رادیو مجازی اتاق ایران - 4 خرداد 98

رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد

سازوکار مالی اروپا (spv) تا پایان سال میلادی اجرایی می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گوید: اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند تمام تلاش خود را برای نهایی کردن spv انجام ‌می‌دهند و امیدواریم تا پایان سال جاری میلادی عملیاتی شود.

15 آذر 1397
کد خبر : 16627
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گوید: اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند تمام تلاش خود را برای نهایی کردن spv انجام ‌می‌دهند و امیدواریم تا پایان سال جاری میلادی عملیاتی شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بر اساس وعده‌ای که اروپایی‌ها داده‌اند، امیدواریم بسته پیشنهادی اروپا تا پایان سال میلادی جاری اجرایی شود.

علی‌اکبر صالحی در حاشیه دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اروپایی‌ها مدتی است متعهد شده‌اند تا برای جبران خلأ به وجود آمده در برجام، مکانیسمی را ایجاد کنند تا بهره‌مندی ایران از شرایط اقتصادی برجام محقق شود.

وی افزود: یکی از طرح‌های آنها مطرح کردن spv بوده که این پیشنهاد به گفته مقامات اروپایی در حال نهایی شدن است. ازآنجاکه ایجاد اجماع میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا کار آسانی نیست، اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند تمام تلاش خود را برای به سرانجام رسیدن این پیشنهاد انجام خواهند داد.

صالحی گفت: بر اساس وعده‌ای که اروپایی‌ها داده‌اند، امیدوار هستیم تا پایان سال میلادی جاری، بسته پیشنهادی اروپا اجرایی شود.

وی افزود: بر اساس خبری که اخیراً دریافت کرده‌ام و کمیسیونر اروپا نیز بر آن تأکید داشت، ازاین‌پس قرار است تمامی معاملات نفتی اتحادیه اروپا با کشورهای دیگر که حجمی بالغ‌بر ۳۰۰ میلیارد یورو را در برمی‌گیرد، فقط با یورو انجام شده و دلار کنار گذاشته شود.

صالحی گفت: تا پیش‌ازاین اتحادیه اروپا ۸۵ درصد از هزینه نفت خریداری شده از دیگر کشورها را به شکل دلار پرداخت می‌کرد که با این مکانیسم، ازاین‌پس تمامی هزینه‌ها با یورو پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: اگر این مکانیسم محقق شود، دلار به‌عنوان واحد پولی جهانی در انزوا قرار خواهد گرفت و آمریکا از شرایط یکه‌تازی خود در استفاده از دلار جدا می‌شود.

صالحی در پاسخ به این سؤال که اگر بسته پیشنهادی اروپا انتظارات ایران را برآورده نکند چه تصمیمی از سوی دولت اتخاذ خواهد شد گفت: بسته پیشنهادی اروپا با مشاوره همکارانمان در ایران تدوین می‌شود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه