رادیو مجازی اتاق ایران - 4 خرداد 98

رئیس جمهور در پایان نشست سران سه قوه

آمریکا نمی‎‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند

رئیس جمهور گفت: ملت ایران استقامت و ایستادگی خود را نشان دادند و کاملا روشن کردند کسی که امروز در فکر فشار و ظلم به مردم است، هیئت حاکمه آمریکاست و نه دیگری.

19 آبان 1397
کد خبر : 16208
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نشست مشترک سران سه قوه صبح امروز برگزار شد و حسن روحانی در پایان این نشست با اشاره به تحلیل‌های نادرست امریکا از مردم ایران و اینکه مردم ایران دقیقه برعکس انتظار آن‌ها عمل کرده‌اند گفت: این حرف که آمریکا به دنبال فشار به مردم نیست و دنبال فشار بر نظام و حکومت است، کاملاً ناصحیح و نادرست است و خود آن‌ها در عمل این واقعیت را آشکار کرده‌اند.
رئیس جمهورادامه داد: آن‌ها هستند که با یک تحریم نابجا و غلط می‌خواهند بر زندگی مردم و معیشت روزمره آنها تأثیر منفی بگذارند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: به خاطر اینکه آنها نظام بانکی و صادرات نفت و برخی دیگر از اقلام صادراتی را هدف قرار داده‌اند که به درآمد و منابعی که مربوط به‌کل کشور و واردات کالاهای اساسی است، مربوط می‌شود.
روحانی با اشاره به اینکه دیدیم که دور جدید تحریم‌ها که از 5 نوامبر شروع شد، هیچ تأثیری بر روند اقتصادی کشور نداشته است، گفت: چون آمریکایی‌ها هر چه تیر در ترکش داشتند، قبلاً علیه ملت ایران رها کرده بودند و چیز جدیدی نداشتند که ارائه کنند.
وی افزود: آنها ناچار شدند فهرست بلند بالایی درست کنند و ازیک‌طرف نام بانک‌هایی را ببرند و شعبات بانک‌ها را اضافه کنند، برای اینکه صفحات را پرکنند و ازیک‌طرف نام یک شرکت هواپیمایی را ببرند و ازیک‌طرف شماره زنجیره هواپیماها را ذکر کنند تا صفحه پر شود.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: از شیوه کار و نحوه اعلام آنها کاملاً مشخص است که کارشان برای تأثیر روانی بر ملت ایران است و هدف دیگری ندارند.
روحانی افزود: نکته دیگری که مسئولان جمهوری اسلامی ایران می‌گفتند این بود که آمریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و آمریکایی‌ها مرتب تکرار می‌کردند که ما این کار را انجام می‌دهیم، درحالی‌که خودشان اخیراً اعتراف کردند به اینکه نمی‌توانیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم.
وی گفت: استدلال آمریکایی‌ها این بود که اگر صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم، قیمت هر بشکه نفت به 150 دلار افزایش پیدا می‌کند و این درواقع تبیین همان حرفی است که ما از روز اول می‌گفتیم که آمریکا قادر نیست صادرات نفتی ایران را به صفر برساند.
رئیس جمهوری افزود: در منطقه یا نفت همه صادر می‌شود یا اگر قرار باشد صادرات نفت ایران متوقف شود بقیه هم دچار مشکل خواهند شد.
روحانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها به دلیل اینکه مورد هجمه افکار عمومی دنیا قرارگرفته بودند ناچار شدند عقب‌نشینی دیگری انجام دهند و بگویند موضوع مواد غذایی، مسئله دارو و تجهیزات پزشکی استثناست که البته این حرف آنها هم نادرست و ناصحیح است، زیرا وقتی نظام بانکی را تحریم می‌کنند همه‌چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
وی خطاب به ملت ایران، گفت: اولاً که ما درزمینهٔ کالاهای اساسی و موردنیاز و ضروری مردم هیچ مشکلی نداریم و انبارهای ما از همیشه بیشتر آمادگی دارد تا برای ماه‌هایی طولانی کالاهای اساسی مردم را تأمین کنند.
رئیس‌جمهور افزود: برای تولید و واردات کالاهای اساسی و دارو و سایر نیازمندی‌ها هم مشکلی نداریم، امروز شرایط تولید در کشور ما نسبتاً شرایط خوبی است و صادرات ما هم نسبت به شش، هفت‌ماهه سال گذشته افزایش پیداکرده و افزایش صادرات به معنای افزایش تولید و افزایش کسب‌وکار مردم است.
وی با اشاره به پرداخت بدهی گندم کاران، افزود: این به معنای آن است که زندگی کشاورزان ما رونق بگیرد و برای سال آینده تمهیدات لازم را درزمینهٔ اقلام کشاورزی و قیمت‌های تضمینی مدنظر قرار دهیم.
رئیس‌جمهور افزود: هر چه زمان بگذرد هم مسئولان ما برای جبران مشکلاتی که برای مردم پیش‌آمده آماده‌تر می‌شوند و هم استقامت مردم ما در برابر این توطئه‌ها بیشتر خواهد شد.
روحانی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها در ماه‌های آینده به‌خوبی خواهند فهمید که راه غلطی را انتخاب کرده‌اند، گفت: این مسیر ملت ما را خسته نمی‌کند، بلکه آنها را برای تولید بیشتر و اینکه روابط نزدیک‌تری با همسایگان و کشورهای دوست داشته باشند، آماده‌تر می کند.
وی درباره جلسه امروز سران سه قوه نیز خاطرنشان کرد: در این جلسه درباره یکی از مباحث اصلی و مهم که شرایط جدید اقتصادی ما بود و نقشه راهی که باید برای ماه های آینده ترسیم شود، بحث شد.
روحانی با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب برای تدوین نقشه راه، گفت: ما امروز در مورد این نقشه راه و روابط نزدیک تر با همسایگان مان و روابط اقتصادی با آنها صحبت و روابط اقتصادی با کشورهای دوست مان از شرق و غرب را بررسی کردیم.
روحانی افزود: همچنین مشکلات احتمالی که در مورد تولید و پیش پای بانک های ما وجود دارد جزو مباحث جلسه امروز ما بود که در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی که هفتگی تشکیل می دهیم، این مباحث را بررسی خواهیم کرد.
نخستین بسته حمایتی دولت آبان ماه ارائه می شود
وی خطاب به مردم ایران اعلام کرد: دولت نخستین بسته حمایتی غذایی خود را در ماه آبان به افرادی که تحت فشار بیشتری قرار دارند و جزو قشرهایی هستند که مشکلات بیشتری دارند، پرداخت خواهد کرد و این روند تا پایان سال در چند نوبت ادامه پیدا خواهد کرد تا بتوانیم مشکلاتی را که برای مردم پیش آمده است، تا حدی جبران کنیم.
رییس جمهوری به بودجه سال آینده نیز اشاره ای کرد و گفت: برای حقوق و دستمزد پیش بینی هایی می کنیم که تا حدی بتوانیم مشکلات اقتصادی را جبران کنیم.
روحانی گفت: خدمت ملت عزیز ایران اعلام می کنم که در این ماه پربرکت ربیع المولود، ایام ولادت باسعادت پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) شرایط ما در کشور بهتر از ماه های پیش جلو خواهد رفت و ملت ما در کنار وحدت، انسجام و یکپارچگی، کار و مسیر راه خود را پیش خواهد برد و بهانه های امریکایی ها را از دست آنها خواهد گرفت.
وی با اشاره به ادعای امریکایی ها مبنی بر حمایت ایران از تروریسم، خاطرنشان کرد: به دروغ می خواهند بگویند ایران حامی مالی تروریسم است، اما همانطور که ملت ایران در خط مقدم مبارزه با تروریسم و همیشه در خط مبارزه و جلوگیری از تامین مالی گروهک های تروریستی بوده است، امروز هم مصمم تر بر قوانین و مقررات خود تاکید می کند و این بهانه های واهی را هم از دست دشمنان خواهد گرفت.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه