رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ اسفند ۹۹

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم اسفند 1397

رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماهه پایانی سال 2018، نرخ بیکاری کشورهای اتحادیه اروپا در ماه ژانویه و برآورد اولیه نرخ تورم منطقه یورو در ماه فوریه جزو مهم‌ترین اعداد و ارقام اقتصادی منتشرشده طی یک هفته اخیر بوده است.

12 اسفند 1397
کد خبر : 17809
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

97 درصد

بانک جهانی: دست‌کم 97 درصد از شهرهای دارای جمعیت 100 هزار نفر و بالاتر در کشورهای با سطح درآمدی کم یا متوسط، با استانداردهای تعیین‌شده از سوی سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با آلودگی هوا فاصله دارند.

3 میلیارد نفر

آنکتاد: حدود 3 میلیارد نفر در سراسر جهان برای کسب درآمد یا برای تغذیه خود به منابعی که در اقیانوس‌ها، دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها پرورش می‌یابند، وابسته هستند.

75 میلیون تن

ورلد استیل: تولید فولاد خام در چین طی نخستین ماه سال جاری میلادی رقمی در حدود 75 میلیون تن بوده است که 4.3 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

237 میلیارد دلار

بلومبرگ: بانک‌های آمریکایی در سال 2018 مجموعاً 237 میلیارد دلار سود کسب کردند که این رقم در تاریخ صنعت بانکداری آمریکا یک رکورد محسوب می‌شود.

70 درصد در مقابل 50 درصد

سی‌ان‌بی‌سی: تقریباً 70 درصد از آمریکایی‌ها خود را جزو طبقه متوسط این کشور می‌دانند، در حالی که طبق آمارهای رسمی تنها 50 درصد از آمریکایی‌ها جزو طبقه متوسط به شمار می‌آیند.

2.6 درصد

سی‌ان‌بی‌سی: بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی وزارت بازرگانی آمریکا، نرخ رشد اقتصادی این کشور در سه‌ماهه پایانی سال 2018 (نسبت به دوره مشابه سال قبل) 2.6 درصد بوده است. رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماهه پایانی سال گذشته اگرچه بالاتر از پیش‌بینی 2.2 درصدی کارشناسان اقتصادی این کشور است اما به رقم هدف‌گذاری شده توسط دولت ترامپ (3 درصد) نرسیده است.

4.5 میلیارد دلار و 6500 شغل

بلومبرگ: گروه خودروسازی فیات-کرایسلر قصد دارد با سرمایه‌گذاری 4.5 میلیارد دلاری در تعدادی از کارخانه‌های خود در ایالت‌های شمالی آمریکا، 6500 شغل جدید ایجاد کند.

1.23 میلیون تن

بلومبرگ: صادرات دانه سویا از کانادا به چین طی ماه ژانویه (اواسط دی تا اواسط بهمن) با رشد خیره‌کننده بیش از 4 برابری نسبت به ماه مشابه سال قبل به 1.23 میلیون تن رسید. وضع تعرفه بر واردات دانه سویا از آمریکا توسط دولت چین، فرصت مناسبی را برای کشاورزان کانادایی فراهم ساخته است تا سهم بیشتری از بازار این محصول در چین را در اختیار بگیرند.

1 تریلیون دلار

بلومبرگ: در پایان سال 2018 رقم بدهی جوانان 19 تا 29 ساله آمریکایی برای اولین بار در بیش از 11 سال اخیر از مرز 1 تریلیون دلار گذشت.

77 میلیارد دلار

ای‌مارکتر (eMarketer): پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های آمریکایی در سال جاری میلادی حدود 77 میلیارد دلار صرف تبلیغات در اپلیکیشن‌های تلفن همراه کنند که این رقم (در صورت تحقق) بیش از 25 درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

1.5 درصد

یورو استات: برآوردهای اولیه از افزایش 1.5 درصد شاخص قیمت مصرف‌کننده در منطقه یورو طی ماه فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند) نسبت به ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.

6.5 درصد و 7.8 درصد

یورو استات: در نخستین ماه سال جاری میلادی نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا به 6.5 درصد رسید که کمترین میزان آن از ابتدای سال 2000 تاکنون محسوب می‌شود. نرخ بیکاری منطقه یورو نیز در این ماه 7.8 درصد برآورد شده است که این رقم نیز در 11 سال اخیر کمترین بوده است.

4.6 میلیون هکتار

یورو استات: سطح زیر کشت زیتون در کشورهای اتحادیه اروپا حدود 4.6 میلیون هکتار است که کشورهای اسپانیا، ایتالیا، یونان و پرتغال به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت زیتون در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده‌اند.

8 درصد

اداره آمار وزارت کار آمریکا: در سال 2018 نرخ بیکاری افراد معلول (از درجات مختلف) در آمریکا 8 درصد تخمین زده شده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه