رادیو مجازی اتاق ایران - 31 فروردین 98

رئیس اتاق اهواز در نشست شورای گفت و گوی خوزستان مطرح کرد

آمادگی فعالان بخش خصوصی خوزستان برای اجرای سیاست‌های ضدتحریمی استان

شهلا عموری، رئیس اتاق اهواز می گوید اتاق اهواز آمادگی دارد تا با تمام امکانات و توان کاری و کارشناسی در راستای تحقق اهداف بسته ضد تحریمی استان خوزستان مشارکت و همکاری کند.

25 شهریور 1397
کد خبر : 15381
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان، ضمن انتقاد از دستگاه هایی که نسبت به مصوبات این شورا بی توجه هستند، گفت: این اتاق آمادگی دارد تا با تمام امکانات و توان کاری و کارشناسی در راستای تحقق اهداف بسته ضد تحریمی استان خوزستان مشارکت و همکاری کند.

شهلا عموری عنوان کرد: یکی از جنبه هایی که می تواند نقشه راه استان برای مقابله با تحریم ها و مشکلات اقتصادی باشد، مصوبات این جلسه است. متاسفانه مصوبات جلسه شورای گفت وگو اجرایی نمی شود با اینکه این جلسات تنها جایی است که بخش خصوصی صحبت های خود را بیان می کند.

استاندار خوزستان نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها می تواند در مقابله با تحریم ها موثر باشد، گفت: خوزستان دولتی ترین اقتصاد در بین استان های کشور را دارد لذا تحریم در خوزستان تاثیرگذار خواهد بود و این به دلیل وابستگی به بودجه نفت است.

غلامرضا شریعتی ادامه داد: باید از ابتدا با آگاهی و هوشمندی آماده مقابله و ورود به این شرایط باشیم و اقتصاد مقاومتی را با دقت در سطح استان و دستگاه های اجرایی عملیاتی تر کنیم.

شریعتی یادآور شد: همه دستگاه ها ملزم به نهایت همراهی و همکاری در تدوین بسته ضد تحریمی استان ظرف 30 روز آینده هستند. اگر بنا باشد وارد دوره تحریم های جدید شویم باید نقشه راه وجود داشته باشد.

وی همچنین به پروژه شهرک انرژی در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اجرای این پروژه به یک شرکت آلمانی سپرده شده و نماینده این شرکت طی دیداری که در استانداری خوزستان داشته از حمایت های صدراعظم و دولت این کشور نسبت به شرکت هایی که حاضر به همکاری و سرمایه گذاری در ایران باشند،خبرداد.

استاندار خوزستان ادامه داد: شاید شرکت های چند ملیتی که سرمایه های آنها ناشی از اقتصاد آمریکا باشد تمایلی به حضور در ایران نداشته باشند اما با این وجود هنوز شرکت های اروپایی کوچک و متوسطی که ارتباط مالی چندانی با آمریکا ندارند برای سرمایه گذاری در ایران علاقمند هستند.

وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با وزیر نفت در زمینه تحریم های نفتی جمهوری اسلامی، عنوان کرد: این وزارتخانه معتقد است که شرکت های متوسط اروپایی توان اجرای پروژه های نفتی ایران را دارند. اقدامات مقاومتی در راستای جلوگیری از ایجاد آسیب های جدی به اقتصاد استان از بابت تحریم های نفتی ضروری است. باید از همه ظرفیت های استان در این راستا استفاده کرد.

ضرورت تدوین بسته ضد تحریمی استان

قائم مقام معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان در امور اقتصادی در این نشست با اشاره به حوزه های آسیب پذیری استان از تحریم ها، عنوان کرد: صادرات غیرنفتی برخی از اقلام مانند محصولات پتروشیمی و فولاد به طور مستقل در تحریم های آمریکا قرار دارد که تولیدات استان در این زمینه ها نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

یداله مهرعلیزاده ادامه داد: مدیریت دستگاه های اجرایی و بانک های استان خوزستان از دیگر مواردی است که در معرض آسیب پذیری قرار خواهند گرفت.

مهرعلیزاده بیان داشت: وضعیت هزینه های دستگاه های دولتی نیز یکی دیگر از این مواردی است که ضرورت تدوین بسته ضد تحریمی استان را به وجود آورده است. کاهش اعتماد عمومی مردم استان به توانمندی دولت در اداره اقتصاد، تاثیر بر رابطه مبادله بازرگانی واردات و صادرات از دیگر عواملی است که حوزه های آسیب پذیر استان خوزستان از تحریم ها را تشکیل می دهند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تحریم ها، کاهش صادرات نفت را در پی دارد و علاوه بر این صادرات کالاهای غیرنفتی مانند محصولات پتروشیمی و فولاد که به طور مستقل در لیست تحریم های آمریکا قرار دارند نیز کاهش پیدا می کند.

مهرعلیزاده بیان کرد: اقتصاد ایران تحریم را تجربه کرده است و برای این شرایط آمادگی بیشتری دارد. بر همین اساس بخش های اقتصادی استان به منظور سیاستگذاری در جهت فعالیت های ضد تحریمی اولویت بندی شده اند.

وی تصریح کرد: بر اساس بررسی مرکز مطالعات مجلس شورای اسلامی بخش های ساخت محصولات غذایی، کشاورزی، ساختمان، ساخت مبلمان، دباغی و پرداخت چرم، فلزات اساسی، ساخت محصولات چوبی و ساخت سایر محصولات کانی غیرفلزی به طور ویژه مسکن می تواند اثرات کاهش صادرات نفت بر رشد اقتصادی را جبران کند.

دبیر کانون سراسری انبوه ‌سازان خوزستان در ادامه آمادگی این کانون برای اجرای سیاست ها و برنامه های بسته ضد تحریمی خوزستان در دوران تحریم را اعلام کرد و گفت: بخش خصوصی در کنار دولت برای ایجاد اقتصاد مقاومتی در برابر تحریم ها حضور خواهد داشت.

فرشید پورحاجت تصریح کرد: بخش ساختمان می تواند در دوران تحریم به عنوان یکی از بخش های فعال در اقتصاد کشور باشد اما با این وجود برخی دستگاه های دولتی و خدماتی شهری با سازندگان مسکن همکاری ندارند.

وی با گلایه از برخی بی توجهی ها از سوی مدیران دولتی، عنوان کرد: به عنوان مثال علیرغم اهمیت جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با محوریت تحریم های آمریکا، اما عملا مدیران دستگاه های مرتبط با این حوزه از جمله معاونت عمرانی استانداری و نیز مدیرکل راه و شهرسازی حضور ندارند.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه