رادیو مجازی اتاق ایران - 30 دی 98

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد

رشد اقتصادی چین کاهش می‌یابد

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند در سایه تنش‌های تجاری و فضای نامطمئن فعلی، ریسک‌های موجود بر سر راه اقتصاد چین افزایش یافته و رشد اقتصادی این کشور را کاهش خواهد داد.

20 خرداد 1398
کد خبر : 29000
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند در سایه تنش‌های تجاری و فضای نامطمئن فعلی، ریسک‌های موجود بر سر راه اقتصاد چین افزایش یافته و رشد اقتصادی این کشور را کاهش خواهد داد.

ساختمان صندوق بین‌المللی پول.

تنش‌های تجاری و فضای نامطمئن فعلی کماکان خطر زیادی دارد و ریسک‌های موجود بر سر راه اقتصاد چین، رشد اقتصادی را پایین خواهند کشید. این تازه‌ترین اظهارات صندوق بین‌المللی پول در خصوص دومین اقتصاد بزرگ جهان است.

دیوید لیپتون، قائم‌مقام مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول گفت: در کوتاه‌مدت چشم‌انداز اقتصادی خیلی مطمئن نیست و امکان افزایش تنش‌ها در مسئله تجاری وجود دارد. مقامات چینی به دنبال راهی هستند تا در صورت تشدید تنش‌های تجاری با امریکا، ثبات را در سطح کلان اقتصادی و مالی حفظ کنند.

کاهش مجدد پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی چین تنها دو ماه پس از آن رخ می‌دهد که این نهاد در ماه آوریل پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی این کشور را از ۶.۵ درصد به ۶.۳ درصد کاهش داده بود. آمریکا از ماه گذشته بر واردات محصولاتی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از چین تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرده و تهدید کرده است که ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از محصولات چینی را به فهرست تعرفه‌ها اضافه خواهد کرد. در طرف مقابل نیز چین بر واردات بیش از ۴۵۰۰ قلم جنس آمریکایی تعرفه ۲۵ درصدی وضع کرده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که باوجود اقدامات انجام شده از طرف دولت، رشد اقتصادی چین کماکان بر روی دور کند خواهد بود و در سال ۲۰۲۰ به ۶ درصد کاهش پیدا خواهد کرد. این نهاد با تمجید از تلاش دولت برای کاهش وابستگی به رشد اعتباری از مقامات خواسته است تا با کاهش ریسک‌های آربیتراژی موجود در بازار این کشور و تقویت نظارت‌های خود بر بازارهای مالی به سمت دستیابی به یک چارچوب مالی مؤثرتر حرکت کند.

صندوق بین‌المللی پول تنها نهاد معتبری نیست که پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی چین را کاهش داده است. بانک جهانی نیز نرخ رشد امسال چین را ۶.۲ درصد و برای سال آینده ۶.۱ درصد پیش‌بینی کرده است. اقتصاد چین در سه‌ماهه نخست امسال رشد ۶.۴ درصدی را تجربه کرد که تقریباً همه کارشناسان معتقدند این رشد در فصول دیگر امسال تکرار نخواهد شد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه