رادیو مجازی اتاق ایران - 3 تیر 98

محاسبه کرایه بر اساس تن-کیلومتر تصویب شد

در نشست شورای عالی هماهنگی ترابری کشور تعیین کرایه بار بر اساس تن- کیلومتر تصویب شد. البته برای اجرای این شیوه باید نظر مراجع رسمی قیمت‌گذاری کالا و خدمات تأمین شود.

21 مهر 1397
کد خبر : 15754
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

محاسبه کرایه حمل بار برمبنای تن- کیلومتر به‌جای نرخ‌های توافقی، یکی از مطالبات کامیون‌داران در اعتراضات ماه‌های اخیر بوده است که بر همین اساس سازمان راهداری مطالعاتی را برای بررسی این موضوع در دستور کار قرارداد و اکنون خبرها حاکی از تصویب طرح نهایی آن در شورای عالی هماهنگی ترابری کشور حکایت دارد.

کامیون‌داران معتقد بودند، در نرخ‌های توافقی حق آنها ضایع می‌شود و صاحبان کالا با همراهی پایانه‌های بار و شرکت‌های باربری، در موضوع نرخ‌های توافقی فقط به فکر سود خودشان هستند و این وسط راننده زیان می‌بیند.

البته افزایش نرخ کرایه‌ها که متوسط 20 درصد بود، امسال اعمال شد، اما به عقیده راننده‌های کامیون، این افزایش قیمت در خیلی از مراکز بار تأثیر چندانی بر کل قیمت ندارد، زیرا اصل قیمت کرایه حمل پایین است.

یکی از راننده‌های کامیون دراین‌باره به فارس گفته بود: نرخ کرایه حمل بار در استان‌هایی نظیر فارس و اصفهان یا پتروشیمی‌های مهاباد،‌ خرم‌آباد و یا کرمانشاه به‌قدری پایین است که با احتساب همان 20 درصد افزایش، هم تأثیری بر کل کرایه  کامیون‌دار ندارد، متأسفانه این صاحبان کالا حمایت دولتی دارند و نرخ‌های پایین ارائه می‌دهند و به دلیل تقاضای فراوان کامیون، راننده مجبور است با نرخ‌های پایین کار کند و همین امر در پایان ماه به راننده و خانواده‌اش فشار مالی وارد می‌کند.

به گفته این راننده کامیون، رانندگان از بیمه تکمیلی خود هم گذشته‌اند و می‌گویند، اگر درآمدمان افزایش یابد خودمان بیمه تکمیلی را با هر قیمتی اجرا می‌کنیم، اما نرخ کرایه‌ها باید طبق تورم موجود واقعی شود؛ در مدل توافقی، قیمت‌ها فقط توافقی بین شرکت‌های حمل‌ونقل و صاحبان کالا با کامیون‌داران است و شرکت‌های حمل‌ونقل و صاحبان کالا هم به دلیل تقاضای فراوان کامیون از این بازار سوءاستفاده می‌کنند و نرخ‌ها را پایین می‌آورند.

 اما امروز خبر رسید که در دویست و نهمین نشست شورای عالی هماهنگی ترابری کشور «تعیین کرایه حمل‌ونقل جاده‌ای داخلی بار بر اساس تن-کیلومتر به تصویب رسید.»

طبق اعلام دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترابری کشور که در پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی منتشر شده است، دویست و نهمین نشست این شورای عالی با حضور و مشارکت اعضا برگزار و پس از بحث و بررسی پیرامون دستور کار برگزار و جمع‌بندی‌ها حاصل شد.

ابتدا پیشنهاد تعیین کرایه حمل‌ونقل جاده‌ای داخلی بار بر اساس تن-کیلومتر با ارائه گزارش توجیهی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مطرح و با شرط تأمین نظرات مراجع رسمی قیمت‌گذاری کالا و خدمات توسط سازمان یادشده، مورد تصویب قرار گرفت.

همچنین موضوع تغییر مسیر و شیوه حمل فرآورده‌های نفتی ترانزیتی از کشور مطرح و ضمن عدم پذیرش اعمال محدودیت در فرایند عبوری، مقرر شد موضوع با تهیه برنامه جامع عملیاتی در زمینه افزایش سهم‌پذیری ریل و نیز اقدامات اجرایی به‌منظور افزایش کنترل و نظارت بر تردد ناوگان حامل فرآورده‌های نفتی، در کمیسیون فرعی شورا مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین گزارش به نظر می‌رسد با تحقق این موضوع (اعمال کرایه بر اساس تن-کیلومتر) یکی از مشکلات بزرگ راننده‌های کامیون رفع شده است و ازاین‌پس شاهد رونق هر چه بیشتر اقتصاد کامیون‌داران خواهیم بود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه