رادیو مجازی اتاق ایران - 17 آذر 98

رئیس اتاق کرمان مطرح کرد

سیاست واحدی برای مدیریت بازار پسته اعمال شود

سیدمهدی طبیب زاده، رئیس اتاق کرمان در نشستی با موضوع بررسی وضعیت تولید و صادرات پسته این استان، گفت: اعمال سیاست واحد برای مدیریت بازار پسته می‌تواند از بروز برخی حاشیه‌سازی‌ها، نگرانی‌ها و اقدامات ناصحیح در فصل فروش این محصول جلوگیری شود.

22 تیر 1398
کد خبر : 29388
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

رئیس اتاق کرمان با اشاره به میزان تولید مناسب پسته استان در سال جاری گفت: با اعمال سیاست واحد برای مدیریت بازار پسته، از بروز برخی حاشیه‌سازی‌ها، نگرانی‌ها و اقدامات ناصحیح در فصل فروش این محصول جلوگیری می‌شود.

سیدمهدی طبیب زاده در نشست مشترک جمعی از اعضای کمیسیون‌های بازرگانی و کشاورزی اتاق کرمان با موضوع بررسی وضعیت تولید و صادرات پسته استان افزود: در سال جاری نسبت به سال گذشته وضعیت تولید پسته در استان خوب است اما این وضعیت باید به‌گونه‌ای مدیریت شود که آسیب و ضرری متوجه کشاورزان و صادرکنندگان نشود.

او ادامه داد: پرداخت خسارت‌های وارده به محصول سال گذشته نیز باید پیگیری شود و افزایش تولید در سال جاری نمی‌تواند دلیل نادیده گرفتن خسارت‌های گذشته باشد. طبیب زاده تصریح کرد: در سال گذشته تمرکز فعالیت‌های اتاق در حوزه صادرات بر روی مشکلات ارزی و چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات بود که امیدواریم این مسائل هر چه زودتر تسهیل شوند.

طبیب زاده با بیان اینکه دو ماه زودتر از فصل برداشت و فروش پسته نشست‌هایی با موضوع مسائل این حوزه را آغاز کرده‌ایم، اظهار کرد: اتاق با همکاری و هماهنگی انجمن پسته، تعاونی‌ها، خانه کشاورز و سایر تشکل‌های مربوطه، بنا را بر این نهاده که سخن مشترک و واحد را بیان و قدرت چانه‌زنی فعالان این حوزه را افزایش دهد.

رئیس اتاق کرمان به ضعف آمار و اطلاعات در بسیاری از حوزه‌ها اشاره کرد و گفت: باید سعی شود یک آمار مشخص از میزان تولید پسته و سایر موارد مرتبط با این حوزه داده شود تا آمارهای متفاوت زمینه را برای ایجاد حاشیه فراهم نکند.

طبیب زاده در ادامه گفت: تولیدکنندگان پسته در دو سال گذشته و به‌ویژه سال گذشته وضعیت مناسبی نداشتند اما این موضوع به همراه نگرانی آنها از کاهش قیمت محصول، نباید موجب شتاب‌زدگی برای انجام هر اقدامی در عرضه محصول شود.

او با تأکید بر اینکه ساماندهی محصولات کشاورزی استان را از پسته آغاز خواهیم کرد، افزود: در این زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی در محورهای ارگانیک و باقی‌مانده سموم، فروش، حمل‌ونقل و مسائل ارزی ضروری است.

خسارت بیمه محصولات کشاورزی استان پرداخت می‌شود

نایب‌رئیس اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست در رابطه با خسارت‌های وارده به محصول پسته سال گذشته و در نظر گرفتن تسهیلات و تمهیداتی برای این خسارت‌ها بیان کرد: پس از برگزاری نشست‌های متعدد و تأیید اداره کل هواشناسی، پژوهشکده پسته و سازمان جهاد کشاورزی، پرداخت خسارت بیمه محصولات کشاورزی و خسارت بیمه پایه پذیرفته شد.

جلیل کار بخش اظهار کرد: به‌تازگی مقرر شده صندوق بیمه محصولات کشاورزی به ازای هر هکتار محصول خسارت‌دیده، حداقل چهار میلیون تومان پرداخت کند که به‌زودی محقق خواهد شد.

او در رابطه با تسهیلات ویژه صادرات محصولات کشاورزی، بیان کرد: اتاق کرمان شرایط صادرکنندگان را بررسی و افراد واجد شرایط را برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می‌کند که تاکنون سه سال این اقدام انجام شده و همچنان آمادگی لازم برای ادامه این روند وجود دارد.

کار بخش، با اشاره به بند خ ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه تصریح کرد: مقرر شد بر اساس این قانون تسهیلات بانکی کشاورزان به مدت سه سال امهال شود که باوجود پیگیری‌های اتاق، به علت اینکه اجرای این ماده هزینه‌های بسیاری را به دولت تحمیل می‌کند، هنوز نتیجه لازم حاصل نشده و بانک‌ها فقط امهال یک‌ساله را انجام می‌دهند.

او ادامه داد: مسائل ارزی و بخشنامه‌های مربوط به برگشت ارز حاصل از صادرات، از فروردین‌ماه سال گذشته تاکنون محدودیت‌هایی برای صادرکنندگان ایجاد کرده که با پیگیری‌های اتاق کرمان این مسئله سه بار در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کشور مطرح شده اما بانک مرکزی به دلایل دغدغه تأمین نیازهای ارزی کشور، هنوز پاسخ مدنظر فعالان اقتصادی را ارائه نکرده است.

نایب‌رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه طبق بخشنامه بانک مرکزی، با بیان اینکه ترکیب ارز حاصل از صادرات باید شامل 50 درصد ارز، 30 درصد کالای وارداتی و 20 درصد اسکناس باشد، افزود: درخواست می‌شود صادرکنندگان را این‌گونه محدود نکنند و اجازه دهند هرگونه که می‌توانند ارز را وارد کنند.

انجمن پسته ایران باید تقویت شود

رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه تولید پسته امسال کشور 220 هزار تن برآورد شده است، گفت: در سال گذشته بیشتر بازارهای صادراتی را به علت کاهش تولید، از دست دادیم اما اگر مشکلات مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات حل شود، بازهم بازارهایی برای فروش این محصول وجود دارد.

محمدعلی میرزاییان خاطرنشان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه‌های صادراتی و ورود و نحوه کار با سامانه نیما و همچنین راه‌اندازی دفاتر مدیریت صادرات در برخی کشورهای هدف می‌تواند به صادرکنندگان کمک کند.

جلوگیری از ایجاد نوسانات کاذب بازار پسته

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست مهم‌ترین مسئله فعلی پسته را مدیریت فروش عنوان کرد و گفت: باید با هماهنگی بین تولیدکننده و صادرکننده از ایجاد نوسانات کاذب در بازار جلوگیری کرد تا با کاهش قیمت محصول روبرو نشویم.

سید محمدرضا ترابی موسوی افزود: برای صادرات محصول پسته امسال جای نگرانی وجود ندارد اما باید از حاشیه‌سازی پرهیز و هشدارها و موارد لازم را در زمان مناسب اطلاع‌رسانی کرد.

او با تأکید بر رعایت اخلاق در تجارت خاطرنشان کرد: رقابت منفی و کاهش قیمت پسته با عرضه نامناسب محصول توسط کشاورز شکل می‌گیرد که اگر زمان مناسب برای عرضه انتخاب شود، این‌گونه رقابت‌های ناسالم نیز وجود نخواهد داشت.

تولید 24 هزار تن پسته در شهرستان انار

در ادامه این نشست فرماندار انار، وضعیت تولید پسته سال جاری در این شهرستان را بسیار خوب و حدود 24 هزار تن در سال عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه طی دو سال گذشته تولید پسته در انار بسیار کم بود، مردم و کشاورزان شرایط سختی را برای پرداخت تسهیلات و تسویه بدهی‌های خود داشتند.

علی زهرودی افزود: در سال جاری باوجود تولید زیاد پسته، این نگرانی در رابطه با مشکلات فصل برداشت، کاهش قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان وجود دارد که انتظار داریم با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح این مسائل ایجاد نشود.

او خاطرنشان کرد: استان کرمان می‌تواند بازار پسته کشور را کنترل کند و آمادگی لازم برای اطلاع‌رسانی در بخش‌های مختلف این حوزه وجود دارد.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه