رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

جلال‌پور در فروم اقتصادی ایران و فنلاند پیشنهاد داد

تشکیل کارگروه ویژه برای حل مسائل بانکی ایران و فنلاند

همایش اقتصادی و تجاری ایران و فنلاند با حضور محمد جاد ظریف وزیر خارجه ایران و مقامات فنلاندی در هلسینکی برگزار شد.

11 خرداد 1395
کد خبر : 1562
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
همایش اقتصادی و تجاری ایران و فنلاند با حضور محمد جاد ظریف وزیر خارجه ایران و مقامات فنلاندی در هلسینکی برگزار شد.

همایش اقتصادی ایران و فنلاند در هلسینکی

 هیات 60 نفره اقتصادی ایران که به همراه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به کشور فنلاند سفر کرده‌اند، عصر امروز در فروم اقتصادی ایران و فنلاند شرکت کردند.

محمدجواد ظریف در این همایش که با حضور فعالان اقتصادی فنلاند برگزار شد، حرکت اقتصادی ایران را رو به رشد توصیف کرد و گفت: سرمایه گذاری در ایران قابل اعتماد و امن است.

وی فعالیت های تجاری را زمینه ساز روابط سیاسی در جهان دانست و خاطرنشان کرد که شرایط امروزی ایران فرصت خوبی برای گسترش همکاری ها است.

وزیر امور خارجه همچنین به حضور نیروی کار جوان و تحصیلکرده در ایران اشاره کرد و آن را موضوعی مهم و قابل توجه برای شرکت ها و سرمایه گذاران دانست.

ظریف با تاکید بر این که مشکلات و نگرانی های بانکی برطرف خواهد شد، ادامه داد: ما مطمئنم که همه سرمایه‌گذاران علاقه‌مند هستند که در ایران سرمایه گذاری کنند.

در این همایش محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز به سخنرانی پرداخت.

محسن جلال‌پور گفت:‌ نگرانی بانک‌های فنلاندی را در دو موضوع دیدم. ابهام در وضعیت امروز بانک‌های ایرانی و ابهام در ساختار و وضعیت بنگاه‌ها و شرکت‌های ایرانی. از آنجا که در سال‌های اخیر روابط بانکی و اقتصادی ایران با فنلاند به حداقل ممکن کاهش یافته، این امر به نظر طبیعی می‌رسد. اما اتاق ایران برای بهبود روابط، سه مأموریت را پیگیری خواهد کرد.

او اینگونه 3 ماموریت را تشریح کرد: اول؛ به جد پی گیر خواهد بود تا بانک‌ها و بنگاه‌ها به سرعت خود را به استانداردهای مورد نظر و شفافیت مطلوب نزدیک کنند؛ دوم: اتاق ایران با گردهم آوردن جمعی از متخصصان از بانک مرکزی ایران، اتاق ایران، بانک‌های تجاری و متخصصان بانکی اروپایی تعریفی مشترک از آن چه مشکل بانکی موجود می‌خوانیم، ارائه داده و مکانیسمی برای حل آن ارائه خواهد کرد؛ سوم: اتاق ایران آمادگی دارد تا چنانچه پرسش‌هایی در زمینه ارتباطات و ساختار شرکت‌ها و بنگاه‌های ایرانی وجود دارد، پاسخگو باشد.

رئیس اتاق ایران گغت: در ملاقاتهای رودررو میان فعالان اقتصادی ایران و فنلاند بیش از 259 فعال اقتصادی فنلاندی با شصت نفر از اعضای هیات ایرانی به ملاقات و صحبت نشستند. آنچه من دریافتم، علاقه طرفین برای وصل شدن به یکدیگر و ارتقای فعالیت‌های اقتصادی فی‌مابین بود. فعالان اقتصادی دو کشور، به همکاری در زمینه نفت، گاز، مواد شیمایی، دارو، نساجی، تجهیزات حمل و نقل، ماشین‌آلات کشاورزی و غذایی، فلزات، مخابرات، کاغذ و چوب علاقه دارند.

جلال‌پور تاکید کرد: تماس‌های ماه‌های اخیر هیات‌های اقتصادی ما، نشان می‌دهد که علاوه بر این ما می‌توانیم در زمینه پزشکی، ساخت و تجهیز بیمارستان، محیط زیست، آب، زیست فناوری، انرژی‌های نو، صنایع دریایی، معادن، ICT، پتروشیمی زمینه‌ های جدید همکاری را فراهم آوریم. در سال 2001 طرف فنلاندی خواستار تجدید نظر در شیوه سنتی برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین دو دولت شد. فنلاندی‌ها پیشنهاد کردند به جای آن، دو طرف بر روی «فعال‌سازی بخش خصوصی» دو کشور متمرکز شوند.

جلال‌پور سیاست‌های اقتصادی ایران را در راستای فعال کردن بخش خصوصی دانست و گفت: به صحنه آوردن حداکثری مردم و بنگاه‌های غیردولتی در اقتصاد؛ اتکا به توانایی‌های داخلی ایران و نگاه به تقاضای بازار خارجی، از جمله سیاست‌هایی است که با این هدف در پیش گرفته شده است.

به گفته او، خوشبختانه اجماعی در ایران میان بازیگران اصلی اقتصادی شکل گرفته و مؤید این است که سابقه چند دهه تلاش برای توسعه متکی به دلارهای نفتی، بر پایه اجرای پروژه‌های بزرگ توسط بنگاه‌های بزرگ توسعه‌ای دولتی راه به جایی نمی‌برد. به همین دلیل حاکمیت در ایران برای دست یابی به توسعه پایدار تصمیم گرفته به رشد بنگاه‌های بخش خصوصی تکیه کند.

رئیس اتاق ایران خطاب به فعالان اقتصادی فنلاند گفت:‌این به گمان من یک اراده ریشه‌دار و نه یک تصمیم موقت است.

جلال‌پور تاکید کرد:‌ ایران تنها یک بازار 80میلیونی نیست. ایران با جمعیت جوان و تحصیل‌کرده‌اش، با منابع غنی‌اش با مزیت انرژی تردید ناپذیرش، با بنگاه‌های حرفه‌ای و با تجربه‌اش و با مصونیت ساختاری‌اش نسبت به بیماری افراطی گری، بی‌تردید سکوی تولید مناسبی برای نیاز بازار چند صد میلیونی اطراف خود است. ما دسترسی مناسب‌تری به آسیای میان، روسیه، قفقاز، کردستان عراق، عراق و افغانستان داریم.  اینها می‌تواند عرصه همکاری‌های مشترک سود‌آوری برای تولیدات و خدمات مشترک ما باشد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی به موانع بانکی برای همکاری مشترک اشاره کرد و گفت: در ملاقات‌های رو در رو همه فعالان اقتصادی ایرانی و فنلاندی از فرصت‌های سودآور و همکاری صنعتی، تجاری، و تکنولوژیک سخن می‌گفتند اما تقریبا همه آنها معتقدند ارتباطات بانکی موجود مانع از بهره‌برداری از این فرصت های کاری است.

به گفته او، راه‌حل جلسه بانکی، در این زمینه پیشنهاد تشکیل یک کارگروه (Taskforce) ویژه برای بررسی و حل جوانب این مساله است. تأکید من، پی گیری فعالانه این موضوع است.

هیات ایرانی پس از پایان فروم اقتصادی ایران و فنلاند به ضیافت شام سفارت ایران در هلسینکی می‌رود و پس از آن به کشور سوئد سفر خواهد کرد. این هیات پس از سوئد به لتونی نیز سفر خواهد داشت.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه