارک دید.

سیدمهدی طبیب‌زاده ادامه داد: تنوع اقلیم آفریقای جنوبی شبیه استان کرمان است. با توجه به قرار گرفتن آفریقای جنوبی در نیم کره جنوبی، امکان تامین محصولات کشاورزی مورد نیاز آفریقا توسط استان کرمان وجود دارد که امیدواریم در این زمینه شرکت‌هایی برای ایجاد همکاری های مشترک شکل بگیرد.

طبیب زاده افزود: آفریقای جنوبی کشور مهمی در قاره آفریقاست و بزرگترین اقتصاد را بین کشورهای عضو اتحادیه کشورهای آفریقایی دارد. در ارتباط با کشورهایی که اتاق مشترک با آنها تاکنون تشکیل نشده، اتاق کرمان کشور آفریقای جنوبی را به عنوان معین انتخاب کرده تا زمینه‌ساز گسترش همکاری با این کشور شود و با افزایش سطح مبادلات، بتوان اتاق مشترک دو کشور را ایجاد کرد.

رئیس اتاق کرمان ادامه داد: آفریقای جنوبی می‌تواند به عنوان دروازه ورود به کشور آفریقا و از طرفی کرمان نیز می تواند دروازه ورود آفریقای جنوبی به کشورهای آسیای میانه باشد.

وی با اشاره به اینکه حجم تجارت ایران و آفریقای جنوبی بسیار پایین است، اظهار کرد: ارزش کالاهایی که صادر می شود مطلوب نیست و هر تن محصول صادراتی ایران به آفریقا یک دهم ارزش هر تن محصول ورودی از آفریقای جنوبی به ایران است.

 رئیس اتاق کرمان گفت: به جز محصولاتی مانند پتروشیمی، قیر و نفت که در کرمان تولید نمی‌شوند سایر محصولات مانند خرما، پسته، فرش دستباف، تجهیزات برقی، کف پوش ها، روغن صنعتی، کاشی و سرامیک و خدمات فنی و مهندسی در کرمان تولید می شود و امکان صادرات آن‌ها به آفریقای جنوبی وجود دارد.

وی در زمینه گردشگری نیز به جاذبه های طبیعی و مشابه کرمان و آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می شود که نقشه راه فعالیت های اقتصادی و همکاری را تنظیم و بر اساس آن عمل شود و زمینه ساز مذاکرات رو در رو باشد.

 طبیب زاده اظهار کرد: زمینه فعالیت‌ها و تولیدات دانش بنیان در کرمان در حال شکل گیری است و چون آفریقا در حوزه آی تی و آی‌سی‌تی سابقه طولانی دارد، فعالیت‌های دانش‌بنیان و کسب و کارهای نوین می‌تواند زمینه همکاری مشترک باشد. آماده‌ایم تیمی از فعالان اقتصادی را به آفریقا اعزام و از همتای آنها به کرمان دعوت کنیم تا مذاکرات تجاری شکل بگیرد.

ایران جزء 10 کشور برتر معدنی دنیا محسوب می‌شود

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان با بیان اینکه سهم معدن در تعاملات داخلی آفریقای جنوبی 10 درصد است، گفت: حدود 40 درصد صادرات این کشور مربوط به معدن به ویژه الماس است. با وجود اینکه ایران جزء 10 کشور برتر معدنی دنیا محسوب می شود و کرمان نیز در این زمینه رتبه اول کشور را داراست اما اکتشافات صورت گرفته تنها 10 درصد پهنه های معدنی و سهم معدن 1.5 درصد درآمد ناخالص داخلی است.

عباس جبالبارزی افزود: کرمان در اکتشاف و استخراج معادن عقب مانده و با توجه به اینکه آفریقای جنوبی تکنولوژی پیشرفته ای در این زمینه دارد، می توانیم با این کشور همکاری هایی داشته باشیم.در بخش صنعت نیز در سیمان، لاستیک و مصنوعات فلزی می توانیم زمینه هایی را برای همکاری ایجاد کنیم.

وی پیشنهاداتی را مانند تشکیل میز مشترک کرمان و آفریقای جنوبی، تسهیل در صدور ویزا و یا لغو الزام ویزا برای آفریقای جنوبی و امضای خواهرخواندگی بین کرمان و یکی از شهرهای آفریقای جنوبی را مطرح کرد.

ایران دومین کشور تولید کننده خرما در جهان است

نایب رئیس انجمن خرما استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه در ایران 1.2 میلیون تن خرما در 400 واریته تولید می شود که دومین کشور تولیدکننده خرما در جهان است، گفت: 300 هزار تن معادل 25 درصد خرمای ایران در کرمان تولید که این خرما به بیش از 70 کشور دنیا صادرات می شود.

 محمدحسین اکبری تصریح کرد: در استان کرمان سرمایه گذاری خوبی در فرآوری و بسته بندی خرما صورت گرفته که در این زمینه 10 واحد فرآوری در صنعت خرما مانند قند مایع، الکل خرما، سرکه خرما، شکلات خرمایی و شیرینی‌های خرمایی تولید می شود که همه این تولیدات قابلیت صادرات دارد.در سال 95 نیز صادرات خرما به آفریقای جنوبی 4500 دلار بوده که در سال 96 سه برابر شده و نوید دهنده برقراری ارتباط خوب دو طرف است.

سیدمحمدابراهیم علوی، دبیر انجمن پسته ایران نیز در این نشست گفت: در ایران 450 هزار هکتار سطح زیرکشت پسته وجود دارد که 52 درصد آن مربوط به استان کرمان است. ارزش صادرات 75 درصد کل تولید پسته بیش از 2 میلیارد دلار است که عمده این محصول به اروپا، آمریکا، کانادا، روسیه، کشورهای عربی، چین و هند صادر می شود.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان با بیان اینکه ایران در حوزه گردشگری جز 10 کشور برتر دنیاست و استان کرمان پنجمین استان گردشگری ایران محسوب می شود، افزود: در انواع جاذبه های گردشگری و اکوتوریسم کرمان، بیابان شهداد شهرت جهانی دارد و تنوع حیات وحش و پرندگان، کوهستان های برف گیر از جاذبه های طبیعی استان کرمان است.

علوی ادامه داد: درخواست می شود در رابطه با صدور ویزا سهولت بیشتری نسبت به شرایط فعلی برای سفر به آفریقای جنوبی ایجاد شود زیرا در حال حاضر صدور ویزا به صورت انفرادی به سختی صادر می شود.

همکاری های تجاری دو کشور در سطح قابل قبولی تعریف و اجرا شود

در ادامه رایزن اقتصادی سفارت آفریقای جنوبی در ایران گفت: ایران و آفریقای جنوبی در طول سال های متمادی حتی در زمان تحریم ها روابط سیاسی بسیار خوبی داشتند اما روابط سیاسی خوب دلیلی بر ایجاد روابط اقتصادی خوب نمی شود و برای تحقق این مهم باید سطح همکاری های تجاری و مبادلات دو طرف در سطح قابل قبولی تعریف و اجرا شود.

سارا دین با بیان اینکه سیستم بانکی مناسبی بین آفریقا و ایران وجود ندارد، افزود: صنعت خودروسازی و وسایل نقلیه در آفریقای جنوبی پیشتاز است و این کشور به کشورهای مختلف از جمله ژاپن قطعات یدکی و ملزومات خودروسازی صادر می‌کند و با توجه به اینکه کرمان نیز در خودروسازی فعال است می تواند زمینه های همکاری مشترک در این رابطه شکل گیرد.

دین اظهار کرد: همزمانی فصل تابستان در کرمان و زمستان در آفریقا می تواند فرصتی برای صادرات محصولات کشاورزی کرمان به آفریقا باشد و از سوی دیگر نیز با توجه به وجود دانش تخصصی و ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته در حوزه معدن آفریقای جنوبی، امکان همکاری در این زمینه هم وجود دارد.

 وی در رابطه با گردشگری کرمان گفت: ظرفیت‌های گردشگری ایران و کرمان در آفریقای جنوبی شناخته شده نیست و باید مردم این کشور را برای دیدن جاذبه‌های گردشگری استان کرمان و ایران ترغیب کنیم که در این زمینه آبان ماه سال جاری گروهی از مجریان بزرگ تورهای بزرگ مسافرتی به تهران می آیند که کرمان می تواند از این فرصت برای توسعه همکاری های مشترک در زمینه گردشگری بهره ببرد.

در این نشست فعالان اقتصادی استان کرمان پرسش هایی را در رابطه با برخی فعالیت های اقتصادی در آفریقای جنوبی مطرح کردند و رایزن اقتصادی سفارت آفریقای جنوبی در ایران، ضمن معرفی ظرفیت های این کشور به این پرسش ها پاسخ داد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه