رادیو مجازی اتاق ایران - 31 اردیبهشت 99

یک مقام در سازمان اوپک اعلام کرد

روسیه و عربستان مسئول کاهش قیمت نفت

یک مقام اوپکی معتقد است عرضه بیش‌ازحد نفت خام عربستان و روسیه عامل کاهش ۱۵ دلاری قیمت نفت خام در بازارهای جهانی است و این دو کشور باید این افت را جبران کنند.

18 آبان 1397
کد خبر : 16191
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

یک مقام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: عربستان سعودی و روسیه که هر دو در ماه‌های اخیر تولید نفت خود را افزایش داده‌اند، مسئول کاهش ۱۵ دلاری قیمت‌های جهانی این ماده هستند و باید حداقل روزانه یک‌میلیون بشکه از تولید نفت خام خود بکاهند.

به گزارش پلاتس لندن، او افزود: روسیه و عربستان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان حاضر در بیانیه همکاری مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک باید زیان ۱۵ دلاری قیمت‌های جهانی نفت خام را جبران کنند.

برخی اعضای اوپک به رهبری عربستان و کشورهای غیرعضو این سازمان از جمله روسیه در پی فشارهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای پایین آوردن قیمت نفت و جبران کاهش تولید برخی اعضا، در ماه ژوئن (نشست ۱۷۴ اوپک و چهارمین نشست مشترک اوپک و غیراوپک در وین) تصمیم گرفتند میزان پایبندی خود به برنامه کاهش عرضه نفت خام را به ۱۰۰ درصد برسانند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، اعلام کرد: عربستان ماه گذشته میلادی روزانه ۱۰ میلیون و ۷۰ هزار بشکه نفت خام و نزدیک به بالاترین رکورد خود تولید کرد که در مقایسه با ماه مه روزانه ۷۰۰ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد.

 در همین حال روسیه به‌تازگی اعلام کرد که رکورد تولید روزانه ۱۱ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه را ثبت کرده است و این رقم نسبت به ماه مه ۴۴۰ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد.

ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که تخطی از سهمیه‌های تولیدی تعیین برای اعضای اوپک غیرقانونی است و سهم بازار دیگر اعضای این سازمان را از بین می‌برد.

بر اساس گزارش روز چهارشنبه (۱۶ آبان‌ماه) خبرگزاری تاس روسیه، سخنان درباره گفت‌وگوهای عربستان و روسیه برای کاهش تولید نفت در سال ۲۰۱۹ در روزهای اخیر بارها مطرح شده است.

نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک (JMMC) روز یکشنبه (۲۰ آبان‌ماه) به‌منظور ارزیابی شرایط بازارهای جهانی نفت خام در ابوظبی برگزار خواهد شد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه