رادیو مجازی اتاق ایران - 5 خرداد 98

رئیس‌جمهور در جمع مردم شاهرود اعلام کرد

دولت از سرمایه‌گذاری برای انتقال آب دریا به مرکز کشور استقبال می‌کند

رئیس‌جمهور در جریان سفر استانی به سمنان، در جمع مردم شاهرود گفت: برای حل مشکل آب، نیاز داریم آب را بدون آسیب رساندن به محیط‌زیست از حاشیه کشور به مرکز ایران بیاوریم. به گفته روحانی مطالعات کارشناسی انجام شده و اگر سرمایه‌گذاری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز ایران اقدام کند، دولت برای واگذاری سریع امور آمادگی دارد.

13 آذر 1397
کد خبر : 16593
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز روز آزمایش و امتحان بزرگ تاریخی برای ملت ایران است، گفت: امروز روزی است که برای اولین بار بعد از 40 سال مبارزه با دشمن ظالم و ستمگر (آمریکا) به پیروزی‌های کم‌نظیری دست یافته‌ایم و ملت بزرگ ما نخواهد گذاشت لبخند بر لبان دشمن نقش ببندد.

حسن روحانی که در سفر استانی به سمنان به سر می‌برد امروز در جمع مردم شاهرود تصریح کرد: آمریکا به دنبال کودتا در کشور ما ناموفق بود، آن‌ها در پی تجزیه و جدا کردن خوزستان، تحریم ایران و شکستن قدرت کشورمان بودند اما موفق نشدند و باید بررسی شود چرا آمریکا این‌همه از ملت ایران و ایرانی‌ها عصبانی است.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: ایران قدرتمند غیرقابل‌تحمل برای آمریکا و صهیونیست‌ها است و ملت ایران ملت غیوری است که در برابر آن‌ها هرگز سر فرود نیاورده و نخواهند آورد.

وی ابراز داشت: آمریکا اعلام کرد که ایران را از صادرات نفت محروم می‌کند، اعلام کرد ایران را از تبادل تجاری با دنیا بازمی‌دارد و می‌خواست ایران را در منطقه و جهان منزوی کند و اعلام کرد در منطقه اهدافی دارد تا به آن‌ها دست یابد، اما ملت بزرگ ما در تمام این صحنه‌ها ثابت کرد که پیروز نهایی این نبرد خواهد بود.

روحانی افزود: آمریکا بداند نفت خود را می‌فروشیم و خواهیم فروخت و قادر نیست جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد و باید بداند اگر روزی بخواهد جلوی نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج‌فارس صادر نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا درصدد است رابطه ما را با جهان تضعیف کند ابراز داشت: امروز رابطه ملت ایران از هر زمان دیگر در غرب با عراق و ترکیه، در شمال با آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان و در شرق با افغانستان و پاکستان و در جنوب با عمان، قطر و کویت صمیمی‌تر است.

وی گفت: آمریکا قادر نیست روابط تجاری ما را با منطقه و جهان قطع کند و باید بداند در سراسر این سرزمین مردم ما با کشورهای منطقه و جهان روابط فرهنگی و اقتصادی و سیاسی‌شان را حفظ خواهند کرد و ما ارتباطات خود را با همسایگان و کشورهای اسلامی و جهان توسعه خواهیم داد.

روحانی افزود: آمریکا تلاش می‌کند اروپا را از ایران جدا کند و در پی جدا کردن چین، هندوستان و همسایگان از ایران است و ایران هراسی را در منطقه ترویج می‌کند؛ ما دشمن هیچ ملتی از همسایگان خود نیستیم و نخواهیم بود و آمریکا نمی‌تواند بین ما و کشورهای همسایه و نیز کشورهای اسلامی تفرقه، نزاع و دشمنی ایجاد کند و ما روابطمان با جهان را روزبه‌روز گسترش می‌دهیم.

 ایران اسلامی تهدیدی برای هیچ ملتی نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه آمریکا حداقل در دو سه زمینه ناموفق بوده است، بیان کرد: در اولین مورد، در مبارزه با قدرت ایران کشورهای جهان و سیاستمداران جهان از آمریکا حمایت نکردند، جز یکی دو کشور کوچک و رژیم منحوس صهیونیستی هیچ کشوری در دنیا از آمریکا حمایت نکرد.

روحانی خاطرنشان کرد: همه کشورها تحریم آمریکا را محکوم کردند، امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل شکست خورد، آمریکا در سازمان ملل، شورای امنیت و در دادگاه بین‌المللی لاهه شکست خورد.

وی اضافه کرد: مردم بدانند در این دو سه ماه آمریکا را در شورای امنیت سازمان، در مجمع عمومی سازمان ملل، در دادگاه لاهه و در دادگاه عالی ایتالیا، در هر چهار مورد به شکست کشاندیم.

رئیس‌جمهوری گفت: این به معنای پیروزی دیپلمات‌ها، حقوق‌دانان ایران، ملت بزرگ ایران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است که در سراسر این منطقه با تلاش و ایثارشان امنیت را در سراسر منطقه برقرار کردند.

وی با اشاره به اینکه نیروهای مسلح، نظام اسلامی، رهبری و ارکان نظام ما فقط برای ایران امنیتی نیاوردند، برای امنیت عراق، سوریه، لبنان هم به ملت‌های منطقه کمک کردند، اضافه کرد: امروز ایران تلاش می‌کند تا مردم مظلوم یمن را در برابر متجاوزین آل سعود در صحنه نبرد نظامی و سیاسی موفق سازد.

وی ادامه داد: ملت یمن در این نبرد پیروز می‌شود و آل سعود و آمریکا شکست خواهند خورد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت، ملت، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و در رأس نظام رهبری با همراهی ملت ایران، برای رشد، توسعه و عظمت هر آنچه داریم به کار می‌بریم، افزود: ایران قدرتمندتر از گذشته را به قول و قوه الهی می‌سازیم.

رئیس‌جمهوری افزود: نمی‌گذاریم دشمنان ایران را به شکست بکشانند، ایران سرزمین مقدس عبادتگاه حق، سرزمین مولا علی بن موسی‌الرضا(ع)، سرزمین ولی‌عصر(عج) و قرآن و سرزمین مردانگی و ایستادگی است.

روحانی اضافه کرد: ایران سرزمین پربرکتی است، دشمنان قادر نیستند این سرزمین و ملت را به شکست بکشانند، ما ارتباطمان را علی‌رغم میل آمریکا روزبه‌روز قوی‌تر خواهیم ساخت.

وی با بیان اینکه ایران تجارت و صادرات خود را با دنیا توسعه می‌دهد، خاطرنشان کرد: مردم در هفته‌های آتی شاهد خواهند بود که در این شرایطی که آمریکا می‌خواست نتوانیم بودجه متعادلِ سالم به مجلس تقدیم کنیم، به امید خدا در 25 آذر امسال دولت بودجه سال آینده را تقدیم مجلس خواهد کرد.

روحانی بیان کرد: در این بودجه سال آینده دولت 433 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمومی پیش‌بینی کرده است، برخلاف میل آمریکا، با همت و ایثار مردم و وحدت دولت و ملت و تلاش مجلس، بودجه سال آینده مصوب می‌شود و اجرایی خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: دولت در بودجه 98 کالاهای اساسی مردم را با قیمت مناسب تضمین می‌کند و حقوق‌بگیرانی که حقوق ثابت دارند و در فشار هستند در حد توان و امکان کمک می‌شوند و حقوق تمام بازنشستگان و حقوق‌بگیران 20 درصد اضافه خواهد شد.

روحانی اضافه کرد: در بودجه سال آینده برای اشتغال مردم به‌منظور حرکت تولید، صنعت، کشاورزی و خدمات، در سراسر کشور تلاش می‌شود.

وی تأکید کرد: سال آینده شاهد تحول خوب در زمینه مسکن خواهیم بود و نگرانی‌های مردم برای مسکن دار شدن خانه اولی‌ها و بافت‌های فرسوده برطرف می‌شود.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه دولت با فقر مطلق مبارزه می‌کند، افزود: به تمام وعده‌هایی که سال 96 به مردم دادم عمل خواهم کرد، از وعده‌مان عقب‌نشینی نخواهیم کرد، آنچه به مردم قول دادیم عمل می‌کنیم و همکاری و انسجام باید بیش از گذشته در میان مردم باشد.

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه با انسجام و وحدت از این مشکل تاریخی عبور خواهیم کرد، اضافه کرد: باز هم تکرار می‌کنم کشور در بحران نیست و نخواهد بود، ابرتورم و ابربیکاری ما را تهدید نخواهد کرد.

وی بیان کرد: عده‌ای به ناروا و نادانسته این حرف‌ها را در روزنامه‌ها و تبلیغات نزنند، اما مشکلاتی داریم و مردم باید مشکلات را بدانند، باید دست‌به‌دست هم بدهیم و از مشکلات عبور کنیم همان‌طور که در ماه‌های گذشته قدم‌های خوبی از سوی مردم برداشته شد.

روحانی بیان کرد: مقداری فشارها کمتر شده ولی هنوز باید کار زیادی انجام شود تا فشار در زندگی از دوش مردم عزیز برداشته شود.

وی یادآور شد: تلاش و امید ما این است که روند صعودی و رشد تورمی که در ماه‌های گذشته مردم را آزار می‌داد کاهش دهیم، تا مردم آرام‌تر باشند تا در برابر دشمن بایستیم و به پیروزی نهایی دست پیدا کنیم.

 مسئله کم‌آبی ملی است

رئیس‌جمهوری در ادامه سخنان خود در جمع مردم شاهرود بیان کرد: اولین نکته‌ای که می‌خواهم برای مردم عزیز و قهرمان سمنان عرض کنم، مسئله آب است، کشور در معضل کم‌آبی است و تقریباً این مسئله در تمام استان‌های کشور وجود دارد و در استان کویری سمنان این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد.

وی آب را مهم‌ترین مسئله سرزمین ایران و استان سمنان ذکر کرد و افزود: از همه ملت خواهش می‌کنم به این مسئله توجه کنند که موضوع آب ملی است و استانی نیست که نام استان‌های مختلف کشور آورده شود، مشکل آب مشکل بزرگ عمومی و ملی است که باید برای آن فکر جمعی کرد.

وی ادامه داد: امسال باران رحمت الهی بیش از گذشته بر ما نازل شد و امیدواریم در بقیه سال آبی هم شاهد این رحمت الهی باشیم.

 انجام مطالعات لازم برای انتقال آب به مرکز کشور

روحانی گفت: درعین‌حال نیاز داریم آب را از حاشیه کشور به مرکز ایران بیاوریم، آب موردنیاز برخی از استان‌های کشور را از آب‌های جنوب، خلیج‌فارس و دریای عمان و آب برخی دیگر از استان‌های کشور را باید از دریای خزر تأمین کنیم، این مسئله ملی است و به همه نکات آن توجه شده است.

وی با اشاره به اینکه اجازه نخواهیم داد در جریان این کار به محیط‌زیست آسیب وارد شود و استان‌های دیگر کشور دچار مشکل شوند، افزود: در شورای عالی آب جلسه‌ای در این خصوص برگزار و با مسئولان محیط‌زیست و کارشناسان در این مورد تصمیم‌گیری‌های لازم انجام شد.

 آب دریای خزر به سمنان می‌رسد

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه از نظر دولت تمام مسائل بحث انتقال آب از شمال کشور به استان سمنان حل شده است، گفت: از قبل مشکلاتی در این زمینه مطرح می‌شد که پیش‌بینی‌های لازم برای رفع آن انجام شد تا مردم این استان از آب سالم برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت برخوردار شوند و از نظر محیط‌زیستی نیز ضربه‌ای به منطقه و سایر استان‌ها وارد نشود.

وی افزود: از فردا صبح اگر سرمایه‌گذاری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز ایران و استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی دارد تا در مدت کوتاه آن را واگذار کند و کارهای مطالعاتی این اقدام انجام شده است.

 فرودگاه شاهرود بین‌المللی می‌شود

روحانی گفت: مسئله دوم، مسئله فرودگاه شاهرود است، شاهرود به‌عنوان شهرستان مهم زرخیز استان سمنان مطرح است و شاهرود و دامغان دو شهرستانی هستند که در مسیر صادرات محصولات کشاورزی قرار دارند.

وی ادامه داد: اگر در کنار این دو شهرستان، به ظرفیت سمنان و گرمسار که آماده صادرات مواد معدنی و سایر محصولات هستند توجه کنیم، استان سمنان در کل آمادگی بسیار مطلوبی برای صادرات دارد و خوشحالیم که در طول پنج سال گذشته حجم صادرات محصولات غذایی از شاهرود چهار برابر افزایش یافته و از هفت میلیون دلار به 30 میلیون دلار رسیده است.

وی افزود: استان سمنان و شهرستان شاهرود آمادگی خوبی برای صادرات مواد معدنی و غذایی و سایر محصولات دارند و شاهرود مرکز صادرات انگور و زردآلو است که می‌تواند محصولات مختلف غذایی و کشاورزی را به کشورهای دیگر صادر کند اما مانع این است که فرودگاه محلی شاهرود، شهرستانی و استانی است.

وی ادامه داد: امروز محضر شما مردم شاهرود اعلام می‌کنم که از فردا فرودگاه شاهرود بین‌المللی است، تمام مقدمات این امر در کمیسیون‌های مختلف دولت انجام و به تصویب هیات وزیران رسیده است و وزارت راه و شهرسازی باید به‌سرعت این مصوبه را اجرایی و عملیاتی کند.

رئیس‌جمهوری گفت: این حق مردم عزیز و دلاور شاهرود است که بتوانند در کوتاه‌ترین زمان محصولات خود را به کشورهای هدف صادر کنند.

وی افزود: در این سفر قدم‌های دیگری را هم برای همه استان بر خواهیم داشت، در سال‌های گذشته نیز قدم‌های خوبی برای توسعه این استان برداشته شده است.

تلاش برای گازرسانی به همه روستاهای سمنان

وی ادامه داد: در تهران با وزیر نفت برای گازرسانی به روستاهای باقیمانده استان صحبت کردم، در استان سمنان اکثر روستاها و 97 درصد جمعیت از نعمت گاز برخوردارند و اقدام‌های لازم برای گازرسانی به 18 روستای استان نیز از امروز در دست انجام است.

روحانی گفت: میزان گازرسانی برای روستاهای سمنان در آغاز دولت 69 درصد بود که تا پایان دولت به بالای 90 درصد خواهد رسید و تقریباً تمام مناطق شهری و روستایی از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

وی افزود: این استان دارای استعداد کشاورزی است و باید آبیاری مدرن و کشت‌های گلخانه‌ای در سطح استان توسعه یابد تا با آب کمتر محصول بیشتر و بهتر برداشت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در این سفر صدها طرح کوچک و بزرگ افتتاح خواهد شد، ادامه داد: عصر امروز در میان فرهیختگان استان سمنان 434 طرح در بخش کشاورزی و عمرانی با اعتبار 319 میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه دولت به فکر کشاورزان و خدمتگزاران است و دست آنان را می‌بوسد، گفت: قیمت خرید تضمینی گندم کیلویی یک هزار و 600 تومان تعیین شد درحالی‌که این رقم در آغاز دولت 400 تومان بود.

وی افزود: کار بزرگی در این زمینه صورت گرفت و تلاش کردیم کشاورزان زندگی بهتری داشته باشند و در همین رابطه برای چهارمین سال پیاپی نه مانند قبل که تنها در یک سال شاهد این اتفاق بودیم، در تولید گندم آن‌هم گندم باکیفیت خودکفا شدیم.

 توسعه آبیاری‌های نوین در مزرعه‌های استان سمنان

وی ادامه داد: در بحث آبیاری تحت‌فشار از آغاز انقلاب تا سال 92، تنها 16 هزار و 200 هکتار از مزرعه‌های استان سمنان به این شیوه آبیاری شد اما از سال 92 تاکنون 16 هزار و 700 هکتار از مزرعه‌ها به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز شدند و این به معنای حرکت استان در مسیر توسعه است.

روحانی افزود: باید آبیاری را مدرن کنیم تا بتوانیم آب موردنیاز مردم در شهرها و روستاها را در زمینه آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت تأمین کنیم.

 دولت تلاش فراوان برای روستاها انجام داد

رئیس‌جمهوری در ادامه سخنان خود گفت: تمام روستاهای بالای 20 خانوار کشور از نعمت آب آشامیدنی، گاز و ارتباطات زیرساخت هم چون اینترنت برخوردارند و تلاش برای رساندن امکانات لازم به روستاهای باقیمانده نیز به‌سرعت ادامه دارد.

وی افزود: امروز روستائیان ما با اینترنت محصول و صنایع‌دستی خود را به فروش رسانده و خانه‌های خود را برای بومگردی اجاره می‌دهند و سطح تعامل‌های مردم در حوزه تجارت و سایر امور در شهرها و روستاهای کشور از این طریق بسیار بیشتر شده است.

وی ادامه داد: این به این معنا نیست که مشکل نداریم، معنای این موضوع آن است که دولت و مردم در کنار هم قدم‌های بالایی برداشتند و علیرغم میل دشمنان که نمی‌توانند راه به‌جایی ببرند در مسیر توسعه گام برمی‌دارند.

پیگیری مصوبه‌های سفر قبل در کنار تعیین مصوبه‌های جدید

روحانی گفت: در سفر قبل به استان سمنان بیش از 900 میلیارد تومان طرح و برنامه را قول دادیم و قرار بر این بود که تا پایان سال 96 طرح‌ها تمام شود اما از قولمان عقب هستیم، در جمع مقام‌های استانی و وزیران اعلام کردم این عقب‌ماندگی باید به‌سرعت جبران شود.

وی بیان کرد: برای سفر قبلی استانی هیات دولت، 71 طرح با اعتبار 948 میلیارد تومان تعیین شده بود که 593 میلیارد تومان آن پرداخت شد، باقیمانده این اعتبار نیز به استان اختصاص خواهد یافت و به سازمان برنامه‌وبودجه دستور می‌دهم تا این اعتبار را تأمین کند تا به وعده‌های سفر قبل عمل شود.

روحانی افزود: برای این سفر 78 طرح با اعتبار یک هزار و 466 میلیارد تومان مدنظر است تا در سال‌های آینده انجام شود.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: این طرح‌ها را در شورای اداری استان اعلام و دنبال می‌کنیم و از مسئولان استان هم می‌خواهیم آن‌ها را پیگیری کنند تا این طرح‌ها به‌طور کامل اجرا شود.

وی بیان کرد: خوشحالم که در این سفر در جمع دانشگاهیان به مناسبت 16 آذر و هم‌چنین اجلاس مهم سراسری نماز در استان سمنان حضور پیدا خواهم کرد.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران امروز سه‌شنبه وارد استان سمنان شد و تا فردا برنامه‌های مختلفی در این استان دارد.

سخنرانی مردمی در جمع مردم شاهرود، شرکت در اجلاس سراسری نماز، سخنرانی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان استان و حضور در شورای اداری استان سمنان از جمله برنامه‌های رئیس‌جمهوری در این سفر دو روزه است.

هم‌زمان با سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان ، جمعی از وزرای کابینه روحانی نیز برای افتتاح و آغاز عملیات اجرای ده‌ها طرح مختلف به شهرستان‌ها سفر خواهند کرد.

روحانی پیش‌ازاین در فروردین‌ماه 95 همراه با کاروان تدبیر و امید به استان سمنان سفر کرده بود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه