رادیو مجازی اتاق ایران - 12 آذر 98

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد

تولیدکنندگان مسکن استیجاری زمین رایگان می‌گیرند

وزیر راه و شهرسازی با دعوت از سرمایه‌گذاران برای تولید مسکن استیجاری گفت: دولت برای انبوه‌سازان و سرمایه‌گذارانی که قصد تولید مسکن استیجاری دارند، شرایط ساده‌تری را فراهم می‌کند که ازجمله آنها واگذاری زمین رایگان است.

26 تیر 1398
کد خبر : 29504
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

وزیر راه و شهرسازی با دعوت از سرمایه‌گذاران برای تولید مسکن استیجاری گفت: انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران برای ساخت مسکن استیجاری در کشور امتیازات ویژه‌ای از دولت دریافت می‌کنند، این موضوع قانونی در سال‌های گذشته از سوی سازندگان مورد استقبال قرار نگرفته است.

محمد اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت سهم خود از طرح اقدام ملی را وارد بازار فروش می‌کند یا اجاره گفت: دولت برنامه ویژه‌ای برای ساخت مسکن استیجاری در کشور دارد و باوجوداینکه مسکن استیجاری به‌صراحت در قانون (ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۱۳۸۷) آمده است، اما جامعه سازندگان و سرمایه‌گذاران در سال‌های گذشته از ساخت مسکن استیجاری استقبال نکردند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: دولت برای انبوه‌سازان و سرمایه‌گذارانی که قصد تولید مسکن استیجاری دارند، شرایط ساده‌تری را فراهم می‌کند که ازجمله آنها واگذاری زمین رایگان است.

اسلامی ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران بخش مسکن برای مشارکت در ساخت مسکن استیجاری گفت: وزارت راه و شهرسازی از تولیدکنندگان مسکن دعوت می‌کند در صورت اعلام آمادگی آنها، دولت زمین رایگان را در اختیار این افراد می‌گذارد.

به گفته او، سال‌های گذشته از ساخت مسکن استیجاری استقبالی نشده، اما دولت در نظر دارد با اعطای زمین رایگان از آغاز ساخت مسکن استیجاری حمایت کند.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز پیش‌تر گفته بود دولت آمادگی دارد تا تمام امکانات قانونی خود را در اختیار افرادی بگذارد که تصمیم دارند وارد بازار نظام اجاره‌داری حرفه‌ای شوند.

عباس فرهادیه گفته بود تشویق به اجاره‌داری برنامه مهم وزارت راه برای کنترل بازار اجاره است و این موضوع اکنون با جدیت در دست پیگیری است.

وزیر راه و شهرسازی، درباره افزایش تسهیلات مسکن مهر گفت: سال گذشته از ابتدای ورود به وزارت راه و شهرسازی اعلام شد که با کمک مردم واحدهای مسکن مهر را به اتمام خواهیم رساند و به همین دلیل در شورای پول و اعتبار، تسهیلات مسکن مهر در شهر جدید پردیس (شرق تهران) ۱۰ میلیون تومان افزایش و به ۵۰ میلیون تومان رسید و در سایر شهرها پنج میلیون تومان افزایش یافت.

او درباره آخرین وضعیت کمیته تعیین نرخ اجاره‌بها گفت: هیچ زمانی قرار نبوده که کمیته تعیین سقف اجاره‌بها از سوی دولت تشکیل شود و دولت حق مداخله در تعیین نرخ اجاره‌بها را ندارد.

اسلامی اضافه کرد: مردم از دولت انتظار دارند که برای کنترل بازار اجاره اقدام کند، اما طبق قوانین دولت حق هیچ‌گونه مداخله برای تعیین نرخ اجاره‌بها ندارد و اجاره‌بها باید بر اساس توافق بین مالک و مستأجر تعیین شود.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: بر اساس ماده ۲ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و ماده ۲ آیین‌نامه مربوط به آن، موسسه‌های اجاره‌داری حرفه‌ای تشکیل می‌شود که دستورالعمل و شیوه‌نامه آن تدوین شده است.

اسلامی در ارتباط با برنامه تسهیلات اجاره‌بها گفت که این موضوع باید از وزیر امور اقتصادی و دارایی پرسیده شود.

او گفت: وزیر امور اقتصادی و دارایی باید اعلام کنند که منابع مالی مربوط به تسهیلات بازار اجاره را از کدام منابع بانکی تأمین خواهند کرد، زیرا اعطای تسهیلات به مستأجران طرح وزارت راه و شهرسازی نیست.

 اسلامی با بیان اینکه برای ودیعه مسکن بافت‌های فرسوده وزارت راه و شهرسازی تسهیلاتی را تخصیص می‌دهد، گفت: فرد واجد شرایط می‌تواند ملکی را برای مدت محدود اجاره کند تا واحد مسکونی او نوسازی شود و افزود: برای تسهیلات بازار اجاره باید وزارت امور اقتصادی و دارایی پاسخ دهد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه