رادیو مجازی اتاق ایران - 5 خرداد 98

رئیس سازمان بورس اعلام کرد

سهامداران به چشم‌انداز روشن بورس امیدوار باشند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است با حمایت دولت و مجلس از بازار سرمایه، چشم‌انداز بورس روشن است و سرمایه‌گذاران باید به آینده مثبت آن امیدوار باشند.

14 آذر 1397
کد خبر : 16603
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به وضعیت بازار سرمایه گفت: یکی از کارهایی که دولت و مجلس در حوزه‌های تصمیم‌گیری باید داشته باشند کمک به تقویت سودآوری شرکت‌ها است. این موضوع در حوزه‌های مختلف قابل دنبال کردن است. شرکت‌های بورسی شفاف‌ترین شرکت‌های کشور هستند و به‌عنوان شرکت‌هایی که صادرات و اشتغال خوبی داشته و ارزش‌افزوده خوبی تولید کردند باید مورد حمایت قرار گیرند.

شاپور محمدی در مورد نحوه حمایت از شرکت‌ها گفت: قیمت‌هایی که برای کالای شرکت‌ها گذاشته می‌شود باید به‌گونه‌ای باشد که واسطه‌ها استفاده‌کننده تفاوت قیمتی نباشند بلکه تولیدکننده بهره‌مند شود؛ طبیعتاً هر جا نیاز است از مصرف‌کننده حمایت صورت بگیرد باید اقدام شود و حمایت از تولیدکننده نیز در کنار مصرف‌کننده همپای هم در قوانین وجود دارند.

وی ادامه داد:‌ ازاین‌رو لازم است برای آنکه بازار سرمایه از قوت قبلی برخوردار و رشد و بالندگی داشته باشد و سیاست‌گذاری‌هایی که در تدوین بودجه سال 98 در مجلس دنبال می‌شود توجه ویژه به سودآوری شرکت‌های بورسی داشته باشند. با این کار شفافیت تشویق می‌شود و آنهایی که قانون‌مند هستند و ضوابط را رعایت می‌کنند در اقتصاد تشویق می‌شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: می‌دانیم شرکت‌هایی که وارد بورس می‌شوند قوانین و مقررات متعددی را قبول می‌کنند که نشان‌دهنده قانون‌مداری آنها است. ازاین‌جهت این شرکت‌ها نمونه‌های خوبی برای حمایت شدن هستند.

محمدی گفت: از دولت و مجلس انتظار داریم از شرکت‌های بورسی حمایت کنند؛ بخصوص آنکه شرایط کنونی وقت بررسی و نهایی شدن بودجه سال آینده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سؤال که طی روزهای اخیر افراد حقیقی برای فروش سهام خود هجوم آوردند و به نظر می‌رسد با رفتار هیجانی تصمیم‌گیری می‌کنند چراکه شاخص کل نیز رشد نداشته است؛ تصریح کرد: در تمام بازارهای سرمایه افق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین مباحثی است که سهام‌داران باید به آن توجه کنند. طبیعی است که سهامداران خرد و اشخاص حقیقی که در مقاطعی خریدوفروش می‌کنند باید افقی را در نظر بگیرند که مقداری بلندمدت باشد چون افق کوتاه‌مدت ممکن است همیشه با نوسانات بازار، تحت تأثیر قرار گیرد.

وی ادامه داد: از شرکت‌های حقوقی همیشه انتظار می‌رود که در بازار بر اساس استراتژی عمل کنند.

معاون وزیر اقتصاد تأکید کرد: از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و شخصیت‌های حقوقی انتظار داریم استراتژی‌هایی را دنبال کنند که به افزایش منابع مالی کشور کمک کند و به شادابی خط تولید توجه داشته باشند تا درنهایت منجر به افزایش سودآوری واحدهای تولیدی شود.

محمدی با بیان اینکه اشخاص حقوقی باید در بازار سرمایه با استراتژی صحیح و افق بلندمدت در بازار باقی بمانند، تأکید کرد: این اشخاص به دلیل آنکه منابع عمده را در اختیار دارند باید در بازار حفظ شوند تا سهامی که وجود دارد با ثبات بماند. مدیران شرکت‌های بورسی باید حساب کنند که شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌ها منابع دائمی در این شرکت‌ها را حفظ خواهند کرد.

وی افزود: در کنار آن از سرمایه‌گذاران حقیقی خواهش داریم افق نسبتاً بلندتری انتخاب کنند زیرا بازار سرمایه چشم‌انداز خوبی دارد و کشور سودآوری و مزیت‌های نسبی دارد و طبیعی است که برای خرید سهم به تحلیل‌ها توجه داشته باشند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه