رادیو مجازی اتاق ایران - 30 بهمن 98

رئیس اتاق کرمان خبر داد

اتاق کرمان اکوسیستم سهولت تجارت با افغانستان را طراحی می‌کند

رئیس اتاق کرمان در همایش توسعه همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی استان کرمان و کشور افغانستان اعلام کرد: این اتاق مسئولیت رفع موانع و مشکلات پیش روی توسعه تجاری دو طرف را بر عهده گرفته و اکوسیستم سهولت تجارت با این کشور را طراحی می‌کند.

14 اردیبهشت 1398
کد خبر : 28529
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان گفت: این اتاق، اکوسیستم سهولت تجارت با افغانستان را طراحی می‌کند و مسئولیت رفع بنیادی موانع و مشکلات پیش روی توسعه تجاری دو طرف را بر عهده گرفته است.

سیدمهدی طبیب زاده در همایش توسعه همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی استان کرمان و کشور افغانستان افزود: مشکلات گمرکی، محدودیت‌های انتقال پول از طریق صرافی‌ها و بانک‌ها و تغییر مکرر قوانین باعث ایجاد بی اطمینانی بازرگانان و فعالان اقتصادی افغانستان شده و حمایت قضایی از قراردادها را خواستارند.

او ادامه داد: انرژی‌های تجدیدپذیر، بهداشت، درمان، صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی، معادن، حمل‌ونقل، خدمات اینترنتی، آموزش و مهارت‌آموزی از جمله زمینه‌های مناسب برای همکاری دو طرف به شمار می‌آیند.

طبیب زاده، اظهار کرد: دولت، دستگاه قضا، مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی بر روابط گسترده مالی و تجاری با افغانستان تأکید دارند که امیدواریم با حمایت‌های این مجموعه‌ها موانع و مشکلات برطرف شود.

او در ادامه به مشکل فعلی در مرز افغانستان و تجمع کانتینرها در گمرکات و صف‌های طولانی ترخیص کالا اشاره کرد و گفت: امیدواریم این مشکلات به‌زودی برطرف و فعالیت‌های اقتصادی روان برقرار شود.

در ادامه این همایش احمد سعید سادات، رایزن بازرگانی افغانستان در ایران، به روابط نزدیک فرهنگی و اقتصادی دو کشور از گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت: ایران در حلقه نخست سیاست خارجی کشور افغانستان قرار دارد و در حال حاضر بزرگ‌ترین شریک اقتصادی ما در منطقه و دنیا محسوب می‌شود.

سعید سادات، با اشاره به اینکه سالانه سه میلیارد دلار کالا و محصول از ایران وارد افغانستان می‌شود، بیان کرد: همچنین تعدادی از شرکت‌های ایرانی در افغانستان فعالیت دارند که سهم سرمایه‌گذاری استان کرمان در حوزه‌های تجارت، علم و تکنولوژی می‌تواند بیشتر از گذشته باشد.

او با تأکید بر اینکه به نمایندگی از حکومت افغانستان آماده هر نوع همکاری با استان کرمان هستیم، اظهار کرد: افغانستان جاذبه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاران دارد که می‌توان به وجود سالانه 57 میلیارد مترمکعب آب‌های سطحی، زمین‌های زراعی، دامداری، کشت‌های فرا سرزمینی، معادن غنی و قوانین آسان برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، اشاره کرد.

در این همایش محمدمهدی زاهدی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اتاق‌های بازرگانی نقش بسیار تأثیرگذاری در گسترش روابط تجاری بین کشورها دارند که این اقدام اتاق کرمان مبنی بر دعوت از هیات تجاری افغانستان می‌تواند نتایج خوبی در پی داشته باشد.

او افزود: ایران و افغانستان به‌عنوان دو کشور مسلمان و عضو کنفرانس سران کشورهای اسلامی می‌توانند با هماهنگی جدی در برخی تصمیمات مانند در نظر گرفتن پول واحد اسلامی و تشکیل بانک مرکزی مشترک برای کنترل نرخ این پول تأثیرگذار باشند.

احمد انارکی محمدی، نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، نیز در ادامه این همایش به حوزه‌های مشترک بین دو کشور ایران و افغانستان اشاره و گفت: در استان کرمان اعتماد و اطمینان کاملی نسبت به کارگران و بازرگانان افغانستانی وجود دارد به‌طوری‌که عده‌ای از افراد همه مسائل کشاورزی و تولید خود را به دست افغانستانی‌ها به امانت سپرده‌اند. انارکی محمدی افزود: تولید ارزان و یارانه‌ای در کشور ایران می‌تواند برای سرمایه‌گذاران افغانستانی بسیار جذاب باشد تا به تولید بپردازند و به افغانستان منتقل کنند.

 در این نشست رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات، غزنی و قندهار به بیان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی استان خود و همچنین مشکلات سد راه مبادلات ایران و افغانستان پرداختند و بیانیه مشترک اتاق‌های کرمان، هرات، غزنی، قندهار و نیمروز قرائت شد. گفتنی است نشست‌های B2B نیز بین فعالان اقتصادی استان کرمان و افغانستان در 14 میز برگزار شد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه