رادیو مجازی اتاق ایران - 4 خرداد 98

با حضور رئیس سازمان برنامه‌وبودجه

از لایحه بودجه سال 98 رونمایی شد

امروز موعد قانونی ارائه لایحه بودجه به مجلس است اما امسال به دلیلی تعطیلی مجلس روال معمول انجام نمی‌شود و هرچند سازمان برنامه‌وبودجه در نشستی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ رونمایی می‌کند اما بررسی این لایحه به پس از اتمام تعطیلات مجلس و به پایان رسیدن سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابی موکول می‌شود.

15 آذر 1397
کد خبر : 16624
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

امروز (پنجشنبه) هم‌زمان با ۱۵ آذرماه، موعد قانونی ارائه لایحه بودجه به مجلس است و گرچه هرساله رئیس‌جمهوری در موعد مقرر لایحه بودجه را به مجلس ارائه کرده و در نطق بودجه پیرامون لایحه مباحثی را مطرح می‌کرد اما برای امسال روال معمول ارائه لایحه انجام نشد.

امسال با توجه به تعطیلات پیش روی مجلس و عدم تشکیل جلسه تا ۲۵ آذرماه، دولت لایحه را در وقت قانونی به مجلس ارسال کرد و به دنبال آن نوبخت - رئیس سازمان برنامه‌وبودجه - طی نشستی در این سازمان به تبیین ابعاد بودجه ۱۳۹۸ پرداخت.

محمدباقر نوبخت با اشاره به تنظیم لایحه در ۶ جلد، گفت: همراه با لایحه بودجه، سه جلد گزارش عملکرد دولت در خصوص اجرای برنامه ششم توسعه به مجلس تقدیم شده است.

 او افزود: همچنین دو جلد اهداف مبانی اقتصادی و اجتماعی همه دستگاه‌ها را تحت عنوان سند بنیادین لایحه بودجه ۹۸ به مجلس تقدیم کرده‌ایم.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه ۹۸، بودجه مبتنی بر عملکرد است، گفت: برای اینکه نمایندگان مطمئن شوند که بودجه مبتنی بر عملکرد است، در یک جلد مبانیِ قیمت تمام‌شده دستگاه‌ها را نیز به مجلس ارسال کردیم.

او ادامه داد: به‌صورت شفاف یک کتاب در رابطه با طرح‌های عمرانی که قرار است واگذار شوند، تهیه کرده و به مجلس ارسال کرده‌ایم تا از رانت جلوگیری شود.

به گزارش مهر، نوبخت با بیان اینکه تمامی دستگاه‌هایی که از معافیت مالیاتی برخوردار هستند را به مجلس معرفی کردیم، افزود: همچنین گزارشی تهیه کردیم مبنی بر اینکه غیر از یارانه نقدی که پرداخت می‌کنیم، چه میزان یارانه غیرمستقیم پرداخت می‌کنیم.

۴۲هزار میلیارد تومان؛ بودجه یارانه نقدی

 معاون رئیس جمهور، بودجه یارانه نقدی برای سال آینده را ۴۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که به صورت مستقیم و غیر مستقیم پرداخت خواهد شد.

معافیت‌های مالیاتی شفاف می‌شود

نوبخت در ادامه به بحث مالیات در بودجه سال آینده اشاره کرد و از اقدامی در راستای شفافیت در این بخش خبر داد.

او گفت: در پیوست‌های بودجه سال ۱۳۹۸ لیست تمام دستگاه‌هایی که از معافیت مالیاتی برخوردارند را اعلام کرده‌ایم تا جامعه و نمایندگان مجلس بدانند چه کسانی از مالیات معاف هستند

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور ادامه داد: از ۴۳۳ هزار میلیارد تومان درآمد که ناشی از مالیات، حقوق گمرکی و سایر است، برای پوشش هزینه‌ها مجبور به واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی هستیم که نفت و گاز از جمله دارایی‌های سرمایه‌ای است.

او افزود: همچنین دارایی‌های مالی از جمله اوراق، سهام شرکت‌ها را نیز واگذار می‌کنیم.

۳۱.۹هزار میلیارد تومان بازخرید اوراق مشارکت قبلی

نوبخت اظهار کرد: برای سال آینده ۳۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای خرید اوراقی که در سال‌های گذشته خریده و امسال باید بازپرداخت کنیم، هزینه خواهیم کرد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه اوراقی که طی سال‌های گذشته خریدیم صرف طرح‌های عمرانی کردیم، گفت: امسال ۳۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق فروختیم و سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومانش را می‌خریم.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه یک ریال از خزانه پرداخت نمی‌شود مگر برای تخصیص، گفت: با توجه به اینکه انضباط مالی داریم، اوراقی که منتشر می‌کنیم را در زمان سررسیدشان پرداخت می‌کنیم.

 ویژگی‌های بودجه ۹۸ در لایحه پیشنهادی دولت

در ادامه این نشست حمیدرضا پورمحمدی، معاون سازمان برنامه‌وبودجه کشور، گفت: امسال در شرایطی هستیم که تحریم‌های ظالمانه آمریکا را داریم که این مسئله محدودیت‌هایی را در منابع ایجاد می‌کند، ازاین‌رو حمایت از معیشت عمومی و بحث سلامت یکی از بارزترین ویژگی‌های بودجه است.

او افزود: همچنین در این شرایط باید مراقب باشیم واحدهای تولیدی کشور با رکود مواجه نشوند ازاین‌رو باید موردحمایت قرار گیرند؛ از سویی دیگر برای اشتغال جوانان و افراد باید برنامه‌ریزی کرد. بنابراین از دیگر ویژگی‌های بودجه ۹۸ اشتغال و تولید است.

پورمحمدی با بیان اینکه پایداری بودجه در برابر تحریم‌ها و شوک‌ها دیگر ویژگی بودجه ۹۸ است، گفت: امسال زوایای جدیدی از بودجه شامل انواع معافیت‌ها در حوزه مالیات، گمرک و یارانه را شفاف کرده و سعی کردیم در معرض دید عمومی بگذاریم.

تأمین کالاهای اساسی و حمایت از معیشت مردم

معاون سازمان برنامه‌وبودجه کشور با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های بازار این است که دولت چه میزان ارز در اختیار بازار می‌گذارد، گفت: ۱۴ میلیارد دلار ، ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی در نظر گرفتیم.

پورمحمدی ادامه داد: ۷ هزار میلیارد تومان برای حمایت از معیشت خانوارهای نیازمند، ۳۷ هزار میلیارد تومان برای حوزه سلامت، ۱۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه متوازن منطقه و ۸ هزار میلیارد تومان برای یارانه گندم در نظر گرفتیم.

نوسازی ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در سال آینده

او ادامه داد: همچنین نوسازی بافت‌های فرسوده ۳ برابر خواهد شد به‌گونه‌ای که از ۱۰۰ هزار واحد در سال ۹۷ به ۳۰۰ هزار واحد در سال ۹۸ افزایش خواهد یافت.

پورمحمدی با بیان اینکه حمایت از تولید و اشتغال در حوزه‌های مختلف به‌صورت ویژه در بودجه ۹۸ مورد توجه است، گفت: همچنین در حوزه علم و فرهنگ، برای حمایت از پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری و مراکز نوآوری رشد ۷۱ درصدی اعتبار هزینه‌ها را در نظر گرفتیم.

او افزود: تأمین یک میلیارد دلار از تسهیلات تأمین مالی خارجی به‌منظور تجهیز آزمایشگاه‌ها را در نظر گرفته‌ایم.

افزایش اعتبار آموزش‌وپرورش به ۴۳هزار میلیارد تومان

معاون سازمان برنامه‌وبودجه کشور ادامه داد: برای رتبه‌بندی معلمان ۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

پورمحمدی گفت: اعتبارات آموزش و پروش از ۳۳ هزار میلیارد تومان به ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید.

معاون سازمان برنامه‌وبودجه کشور افزود: ۹۰۰ میلیارد تومان از سوی دولت و ۱۲۰۰ میلیارد تومان از سوی خیرین برای حمایت از ساخت مدارس در مناطق محروم در نظر گرفته‌ایم.

رشد ۲۰ درصدی اعتبارات آب شرب

او در ادامه با بیان اینکه برای سال آینده اعتبارات آب شرب رشد ۲۰ درصدی دارد، گفت: برای خرید تضمینی آب از بخش خصوصی رشد ۱۰۰ درصدی در نظر گرفته‌ایم.

تو افزود: برای اعتبار عمرانی بخش محیط‌زیست رشد ۱۸ درصدی در نظر گرفته‌ایم.

پایداری بودجه در برابر تحریم

پورمحمدی همچنین به پایداری بودجه در برابر تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: دولت حجم وسیعی اموال منقول و غیرمنقول دارد که باید فعال شوند و در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد.

او ادامه داد: همچنین اصلاحات مالیاتی و اصلاح نظام یارانه‌ای و قیمت‌گذاری برای پایداری بودجه مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته پورمحمدی در بودجه ۹۸ تمام دستگاه‌های ملی استانی بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد خواهد بود.

او افزود: همچنین برای اولین بار «آشکار کردن معافیت‌های مالیاتی» و «آشکار کردن یارانه‌های پنهان» را در دستور کار قرار دادیم.

ساماندهی بدهی دولت

معاون سازمان برنامه‌وبودجه در ادامه ساماندهی بدهی‌های دولت را مورد اشاره قرار داد و گفت: اصلاحات نظام بانکی برای افزایش سرمایه و پرداخت بخشی از بدهی‌ها و فعال کردن عملیات بازار باز در دستور کار است.

پورمحمدی تصریح کرد: در لایحه بودجه سال آینده، تأمین اصل و سود اوراق مالی در سررسید و تأمین به‌موقع تعهدات بین‌المللی و استمرار سازوکار تهاتر مطالبات و بدهی‌های دولت در نظر گرفته شده است.

وابستگی بودجه ۹۸ به نفت؛ ۲۷ درصد

در ادامه این نشست رئیس سازمان برنامه‌وبودجه به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

نوبخت در پاسخ به این سؤال که برای مقابله با تحریم چه تدبیری اندیشیده‌اید، گفت: فروش روزانه نفت که امسال ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه بود را برای سال آینده ۱.۵ میلیون بشکه در نظر گرفته‌ایم و وابستگی بودجه به نفت حدود ۲۷ درصد خواهد بود.

او افزود: در مصارف هم در دو حوزه هزینه‌ای و عمرانی تفکیک ایجاد کردیم. به همین جهت در بخش هزینه‌ها برای «سایر» رشد صفر و برای «حقوق و دستمزد»،  ۲۰ درصد افزایش در نظر گرفته شد. البته حرف آخر را مجلس می‌زند اما توان ما در حد ۲۰ درصد است.

مردم از تورم مصون خواهند ماند

نوبخت گفت: سعی کردیم تورم را از دو جهت کنترل کنیم. خانوارهای ایرانی همه کالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی از دولت دریافت خواهند کرد تا مردم از تحریم‌ها مصون باشند.

او افزود: برای بنگاه‌ها نیز مابه‌التفاوت سود تسهیلات در نظر گرفتیم تا از رکود تولید جلوگیری کنیم.

نوبخت تأکید کرد: بنابراین در مصارف، منابع و اهداف بودجه، اثر تحریم را پیش‌بینی کردیم و امیدواریم با این بودجه از تنگناها عبور کنیم.

حذف یارانه غیرنیازمندها به استانها سپرده می‌شود

او در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سازوکار ساماندهی یارانه های نقدی، گفت: مقدار یارانه نقدی اعم از آنچه که نقدی به خانوار می‌دهیم و به بخش های دیگر می دهیم را ما تعیین نمی کنیم بلکه بر اساس مابه التفاوتی است که قانون هدفمندی مشخص کرده است.

نوبخت به حذف افراد غیرنیازمند اشاره کرد و گفت: امسال برای این اقدام، تصمیم گرفتیم این مسئولیت را به استانها بسپاریم زیرا آنها وضعیت مردمی که در استانها زندگی می‌کنند را بهتر میشناسند تا خانوارهای غیرنیازمند را حذف کنند و هرچه می ماند در طرح های عمرانی استان هزینه کنند. 

او همچنین ادامه داد: امسال یک ریال از خزانه برای واریز یارانه ها برداشت نکردیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سازوکار آشکارسازی یارانه پنهان چیست؟ گفت: رقم قابل توجهی است و عدد دقیق را قبل از اینکه بودجه در مجلس به بحث گذاشته شود منتشر می کنیم.

معاون رئیس جمهور همچنین از در نظر گرفتن سهم ۳۴ درصدی برای صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی خبر داد.

قیمت نفت؛ ۵۴ دلار 

نوبخت در خصوص نرخ فروش نفت، گفت: برای هر بشکه ۵۴ دلار در نظر گرفته ایم.

او ادامه داد: وابستگی بودجه به نفت برای سال آینده ۲۷ درصد است.  

نوبخت گفت: امریکا و بدخواهان ملت هرکاری بخواهند بکنند، بودجه طوری تنظیم شده که قابل اداره خواهد بود البته سختی هایی وجود دارد.

در قیمت تضمینی گندم، مجلس حرف آخر را می‌زند

او ادامه داد: هر گونه افزایش مطالبات مردم از جمله مسائل عقب مانده همچون بازنشسته ها را در نظر گرفته ایم.  

نوبخت به قیمت خرید تضمینی گندم اشاره و تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم را ۱۶۰۰ تومان در نظر گرفتیم اما حرف آخر را مجلس می زند؛ حال اگر مجلس احساس کند می تواند منابع دیگری برای افزایش این نرخ در نظر بگیرد در اختیار خودش است.

معاون رییس جمهور در پاسخ به این سوال که چه برنامه ای برای بومی سازی تولیدات دارید، گفت: تلاش های ما برای گروه بندی کالاها، ممنوعیت واردات و ارزهای ترجیحی نشان می دهد ما به تقویت تولید ملی می اندیشیم. در سال آینده نیز به حمایت از تولید ادامه خواهیم داد.

درآمد ناشی از مابه التفاوت ارز پتروشیمی ها را به بسته های حمایتی اختصاص دادیم

اودر خصوص بسته های جبرانی و حمایتی، اظهار داشت: ریالی از ما به التفاوت پتروشیمی ها را برای دولت در نظر نگرفتیم بلکه تمام این مبلغ را برای بسته های حمایتی منظور کردیم. تاکنون یکی از بسته ها اعطا شده و تا پایان سال بسته دیگری اعطا خواهیم کرد.

پیشنهاد دولت، ثبات قیمت حامل‌های انرژی است/ اگر تغییر کند، درآمدش صرف مردم می‌شود

نوبخت در خصوص قیمت حامل های انرژی گفت: قیمت حامل ها ثابت مانده است اگر تغییری کند در قانون هدفمندی دیده می شود و صرف مردم خواهد شد.

در مورد مالیات بر خرید و فروش سکه و ارز به جمع بندی نرسیدیم

او در رابطه با مالیات سکه و ارز، اظهار داشت: این مسائل همان تیغ دو لبه است که می تواند تاثیرات متعددی داشته باشد.

نوبخت افزود: از یک سو با این اقدام هر نوع درآمد اتفاقی و رانتی به نفع مردم مصادره می شود اما از سویی دیگر اگر مالیات اخذ شود باعث می شود این افراد به فعالیت های زیرزمینی و اقتصاد پنهان بپردازند، از این رو باید در این خصوص پخته عمل کرد که فعلا به جمع بندی در این خصوص نرسیده ایم.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه