رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۳ بهمن ۹۸

آمریکا معافیت عراق از تحریم واردات انرژی از ایران را تمدید می‌کند

یک خبرگزاری آمریکایی به نقل از مقامات عراقی نوشت واشنگتن در نظر دارد معافیت تحریمی این کشور برای واردات گاز و برق از ایران را تمدید کند.

21 بهمن 1398
کد خبر : 32182
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

منابع عراقی می‌گویند دولت ایالات متحده از تمایل خود برای تمدید معافیت‌های تحریمی بغداد در تعاملات تجاری با ایران خبر داده است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس»‌ به نقل از سه مقام عراقی نوشت واشنگتن مایل است معافیت‌های عراق برای تداوم واردات «حیاتی» گاز و برق از ایران را تمدید کند.

بر این اساس، معافیت تحریمی قبلی که در ماه اکتبر داده شده بود، در تاریخ سیزدهم فوریه (بیست‌وچهارم بهمن) منقضی می‌شود.

آسوشیتدپرس نوشت: این تصمیم در بحبوحه تنش‌بار شدن روابط واشگتن-بغداد بعد از ترور شهید «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابو مهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی چند هفته پیش به حومه فرودگاه بغداد، گرفته شده است.

با این حال آمریکا این تمدید را منوط کرده است به اینکه دولت عراق بتواند جدول زمانی را برای رسیدن به عدم وابستگی به گاز ایران، تدوین کند.

یکی از این مقامات عراقی، که نامش فاش نشد، توضیح داد: «طرف آمریکایی آمادگی خود را به ما اعلام کرد».

آسوشیتدپرس مدعی است این سه مقامی که با آنها مصاحبه کرده، همگی از مسئولان ارشد دولت عراق هستند که یکی از آنها به تیم مذاکره‌کننده با آمریکا نیز نزدیک است.

بر این اساس، مقامات عراقی مذکور تمدید معافیت‌های تحریمی این کشور را آزمونی برای روابط واشنگتن-بغداد می‌دانند.

آسوشیتدپرس نوشت: این تصمیم در بحبوحه تنش‌بار شدن روابط واشگتن-بغداد بعد از ترور شهید «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی چند هفته پیش به حومه فرودگاه بغداد، گرفته شده است.

پیشتر نشریه «وال‌استریت ژورنال» نیز با اعلام چنین خبری نوشته بود، آمریکا از عراق خواسته برای «استقلال» از ایران، به سمت انعقاد قرارداد با شرکت‌های آمریکایی حرکت کند. یکی از این قراردادها، توافق 50 میلیارد دلاری با شرکت «اکسون موبیل» آمریکاست. 

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه