رادیو مجازی اتاق ایران - 25 شهریور 99

ارزیابی‌های مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران نشان می‌دهد

افت دوباره شاخص ملی محیط کسب و کار در پائیز 97

نتایج پایش ملی کسب‌وکار در فصل پاییز نشان می‌دهد که شاخص‌های فضای کسب‌وکار وضعیت نامساعدتری نسبت به فصل تابستان پیدا کرده است. طبق اظهار نظر فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، مؤلفه «غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات» در صدر عواملی قرار گرفته که به نامساعدتر شدن فضای کسب‌وکار دامن زده است.

29 دی 1397
کد خبر : 17279
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

در راستای اجرای ماده 4 قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار مصوب 1390 مجلس شورای اسلامی، طرح ملی پایش شاخص‌های ملی محیط کسب‌وکار کشور- پاییز 1397، ویژه آمارگیری از فعالان اقتصادی زیرمجموعه اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تعاون ایران و اصناف ایران در فصل پاییز، در سراسر کشور توسط مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران اجرا شده است.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در فصل پاییز سال جاری، رقم شاخص ملی، 6.49 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) محاسبه شده که نسبت به ارزیابی این شاخص در فصل گذشته (تابستان 1397 با میانگین 6.40) وضعیت بدتری را نشان می‌دهد.

ارزیابی‌های مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران حاکی از آن است که از دید فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در پایش ملی کسب‌وکار در فصل پائیز، در اکثر استان‌ها، وضعیت بیشتر مؤلفه‌های مؤثر بر محیط کسب‌وکار ایران در پاییز 1397، تا حدودی نامساعدتر شده و این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل، 10.94درصد بدتر شده است.

موانع اصلی کسب و کار

در پاییز 1397، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به ترتیب سه مؤلفه زیر را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کرده‌اند:

  1. غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات
  2. بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار
  3. دشواری تأمین مالی از بانک‌ها

در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات، غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات نامساعدترین و در بخش صنعت و خدمات محدودیت دسترسی به حامل‌های انرژی) برق، گاز، گازوئیل و...) و در بخش کشاورزی محدودیت دسترسی به آب، مساعدترین مؤلفه) مانع(در 28 مؤلفه پیمایشی پرسش شده از فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در طرح ارزیابی شده‌اند.

وضعیت کسب و کار در استان‌ها

نتایج ارزیابی طرح پایش در پاییز 1397 نشان می‌دهد که از منظر وضعیت مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار، استان‌های گیلان، آذربایجان غربی و زنجان دارای محیط کسب‌وکار مساعدتر و استان‌های خراسان شمالی، ایلام و کرمانشاه دارای محیط کسب‌وکار نامساعدتری نسبت به سایر استان‌ها بوده‌اند. قابل‌ذکر است که عدد شاخص برای حدود 26 درصد استان‌های کشور از عدد شاخص ملی فضای کسب‌وکار بالاتر بوده است.

همچنین اختلاف عدد شاخص وضعیت محیط کسب‌وکار در بهترین و بدترین استان حداکثر معادل 0.86واحد است که نشانگر عدم وجود تفاوت قابل‌توجه در وضعیت عدد شاخص استان‌ها نسبت به یکدیگر است.

شاخص استانی محیط کسب‌وکار به شرح جدول زیر است:

با توجه به تقسیم رشته فعالیت‌ها در سه بخش عمده کشاورزی، صنعت و خدمات، فعالان اقتصادی سراسر کشور در پاییز 1397، وضعیت محیط کسب‌وکار بخش کشاورزی و بخش خدمات را به ترتیب، مساعدترین و نامساعدترین محیط کسب‌وکار ارزیابی کرده‌اند. بر این اساس، وضعیت محیط کسب‌وکار در بخش خدمات (6.58) در مقایسه با بخش‌های صنعت (6.52) و کشاورزی (6.29) نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‌وکار ایران در پاییز 1397، عدد 47/6 (عدد 10 بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که بدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (تابستان 1397 با میانگین 42/6) است.

در اجرای طرح پایش در فصل پاییز 1397، 3047 نمونه (فعال اقتصادی) با بیش از 71 درصد مشارکت به پرسش‌های این طرح پاسخ داده‌اند که بیشترین میزان مشارکت از ابتدای اجرای طرح پایش در اتاق ایران است.

 

متن کامل گزارش پایش کسب‌وکار در تابستان 97 را اینجا دریافت کنید.

 

****

گزارش‌های دوره‌های قبلی پایش محیط کسب‌وکار:

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه