رادیو مجازی اتاق ایران - 12 آذر 98

کیوان کاشفی با تأکید بر لزوم تحقق شعار امسال مطرح کرد

نیازمند تدوین سند اجرایی رونق تولید هستیم

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران، با اشاره به اینکه بخش خصوصی در حال جمع‌آوری برنامه‌های راهبردی برای تحقق شعار سال 98 تحت عنوان رونق تولید در بعد ملی و استانی است، گفت: مهم‌ترین نکته این است که شعار رونق تولید را اجرایی کنیم و اجازه ندهیم به برپایی چند همایش و سمینار ختم شود. برای این کار باید یک سند اجرایی برای رونق تولید تدوین کنیم و به اجرای آن پایبند باشیم.

21 فروردین 1398
کد خبر : 28211
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به نام‌گذاری سال 1398 به‌عنوان سال "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، گفت: همان‌طور که ایشان فرمودند رفع مشکلات معیشتی مردم و بهبود وضعیت اقتصاد کشور در گرو رونق تولید است.

کیوان کاشفی با بیان اینکه از طریق رونق تولید می‌توانیم به توسعه اقتصادی و رفاه مردم برسیم، افزود: مهم‌ترین نکته این است که رونق تولید را اجرایی کنیم، نه اینکه فقط در حد شعار، برپایی چند همایش و سمینار و یا تکیه‌کلام شدن در سخنرانی‌ها باقی بماند و در پایان سال نیز فراموش شود.

کاشفی به تلاش بخش خصوصی برای جمع‌آوری برنامه‌های راهبردی برای تحقق شعار امسال در بعد ملی و استانی اشاره کرد و گفت: پیشنهاد‌هایی در این زمینه به دولتی‌ها می‌دهیم تا به یک سند اجرایی برای رونق تولید تبدیل شود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه تلاش شده موارد مهم و تأثیرگذاری برای تدوین این سند ارائه شود، افزود: وظیفه هر دستگاه در این سند مشخص خواهد شد و جدول زمان‌بندی نیز برای اجرای برنامه‌ها تعیین می‌شود تا امکان رصد فعالیت‌ها وجود داشته باشد.

بانک‌ها عامل اصلی رونق تولید

کاشفی یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که برای اجرایی شدن رونق تولید ضروری است را حوزه بانک‌ها اعلام کرد و افزود: اگر می‌خواهیم رونق تولید رخ دهد، باید سیستم بانکی فعال و پویایی داشته باشیم.

 وی با بیان اینکه پویایی سیستم بانکی نباید به‌گونه‌ای باشد که بانک‌ها نیز ضرر کنند، یادآور شد: باید بانک‌ها را مشتاق به کمک و حمایت از تولید کنیم تا این تعامل به‌صورت دوسویه برقرار شود، زیرا بانک‌ها نیز با مشکلات متعددی مواجه هستند و در برخی موارد به دلیل کارشناسی نبودن طرح‌ها منابع مالی خود را از دست داده‌اند، از همین رو وارد کردن فشار به آن‌ها مؤثر نیست.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه در شرایط کنونی که با افزایش نرخ ارز و تورم بالا مواجهیم، واحدهای تولیدی نیازمند نقدینگی بیشتر هستند و بخشی از این نقدینگی باید از طریق حمایت بانک‌ها تأمین شود.

ضرورت اصلاح فضای کسب‌وکار و قوانین مالیاتی

 کاشفی موضوع دیگری که باید در رونق تولید مدنظر قرار بگیرد را بهبود فضای کسب‌وکار دانست و عنوان کرد: بهبود فضای کسب‌وکار باید تمام بخشنامه‌ها و رویه‌های دستگاه‌ها که در هیچ کجا نوشته نشده را نیز در بر بگیرد و همه این روندها به سمت تسهیل گری و کوتاه شدن پیش برود.

 وی بر لزوم ایجاد جنب‌وجوش و تحرک در فضای کسب‌وکار تأکید کرد و یادآور شد: اگرچه سهم قوه مجریه بیشتر از سایر بخش‌ها است، اما باید در نظر بگیریم که سایر بخش‌ها ازجمله قوه قضاییه و قوه مقننه نیز در بحث بهبود فضای کسب‌وکار مؤثر هستند.

کاشفی اصلاح قوانین مالیاتی خصوصاً قانون مالیات بر ارزش‌افزوده را نیز برای رونق تولید ضروری دانست و تأکید کرد: قانون مالیات بر ارزش‌افزوده به‌خودی‌خود بد است و به شیوه‌ای بسیار بدتری هم اجرا می‌شود.

 وی با بیان اینکه باید در این سال تابو اصلاح قانون مالیات بر ارزش‌افزوده را بشکنیم، تأکید کرد: حداقل کاری که می‌توانیم بکنیم این است که بخش‌هایی از این قانون را اصلاح کنیم تا کمتر به ضرر حوزه تولید باشد.

 عضو هیئت‌رئیسه اتاق ایران معتقد است، اگر این قانون اصلاح شود و شیوه اجرای آن نیز درست باشد، می‌تواند حتی به سود بخش تولید نیز باشد.

رونق تولید در گرو رونق صادرات

 کاشفی موضوع دیگری که برای رونق تولید باید مدنظر قرار گیرد را توجه به حوزه صادرات دانست و یادآوری کرد: در کشور با اشباع تولید مواجهیم و به دلیل آنکه قدرت خرید مردم نیز به‌شدت پایین آمده تنها صنایعی می‌توانند دوام بیاورند که دستی در صادرات دارند.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه اگر به دنبال رونق تولید هستیم باید در کنار آن رونق صادرات را نیز مدنظر قرار دهیم و زیرساخت‌های لازم در این خصوص را نیز فراهم کنیم.

 وی توجه به مواردی مانند قوانین تأمین اجتماعی، فعال کردن ستاد تسهیل، فعال کردن واحدهای راکد، بهبود زیرساخت‌های مرزی و ... را نیز از دیگر مواردی دانست که برای تهیه سند رونق تولید باید مدنظر قرار گیرد.

لزوم تدوین سند ملی و استانی رونق تولید

وی با تأکید بر لزوم تدوین سند ملی و استانی رونق تولید، افزود: البته تهیه این سند باید در سایه ایجاد ثبات در اقتصاد کلان کشور باشد و امیدوارم سال 98 سال بهتری برای ثبات اقتصادی کشور باشد.

 رئیس اتاق کرمانشاه ابراز امیدواری کرد، پیشنهاد‌های بخش خصوصی برای تهیه سند رونق تولید در استان کرمانشاه در زمان کوتاهی به مسئولین استان ارائه شود و افزود: با روحیه‌ای که از مسئولین استان سراغ داریم امیدواریم این سند برای کرمانشاه تدوین شود ضمن اینکه پیشنهاد‌هایی هم برای تدوین سند در بعد ملی داریم.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه