رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

با ویژگی‌های دومین مقصد اروپایی هیات ایرانی بیشتر آشنا شوید

دیپلماسی اقتصادی در فنلاند چگونه پیش می‌رود؟

هیات اقتصادی ایران که به سرپرستی محسن جلال‌پور به همراهی وزیر خارجه در سفر به 4 کشور اروپایی می‌پردازد، امروز دیدارها و نشست‌هایی در فنلاند پشت سر گذاشتند.

11 خرداد 1395
کد خبر : 1561
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
هیات اقتصادی ایران که به سرپرستی محسن جلال‌پور به همراهی وزیر خارجه در سفر به 4 کشور اروپایی می‌پردازد، امروز دیدارها و نشست‌هایی در فنلاند پشت سر گذاشتند.

دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با سائولی نینیستو رییس جمهور فنلاند

دومین روز از سفر اروپایی هیات اقتصادی 60 نفره همراه با محمد جواد ظریف به مذاکرات اقتصادی در فنلاند گذشت.

وزیر امور خارجه ایران در دیدارهای سیاسی خود نیز بر مسائل اقتصادی تاکید کرد و بهبود روابط بانکی با اروپا را در صدر خواسته‌های خود قرار داد تا فعالان اقتصادی از عملکرد وزارت خارجه در پیشبرد دیپلماسی اقتصادی نیز مطلوب ارزیابی کنند.

برگزاری نشست بانکی میان دو کشور از مهمترین رویدادهای سفر به فنلاند بود.

محسن جلال‌پور رئیس اتاق ایران در مورد این نشست تخصصی می‌گوید: این نشست نشان داد که فنلاندی‌ها اطلاعات کافی از وضعیت امروز بانکهای ایران ندارند. آن‌ها همچنین از وضعیت شرکت ها و بنگاه های ایرانی که قصد عملیات مالی دارند، بی‌اطلاعند. به همین دلیل نیاز است در سفرهای بعدی، مدیران بانکی نیز حضور داشته باشند.

فعالان اقتصادی ایران و فنلاند در نشست رو در رو با یکدیگر نیز حضور یافتند تا راه‌های همکاری را مورد بررسی قرار دهند. در این دیدارها 250 مدیر اقتصادی فنلاند به مذاکره با مدیران بخش‌خصوصی ایرانی پرداختند.

در این دیدارها، فعالان اقتصادی ایران و فنلاند درباره گسترش همکاری ها در زمینه های صنعت، معدن، انرژی، گردشگری، امور بانکی و سرمایه گذاری، کشاورزی و غذا، آی.سی.تی(ICT-فناوری ارتباطات و اطلاعات) و سلامت مذاکره کردند. برای برگزاری نشست‌های رو در رو، 60 میز برای مذاکرات در نظر گرفته شد که هر کدام از اعضای هیات اقتصادی ایران در یک میز مستقر شده و فعالان اقتصادی فنلاند با توجه به برنامه ارائه شده، با همتایان خود گفت وگو کردند.

امروز، فروم اقتصادی ایران و فنلاند با حضور وزیر خارجه ایران نیز برگزار می شود و پس از آن اعضای هیأت ایرانی، در ضیافت شام سفارت ایران در هلسینکی شرکت می کنند.

وزیر خارجه و همراهان اقتصادی او پس از فنلاند راهی سوئد می‌شوند تا مذاکرات سیاسی و اقتصادی با این کشور اروپایی را در دستور کار قرار دهند.

 هیاتی سیاسی- اقتصادی کشورمان یکشنبه هفته جاری سفر دوره ای خود به چهار کشور اروپایی لهستان، فنلاند، سوئد و لتونی را آغاز کرد و در نخستین ایستگاه، به ورشو پایتخت لهستان رفت و شب گذشته نیز وارد هلسینکی شد.

ویژگی‌های فنلاند

فنلاند، کشوری با 338 هزار کیلومتر مربع مساحت و پنج میلیون نفر جمعیت، از کشورهای شمال اروپاست که از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد و از جنوب با استونی همسایه است.

فنلاند را کشور دریاچه و جنگل می دانند زیرا 10 درصد خاک آن را دریاچه پوشانده و 19 درصد آن را جنگل. این کشور سرزمینی کم ارتفاع است که به علت دریاچه های فراوان، کشور هزار دریاچه نیز نامیده می شود. فنلاند کشوری با آب و هوایی بسیار سرد است؛ تابستان آن درخشنده و زمستانش بسیار تاریک است. این کشور، تابستانی گرم و کوتاه و زمستانی سرد و بسیار طولانی دارد. شمال فنلاند در «لاپلند» به مدت دو ماه تمام در زمستان، خورشید طلوع نمی کند و مردم در تابستان نیز دو ماه غروب آن را نمی بینند.

اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تاثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته است. فنلاند تنها کشور منطقه یورو است که بر اساس اعلام سه نهاد مطرح مالی در زمینه اعتبارسنجی، از وضع باثبات برخوردار است و بدهی های دولت آن تقریبا نصف بدهی های حوزه یورو است.

این کشور از نظر شاخص فساد اقتصادی، به همراه کشورهایی همچون دانمارک و نیوزیلند، سال های زیادی به عنوان کشوری نمونه معرفی شدند که کمترین فساد اقتصادی را داشته است. نرخ بیکاری در این کشور در سال 2015 میلادی 9.4 درصد بوده و نرخ تورم آن در همین سال به منفی دو دهم درصد رسیده است.

در سال 2015، تولید ناخالص داخلی فنلاند 224.7 میلیارد دلار بوده است که شامل 2.5 درصد در بخش کشاورزی، 26.9 درصد در بخش صنعت و 70.2 درصد در بخش خدمات می شود؛ صادرات این کشور در سال 2015 برابر 66.9 میلیارد دلار بوده که شامل ماشین آلات، تجهیزات الکترونیکی اپتیکال، تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، آهن آلات، چوب، کاغذ و خمیر کاغذ است و به کشورهای آلمان، سوئد، روسیه، آمریکا، هلند، انگلیس و چین صادر شده است.

واردات این کشور نیز 58.05 میلیارد دلار شامل مواد غذایی، نفت و فرآورده های آن، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، آهن و فولاد، ماشین آلات، کامپیوتر، تولیدات صنعتی الکترونیک، منسوجات، الیاف پارچه و پشم و غلات بوده و از کشورهای سوئد، آلمان، روسیه، هلند و دانمارک وارد شده است.

محصولات عمده کشاورزی کشور فنلاند گندم، جو، سیب زمینی، چغندر قند، ماهی و لبنیات است و اقلام اصلی معدنی آن نیز چوب، آهن، مس، سرب، روی، کرومیت، نیکل، طلا، نقره و سنگ آهک است.

میزان صادرات ایران به کشور فنلاند در سال 2014 میلیادی 298 هزار دلار و واردات از این کشور 24 میلیون و 596 هزار دلار بوده است؛ صادرات عمده ایران شامل فرش و سایر کفپوش های نسجی، میوه های خوراکی، آجیل، پوست مرکبات، خربزه، مبل، شیشه و ظروف شیشه ای بوده و واردات اصلی ماشین آلات، راکتورهای هسته ای، دیگ های بخار، تجهیزات الکترونیکی، محصولات دارویی، کاغذ و مقوا، خمیر کاغذ و چوب بوده است.

هیات اقتصادی ایران در هلسینکی، علاوه بر حضور در جلسات دوجانبه، در نشست مشترک اقتصادی نیز شرکت می کنند. تاکنون 200 شرکت فنلاندی برای شرکت در این نشست ثبت نام کرده اند که این امر، توجه فعالان اقتصادی فنلاند به آینده روابط اقتصادی دو کشور را نشان می دهد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه