رادیو مجازی اتاق ایران - 3 تیر 98

دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه خبر داد

ایران و ترکیه بانک مشترک تأسیس می‌کنند

دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه می‌گوید دو کشور برای افزایش و تسهیل مبادلات بازرگانی خود احتمالاً یک بانک مشترک تأسیس می‌کنند.

18 مهر 1397
کد خبر : 15721
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

در جهت افزایش حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه و تسهیل آن، دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه از احتمال راه‌اندازی بانک مشترک میان دو کشور خبر داد و اعلام کرد: نقشه راهی برای همکاری‌های اقتصادی دو کشور آغاز شده و دو کشور خواستار توسعه همکاری در زمینه داروهای بیوتکنولوژی و همکاری در مبادلات دارویی هستند.

سید جلال ابراهیمی، گفت: در مرحله اول برای سرعت بخشی در امر مبادلات تجاری، تشکیل صندوق ضمانت صادرات ایران- ترکیه ضروری است و ایران اخیراً پیشنهاد تشکیل یک بانک مشترک برای توسعه روابط تجاری بین ایران و ترکیه کرده است که البته این پیشنهاد مورد توجه و نیاز است، چراکه می‌تواند گره‌گشای مشکلات تجاری و آسان‌سازی روابط بین دو کشور باشد.

وی افزود: برای ایجاد بانک مشترک بین ایران و ترکیه حداقل شش ماه وقت لازم است سهامداران و کثرت سهام دو طرف در بانک‌های مرکزی دو کشور تثبیت شود. از طرفی ایجاد صندوق مشترک سرمایه‌گذاری و ضمانت صادرات که هرگونه خریدوفروش را تضمین کند و دارای پیغام خاص فی‌مابین باشد یکی از روش‌های خوب برای اجراست همان‌طور که در حال حاضر از پیشنهاد‌های آلمان برای حفظ روابط تجاری به روش تهاتر  یا پایاپای است.

ابراهیمی اظهار کرد: ایران و ترکیه تلاش‌های مضاعف برای افزایش حجم مبادلات تجاری صنعتی خود آغاز کرده‌اند و در حوزه اقتصادی، بانکی و خرید مواد پتروشیمی، مواد معدنی و همچنین قطعات صنعتی روابط خود را توسعه می‌دهند.

وی افزود: ایران و ترکیه برای حل مسائل تجاری و توسعه روابط کمیسیون‌های مشترک، نقشه راه همکاری‌های اقتصادی را برای طرح پروژه‌هایی با قابلیت اجرا در اقتصاد مشترک آغاز کرده‌اند که کمیسیون تجارت ترجیحی، تجارت مرزی، کمیسیون حمل‌ونقل گمرکی، روابط بانکی و ... از آن جمله است. به‌طور مثال ایجاد شهرک صنعتی مشترک در حوزه مرزی که برای استقرار صنایع، ایجاد صنایع مشترک‌المنافع و همچنین استفاده از فرصت‌های مشترک که موردنیاز هر دو کشور است از جمله این اهداف است. جلب و جذب سرمایه از هر دو سو و جلب سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌های صنعتی در شهرک صنعتی مشترک یکی دیگر  از اهداف این پروژه است.

ابراهیمی با بیان اینکه مدیرکل شهرک‌های صنعتی ترکیه در بازدید و مذاکره با رایزن اقتصادی ایران و ترکیه خواستار ادامه مذاکرات و به نتیجه رسانیدن هرچه سریع‌تر این پروژه شده‌اند، گفت: این مذاکرات علاوه بر شکوفا کردن صنعت و تجارت در حوزه مرزی دو کشور، تأثیر شگرفی در شهرهای اطراف مرز هر دو کشور به وجود می‌آورد. همچنین قرار است که به‌زودی کمیسیون مشترک اقتصادی در شهر آنکارا برگزار شود که نقشه راه آن بررسی جوانب مختلف اقتصادی در توسعه بازرگانی دو کشور از طریق تعرفه‌های ترجیحی، حذف دلار از سیستم مبادلات بازرگانی، استفاده از سوآپ ارزی، استفاده از پول‌های ملی دو کشور، بررسی نحوه ضمانت‌نامه‌های تجاری برای جایگزین سوئیفت (پیغام‌گیر بانکی) یا نحوه استفاده از پیغام‌های جدید به‌جای سوئیفت و ایجاد مراکز اعتباری مشترک از جمله اهداف است.

دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه با اشاره به پیشنهاد مدیرکل شهرک‌های صنعتی ترکیه که برای سرعت بخشی به امر فوق، مبنی بر اینکه هیاتی از کارفرمایان مطرح ترکیه، صنعت‌مردانی از مناطق مختلف ترکیه به ایران اعزام شود تا با ایجاد ارتباط بین صنعت‌گران شهرک‌های صنعتی ایران و شناخت کمبودها، ارتباط بین صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی در کشور را میسر سازند.

ابراهیمی افزود: با توجه به نقش شهرک‌های صنعتی در توسعه تجارت حوزه SME، همایش‌های مشترک شهرک‌های صنعتی می‌توانند نقش اساسی در بالا رفت مبادلات تجاری دو کشور و توسعه صنعت شود.

وی تأکید کرد: این در حالی است که رایزن اقتصادی ایران در آنکارا در دیدار با رئیس سندیکای کارفرمایان تولید داروی ترکیه، از آنها خواست به همراه هیاتی از واحدهای دارویی از ایران بازدید کنند و برای توسعه همکاری‌های تولید و همچنین بازار مشترک دارو مذاکراتی در تهران انجام دهند که طرف ترک از این موضوع استقبال کرده است. لذا هر دو طرف خواستار توسعه همکاری در زمینه داروهای بیوتکنولوژی و همکاری در مبادلات دارویی بین دو کشور شدند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه