رادیو مجازی اتاق ایران - 3 تیر 98

سفیر انگلیس در تهران در دیدار با فعالان اقتصادی یزد

انگلیس به روابط تجاری با ایران در قالب برجام متعهد است

راب مک ایر، سفیر انگلیس در تهران با اعضای اتاق یزد دیدار کرد. او می‌گوید کشور به تداوم روابط تجاری با ایران در قالب برجام متعهد است و با توجه به اینکه اروپا در حال ایجاد یک سیستم بانکی برای حل مشکلات ارتباط مالی با ایران هستند، مسیر برای این روابط هموار خواهد شد.

21 مهر 1397
کد خبر : 15753
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

سفیر انگلیس در تهران در دیدار با فعالان اقتصادی در اتاق یزد با بیان اینکه انگلیس به ادامه روابط تجاری با ایران در قالب برجام متعهد است، گفت: اروپایی‌ها در حال ایجاد یک سیستم بانکی هستند که مشکلات ارتباط مالی با ایران را رفع کنند.

راب مک ایر، حضور چند رایزن و کنسول سفارت انگلیس در نشست اتاق یزد را نشانگر عزم بریتانیا برای توسعه روابط با ایران و به‌ویژه استان یزد عنوان کرد و افزود: طراحی یک سیستم بانکی جدید برای ارتباط با ایران توسط اروپا، کار ساده‌ای نیست به همین دلیل یک تیم کارشناسی در حال کار روی آن است که بعد از تکمیل می‌تواند نه‌تنها کمک به ارتباط اروپا بلکه برای سایر کشورها در تجارت با ایران هم راهگشا باشد.

سفیر انگلیس با اشاره به وجود اتاق مشترک بازرگانی ایران و انگلیس، تصریح کرد: نهایت تلاش ما برای توسعه تجارت و فعالیت‌های اقتصادی است و امیدواریم با ارائه انتقادها و پیشنهادها بتوانیم برای طولانی‌مدت هم برنامه‌ریزی کنیم.

مک ایر خاطرنشان کرد: باوجود سایه سیاسی بر روابط میان دو کشور، دوست داریم روابط تجاری میان ایران و انگلیس توسعه یابد و هم‌اکنون نیز انگیزه بالایی در طرف‌های انگلیسی در این خصوص وجود دارد.

وی گفت: امروز از بخش‌های مختلف یزد بازدید کردیم و به‌طورقطع گسترش روابط شرکت‌های صنعتی یزد با شرکت‌های انگلیسی می‌تواند زمینه‌ساز رشد ارتباطات در آینده باشد.

استفاده از ارزهای محلی برای دور زدن مشکلات بانکی

در ادامه این جلسه مدیرکل بازرگانی سفارت انگلیس در تهران نیز گفت: برای حل مشکلات بانکی میان 2 کشور می‌توانیم ضمن همکاری با مؤسسات مالی کوچک، از واحد پولی سایر کشورها استفاده کرد.

کیت ولینگز افزود: سطح بالای ارتباطات تجار یزد با بازرگانان انگلیسی در حوزه‌های اقتصادی و صادرات جالب است و حضور ما در این استان برای حل مشکلات به‌ویژه پیدا کردن راهکارهای مالی و بانکی است.

وی اضافه کرد: برای پیدا کردن شریک تجاری انگلیسی باید در مرحله اول، اطلاعات طرح به‌منظور سرمایه‌گذاری ارائه و تاجر انگلیسی درباره مشکلاتی همچون مباحث مالیاتی، گمرکی و بانکی در ایران و یزد توجیه شود.

 یزد می‌تواند به توسعه اقتصادی با انگلیس کمک کند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های استان در حوزه‌های مختلف گفت: باید انگلیس و کشورهای اروپایی به ایران در سودآوری از منافع برجام کمک کنند.

محمدرضا قمی افزود: اتاق ایران در شرایط امروز کشور بسیار فعال‌تر از همیشه است و استان یزد نیز با توجه به ظرفیت‌های بالا می‌تواند به توسعه اقتصادی با انگلیس کمک کند.

قمی با اشاره به ارائه طرحی از سوی آلمان برای آموزش دستگاه‌ها و فنّاوری‌های این کشور به تکنسین‌های ایرانی تصریح کرد: این آموزش‌ها در جهت آشنایی جوانان و متخصصان و تقویت خلاقیت‌ها و نوآوری به‌منظور استفاده از دستگاه‌های آلمانی در آینده است.

رئیس اتاق یزد ادامه داد: یزد و لرستان مجری این طرح هستند و پیشنهاد می‌شود انگلستان نیز با توجه به سابقه طولانی روابط با ایران، طرحی در این خصوص ارائه کند تا بعد از حل مشکلات برجام، از سایر کشورهای اروپایی عقب نیفتد.

در این سفر کنسول، رایزن اقتصادی، رئیس بخش بازرگانی و مسئول تشریفات سفارت انگلیس و تعدادی از مدیران کارخانه‌های تولیدی و فعالان بخش خصوصی استان یزد حضور داشتند.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه