رادیو مجازی اتاق ایران - 16 فروردین 99

در شورای گفت‌وگوی استان خوزستان مطرح شد

ورود دیوان محاسبات به سپرده‌های خارج از خزانه شرکت پخش

در شورای گفت‌وگوی استان خوزستان اعلام شد موضوع اخذ وجه و سپرده‌گذاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از متقاضیان و سرمایه‌گذاران احداث جایگاه‌های عرضه سوخت به دیوان محاسبات ارجاع شده و تا ابهامات مطرح شده درباره این اقدام برطرف شود.

28 دی 1398
کد خبر : 31894
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری خوزستان از ارجاع موضوع اخذ وجه و سپرده‌گذاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از متقاضیان و سرمایه‌گذاران احداث جایگاه‌های عرضه سوخت به دیوان محاسبات خبر داد.

نوراله حسن‌زاده در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان با تأکید بر اصلاح روند موجود از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: بر اساس مصوبه شورای گفت‌وگوی استان، بررسی رویه اخذ وجه از متقاضیان راه‌اندازی جایگاه‌های عرضه سوخت و همچنین سپرده‌گذاری این مبالغ در حساب‌هایی به‌جز حساب تعیین شده از سوی خزانه‌داری کشور به عهده دیوان محاسبات قرار گرفت.

حسن‌زاده تصریح کرد: شرکت پخش ملی پخش فرآورده‌های نفتی باید با شفاف‌سازی در این خصوص رفتار کند و به همین منظور، موضوع به دیوان محاسبات کشور ارجاع داده شد.

او ادامه داد: از ابتدای امسال، هیئت‌مدیره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور به‌واسطه یک مصوبه داخلی، صدور موافقت‌نامه اصولی برای متقاضیان ایجاد جایگاه‌های عرضه سوخت را منوط به پرداخت وثیقه‌های سنگین تحت عنوان حسن انجام تعهدات کرده که علاوه بر مبهم بودن چگونگی بازگشت این مبالغ به سرمایه‌گذاران؛ موضوع سپرده‌گذاری این شرکت خارج از حساب معرفی شده توسط خزانه‌داری کشور منجر به ابهامات بیشتری شده است.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری خوزستان با بیان اینکه بر اساس این مصوبه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در قبال پرداخت مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال، برای متقاضی راه‌اندازی جایگاه عرضه سوخت، موافقت‌نامه اصولی صادر می‌کند، تصریح کرد: پس‌ازآن سرمایه‌گذار باید طی یک سال نسبت به بهره‌برداری کامل جایگاه اقدام کند در غیر این صورت، متقاضی باید برای تمدید ۶ ماهه موافقت‌نامه مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت کند و اما اگر سرمایه‌گذار نتوانست به هر دلیلی پروژه خود را راه‌اندازی کند، می‌تواند مجدد با پرداخت مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال دیگر، تقاضای مهلت ۶ ماهه کند در غیر این صورت، همه وجه دریافت شده از فرد ضبط می‌شود.

حسن‌زاده اضافه کرد: اینکه این مبلغ به نفع چه نهادی مصادره شود جای سؤال داشت تا اینکه ابهامات دیگری در این رابطه مطرح شد و آن‌هم چگونگی بازگشت مبالغ به سرمایه‌گذارانی بود که در مهلت مقرر موفق به راه‌اندازی جایگاه شدند.

معاون امور هماهنگی استانداری خوزستان یادآور شد: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور تاکنون درباره اینکه چرا این مبالغ بعد از اخذ در حسابی سپرده‌گذاری شده که دولت هیچ نظارتی بر آن ندارد، پاسخی نداده است.

مصوبه هیئت‌مدیره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مبنای قانونی ندارد

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان نیز در این نشست با تأکید بر اینکه بخش خصوصی سرمایه‌گذار در بخش ساخت جایگاه‌های عرضه سوخت نسبت به اخذ چنین مبالغ سنگینی از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بارها اعتراض کرده، افزود: وثیقه‌ای که این شرکت برای متقاضیان احداث جایگاه‌های سوخت تا سال گذشته اخذ می‌کرد مبلغ ۲۰ میلیون ریال بود اما به‌یک‌باره از ابتدای امسال و تنها با ابلاغ یک مصوبه داخلی، این مبلغ به ۵۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است که سرنوشت آزادسازی این مبلغ در بعد از احداث پروژه نیز نامعلوم است.

شهلا عموری، رئیس اتاق اهواز افزود: مبلغ یاد شده می‌تواند پشتوانه بسیار مناسبی برای متقاضی احداث جایگاه سوخت بین‌شهری باشد، اما متأسفانه سرمایه‌گذاران طرح جامع مجتمع‌های رفاهی در استان به دلیل افزایش مبلغ وثیقه حسن انجام کار در احداث جایگاه سوخت با چالش بسیار جدی روبرو هستند.

 او با اشاره به مکاتبات متعدد با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان در راستای پیگیری این موضوع، گفت: تاکنون در این رابطه مدیریت این شرکت در استان، مستندات قانونی در این رابطه به دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ارائه نکرده است.

دشواری در بازگشت وثیقه سرمایه‌گذار در صورت واریز به‌حساب خزانه

در این نشست مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان (اهواز) نیز درباره فرآیند چگونگی نگهداری این مبالغ اخذ شده، اظهار کرد: حسابی که این مبالغ به آن واریز شده، حساب شخصی و یا استانی نیست و وجه اخذ شده به‌حساب شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور واریز شده است.

نعمت‌الله نجفی با بیان اینکه یکی از موارد دیگر در رابطه با این موضوع برگشت دادن این وجه به سرمایه‌گذار بعد از انجام تعهدات است، گفت: با توجه به اینکه باید این پول به فرد سرمایه‌گذار بازگشت داده شود، این پول به‌حساب خزانه کشور واریز نمی‌شود که به همین دلیل مبالغ در حساب شرکت می‌ماند و بعد از انجام تعهدات سرمایه‌گذار، پول از طریق همان حساب به جایگاه‌داران بازگردانده می‌شود.

به عقیده او واریز مبالغ اخذ شده از سرمایه‌گذاران در قبال حسن انجام تعهدات به‌حساب تحت نظارت خزانه‌داری کشور بازگشت آن را با فرآیندهای دشواری همراه می‌کند، به همین منظور، مبالغ اخذ شده به‌حساب دولتی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کشور واریز می‌شود.

نجفی ضرورت اخذ حسن انجام کار را برای تسریع در راه‌اندازی جایگاه‌های عرضه سوخت دانست و گفت: به‌عنوان‌مثال در طول ۱۲ سال گذشته، فردی با پرداخت مبلغ ۲۰ میلیون ریال موافقت‌نامه اصولی راه‌اندازی یک جایگاه را دریافت کرده اما در این مدت هیچ اقدام عملیاتی برای بهره‌برداری از آن، انجام نداده است.

مدیر شرکت پخش فراورده‌های نفتی منطقه خوزستان (اهواز) همچنین از انجام خریدوفروش موافقت‌نامه‌های اصولی راه‌اندازی جایگاه عرضه سوخت انتقاد کرد و افزود: این اقدام یک امر غیرقانونی است؛ به‌طوری‌که در زمان افتتاح پروژه، فرد متقاضی با بهره‌بردار آن متفاوت است؛ بر همین اساس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای جلوگیری ازاین‌گونه تخلفات، اقدام به اخذ این میزان از حسن انجام تعهدات، می‌کند.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه