رادیو مجازی اتاق ایران- 5 اسفند 98

در نشست کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق کرمان مطرح شد

مسئولیت‌های اجتماعی فعالان اقتصادی باید ساماندهی شود

در نشست کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق کرمان، فعالان اقتصادی، اعضای هیات نمایندگان اتاق کرمان و جمعی از مدیران و مسئولان دستگاه‌های دولتی استان بر ساماندهی مسئولیت‌های اجتماعی و تفکیک آن‌ها از امور خیریه، شناسایی و بررسی اولویت‌ها، انجام امور مبتنی بر پژوهش، فعالیت‌های علمی و پرهیز از موازی کاری تأکید کردند.

21 اردیبهشت 1398
کد خبر : 28629
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه فعالان اقتصادی همواره در پرداختن به امور خیر و انجام مسئولیت‌های اجتماعی پیشگام بوده‌اند، گفت: بنگاه‌ها و مجموعه‌های اقتصادی حتی در شرایط اقتصادی سخت کنونی، مسئولیت‌های اجتماعی را فراموش نکرده‌اند و با درک صحیح از این موضوع به آن می‌پردازند.

سیدمهدی طبیب زاده در نشست کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق کرمان، اظهار امیدواری کرد: کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق کرمان بتواند به ساماندهی این‌گونه فعالیت‌ها و هم‌افزایی برنامه‌ها و اندیشه‌ها بپردازد که باید برای تحقق این مهم، با کمک دستگاه‌های متولی نقشه راهی را ترسیم کند.

همچنین محمدحسین اکبری یزدی، رئیس کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست، حل آسیب‌های اجتماعی و تدوین برنامه‌های عملیاتی را ازجمله اولویت‌های این کمیسیون عنوان کرد و گفت: به نظر می‌رسد اولویت در احداث مکان‌ها توسط خیرین با اماکن ورزشی باشد.

در ادامه این نشست فعال و تحلیلگر اقتصادی به بیان چند پیشنهاد برای فعالیت کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق کرمان پرداخت و افزود: فعالیت‌های علمی و تحقیقی در مجموعه‌های خیریه مغفول مانده و سال‌ها اقدام پژوهشی جدی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی انجام نشده است.

محسن جلال پور، فعال اقتصادی نیز با تأکید بر اینکه این کمیسیون باید به دنبال استراتژی، راهکار، هم‌افزایی و هم مسیر کردن فعالیت‌ها باشد، اظهار کرد: الگو گرفتن از یونایتد وی (UNITED WAY) بزرگ‌ترین تشکیلات خیریه در کانادا که در اتاق کرمان مطالعه جدی بر روی این موضوع نیز صورت گرفته، می‌تواند تجربیات بسیاری را در اختیار قرار دهد.

او ادامه داد: کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی می‌تواند در برنامه‌های خود به احیای اخلاق و فضای واقعی کسب‌وکار در بازار و همچنین باز کردن مسیری برای تأثیرگذاری بیشتر بنگاه‌های اقتصادی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی بپردازد.

زهرا موسی‌پور، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه مسئولیت اجتماعی در برابر خواسته‌ها و شرایط ویژه اجتماعی به وجود می‌آید، گفت: فعالان اقتصادی به‌خوبی در این زمینه می‌توانند به فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده و پژوهش شده بپردازند.

او خاطرنشان کرد: برای بنگاه‌های اقتصادی باید پیوست‌های اجتماعی تعریف شود تا مسئولیت‌های اجتماعی بهتر اجرایی شوند.

مهدی ایرانی کرمانی، عضو اسبق هیات رئیسه اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست گفت: مسئولیت‌های اجتماعی فعالان اقتصادی نباید در قالب کارهای خیرخواهانه دیده شود و پرداختن به مسائل اجتماعی نیاز به برخی مسائل بنیادی و اساسی دارد.

او افزود: تورم نیروی انسانی در دستگاه‌های دولتی و قرار گرفتن اقتصاد در دست دولت، نمی‌تواند نتایج خوبی را در پی داشته باشد زیرا دولت هرگز تاجر و صنعتگر خوبی نبوده است.

ایرانی کرمانی تصریح کرد: در حال حاضر همکاری اتاق کرمان با دانشگاه‌های معتبر کشور می‌تواند منجر به برنامه‌ریزی‌های قابل‌اجرا شود تا مسئولان دولتی برنامه‌ریزی این دو بخش را برای هنجارهای اجتماعی و پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بپذیرند.

در ادامه این نشست علی بابایی، فرماندار کرمان، شناخت جدی، عمیق و دقیق از آسیب‌های اجتماعی را پیش از انجام هرگونه اقدام در این زمینه مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: همسو کردن فعالان اقتصادی با سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌های دولتی می‌تواند این موضوع مهم را به نتیجه موردنظر نزدیک کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز در ادامه این نشست خاطرنشان کرد: امروز در شرایط فعلی جامعه نباید از دولت به‌تنهایی انتظار داشت که به همه مسائل اجتماع بپردازد زیرا ظرفیت‌های دولت برای مدیریت و ساماندهی با میزان مسائل اجتماعی برابر نیست.

عباس صادق زاده تصریح کرد: باید از ظرفیت فعالان اقتصادی برای اجرای مسئولیت‌های اجتماعی به‌خوبی استفاده کرد و با هم‌افزایی ظرفیت دولت و کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی کار را بهتر پیش برد.

او بزرگ‌ترین و مؤثرترین اقدام کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق کرمان را برنامه‌ریزی و مدیریت این‌گونه فعالیت‌ها دانست و گفت: اجرای فعالیت‌های اجتماعی را سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز می‌توانند انجام دهند. صادق زاده افزود: مرکز جامع علمی کاربردی بهزیستی و مرکز پژوهش‌های بهزیستی به‌طور کامل در اختیار کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی قرار دارد تا بتواند از این ظرفیت برای برنامه‌ریزی و مدیریت بهتر استفاده کند.

نایب‌رئیس شورای شهر کرمان نیز در این نشست با تأکید بر اینکه موضوع مسئولیت‌های اجتماعی باید از فعالیت خیریه‌ها و انجمن‌های نیکوکاری مجزا باشد، گفت: انجام کار خیر وظیفه همه اشخاص است اما این مهم سبب نمی‌شود که نهادها، مجموعه‌ها و افراد به مسئولیت‌های اجتماعی خود نپردازد.

علی بهرامی، راه‌اندازی کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی را اقدام خوب و نمادین اتاق کرمان بیان کرد و افزود: امیدواریم این کمیسیون در اجرای برنامه‌های خود به انحراف نرود.

او هدف اصلی را رسیدن به توسعه پایدار برای تحقق رفاه اجتماعی و جلوگیری از فقر و تبعیض دانست و تصریح کرد: اتاق کرمان باید در شفاف‌سازی، ایجاد اعتماد اجتماعی بین صادرکنندگان و تولیدکنندگان و سایر مسائل اجتماعی به‌گونه‌ای عمل کند که این عملکرد به‌عنوان الگو در دولت مورد استقبال قرار گیرد.

در ادامه این نشست شهردار کرمان تحقق توسعه در هر حوزه‌ای را مستلزم عبور از توسعه فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: رسالت شهرداری پرداختن به مسائل مختلف در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی است و برای برقراری ارتباط با شهروندان نیاز به ساختارهای اجرایی و مشورتی داریم.

مهران عالم زاده تصریح کرد: به‌زودی شوراهای اجتماعی محلات با هدف شناخت مسائل و مشکلات اجتماعی در محله و انتقال آنها به شهرداری راه‌اندازی می‌شوند.

در ادامه این نشست عباس جبالبارزی، عضو هیات رئیسه اتاق کرمان پیشنهاد تکمیل عنوان کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی را به «مسئولیت‌های اجتماعی و مهارت‌آموزی» مطرح کرد و افزود: صاحبان سرمایه همواره در برابر جامعه خود مسئول هستند و باید حتی در شرایط سخت اقتصادی نیز به مسئولیت‌های اجتماعی خود بپردازند.

آرش علوی، دبیر هیات رئیسه اتاق کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه اقتصاد آزاد، بازار و رقابت برای جامعه برکت به همراه دارد، گفت: باید به‌جای کمک‌های مستقیم و پرداخت یارانه، کارخانه احداث کرد و مسئولیت‌های اجتماعی خود را قالب این‌گونه اقدامات انجام داد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه