رادیو مجازی اتاق ایران - 28 مهر 98

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد

درخواست وزارت کشاورزی برای لغو تعرفه صادراتی خرما

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید این وزارتخانه خواستار لغو تعرفه صادراتی خرما شده و این تعرفه لغو می‌شود.

13 خرداد 1398
کد خبر : 28927
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه تعرفه صادرات خرما لغو می‌شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی ضمن انتقاد از وضع عوارض برای خرمای صادراتی، خواستار لغو این مصوبه از دفتر تنظیم مقررات صادرات و واردات سازمان تجارت ایران شده است.

شاهرخ شجری افزود: با توجه به پایان ماه مبارک رمضان، فرارسیدن فصل برداشت خرما و افزایش عرضه، وزارت جهاد کشاورزی خواستار لغو عوارض صادراتی خرما شده است.

وی تصریح کرد: با شروع فصل برداشت خرما در استان‌های جنوبی کشور از اواخر تیرماه جاری، عرضه این محصول به بازار داخلی نیز افزایش می‌یابد که همین امر می‌تواند تولیدکنندگان را با مشکل جدی مواجه سازد؛ به همین منظور دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی امروز ۱۲ خردادماه در نامه‌ای به مدیرکل دفتر تنظیم مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران خواستار لغو این مصوبه شد.

این مقام مسئول اظهار داشت: پیش‌ازاین نیز برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان موضوع محدودیت صادرات خرما مطرح شده بود که با به پایان رسیدن این ایام و کاهش مصرف بازار داخلی دیگر نیازی به ایجاد محدودیت برای صادرات این محصول نیست.

وی تصریح کرد: در این نامه وزارت جهاد کشاورزی به سازمان توسعه تجارت آمده است: وضع عوارض برای صادرات خرما، همان‌گونه که محصول خرما از محصولات استراتژیک صادراتی بخش کشاورزی کشور (با میزان ارزآوری حدود نیم میلیارد دلار) است و در آستانه برداشت این محصول در فصل جدید قرار دارد، پیش‌بینی می‌شود امسال با انبوه تولید مواجه باشیم؛ بنابراین با نزدیک شدن به پایان ماه مبارک رمضان و کاهش تقاضای مصرف داخلی این وزارتخانه با وضع عوارض صادراتی برای این محصول مخالف بوده و پیشنهاد دارد در رویه صادرات آن تغییر ایجاد نشود.

کارگروه تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت هفتم خردادماه امسال با ابلاغ بخشنامه‌ای به گمرک جمهوری اسلامی صادرات خرما را مشمول عوارض گمرکی کرد، بر اساس این ابلاغیه، به ازای صادرات هر کیلوگرم خرمای مضافتی ۸ هزار تومان و به ازای هر کیلوگرم خرمای کبکاب ۵ هزار تومان عوارض و میزان عوارض صادراتی دریافتی از سایر خرماها، به میزان ۳۰ درصد ارزش ریالی صادرات بر مبنای نرخ دلار در سامانه سنا در روز اظهار تعیین شده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه