رادیو مجازی اتاق ایران - 21 مرداد 99

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست اتاق کرمان

سیاست‌های حمایت از صادرات جایگزین رویکرد پلیسی شود

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه خانوارهای کرمانی طبق آمار رسمی کمترین درآمد خانوار را در بین استان‌های کشور دارا هستند، گفت: با توجه به وجود ظرفیت‌های بسیار و نعمت‌های خدادادی فراوان در استان، از نمایندگان مجلس درخواست می‌شود کمک کنند تا توسعه اقتصادی پایدار با تکمیل زیربناها محقق شود.

10 تیر 1399
کد خبر : 33720
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

سیدمهدی طبیب زاده، در نشست اعضای هیات نمایندگان اتاق کرمان با نمایندگان مردم استان در مجلس ضمن انتقاد از اجرای کمتر از 30 درصد از قانون بهبود محیط کسب‌وکار بیان کرد: هم‌اکنون رتبه ایران در محیط کسب‌وکار دنیا، 127 است و استان کرمان نیز در این زمینه رتبه نامناسب 28 را به خود اختصاص داده که باید برای ارتقا این جایگاه تلاش کرد.

طبیب زاده، به برگزاری چندین نشست با رئیس‌کل بانک مرکزی و مصوبات این نشست‌ها اشاره کرد و گفت: تاکنون نتیجه مطلوب فعالان اقتصادی در حوزه ارز حاصل نشده و وقتی دولت با همه امکانات خود نمی‌تواند ارز حاصل از صادرات نفت، پتروشیمی و سایر فرآورده‌های نفتی را به کشور برگرداند چگونه انتظار دارد فعال بخش خصوصی بتواند این اقدام را انجام دهد که به همین دلیل فعالان اقتصادی خواستار درک متقابل هستند.

او اظهار کرد: متأسفانه فهرستی 18 هزارنفری از فعالان اقتصادی اعلام کرده‌اند که به دلیل مشکلات در پیمان‌سپاری ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات کارت بازرگانی آنها باطل می‌شود که البته اتاق کارتی را باطل نخواهد کرد.

رئیس اتاق کرمان در ادامه با تأکید بر اینکه صادرات موتور محرکه توسعه است، بیان کرد: استان در صادرات غیرنفتی (مواد خام و محصولات کشاورزی) رتبه‌خوبی دارد اما کمتر به صادرات محصولات صنعتی و فناوری‌های نوین پرداخته شده است.

او ادامه داد: فعالان اقتصادی به‌خوبی شرایط کشور را درک می‌کنند و محدودیت منابع را به دلیل تحریم‌ها می‌دانند که می‌توان با برخی اقدامات و تصمیم‌گیری‌های در زمینه انرژی، آب، معدن و... فرصت ایجاد و منابع خلق کرد که این مهم با اصلاح برخی قوانین ممکن خواهد بود.

طبیب‌زاده تصریح کرد: اتاق، صدور کارت بازرگانی و گواهی مبدأ و سایر فعالیت‌های قانونی، حمایت‌های جدی و پشتیبانی از فعالان اقتصادی و نگاه به آینده در فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را از وظایف خود می‌داند و به آن پرداخته و می‌پردازد.

وی در پایان پیشنهاد تهیه طرح توسعه هر شهرستان متناسب با ظرفیت آن برای جذب سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی شرکت تأمین سرمایه و همچنین برگزاری نشست‌های شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان را برای حل مشکلات مختلف مطرح کرد.

در ادامه این نشست رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان ضمن قدردانی از خدمات ارزشمند اتاق کرمان گفت: برای حل مشکلات حوزه اشتغال و بیکاری از اتاق کرمان درخواست می‌شود طرح آمایش هر شهرستان تهیه و اجرا شود تا اشتغال افزایش یابد.

شهباز حسن‌پور، ضمن انتقاد از وصول مالیات سال گذشته در استان 15 هزار میلیارد ریال بیش از مبلغ تکلیف شده، افزود: چرا باید به مردم ظلم شود و به علت برخی بی‌تدبیری‌ها یک ریال از وصول مالیات به استان برنگردد که باید فعالان بخش خصوصی در این زمینه از نمایندگان مجلس مطالبه کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در ادامه این نشست بیان کرد: از هرگونه تلاش و پیگیری برای حل مشکلات فعالان اقتصادی دریغ نمی‌کنیم زیرا معتقدیم افزایش توانمندی‌های بنگاه‌های اقتصادی و فعالان اقتصادی منجر به آسایش و رفاه جامعه و کاهش بیکاری خواهد شد و درواقع کمک به خود نمایندگان مجلس است.

محمدرضا پور ابراهیمی اظهار کرد: پیشنهاد می‌شود پیش از تهیه طرح آمایش هر شهرستان، طرح‌های خصوصی متوقف شده و یا کمتر از ظرفیت، بررسی و پنج پروژه مهم اعلام شود که با اولویت قرار دادن یک طرح، مشکلات اجرای آن بررسی و حل شود.

وی ادامه داد: اتاق کرمان جزو فعال‌ترین، پیگیرترین و توانمندترین اتاق‌های کشور و جز سه اتاق برتر کشور است و قطعاً می‌توان با کمک اتاق طرح آمایش مناسبی را تهیه و اجرا کرد.

 پور ابراهیمی، در مورد درخواست فعالان اقتصادی در خصوص شرکت تأمین سرمایه گفت: راه‌اندازی کارگزاری، سبدگردانی و شرکت مربوطه را درخواست کنید تا مجوزهای آن را برای شما دریافت کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در خصوص بحث پیمان‌سپاری ارزی و اعلام باطل کردن 18 هزار کارت بازرگانی، گفت: اگرچه تسویه ارز حاصل از صادرات را قبول داریم اما با این سیاست ابطال کارت‌های بازرگانی مخالفیم زیرا معتقدیم در شرایط فعلی کشور باید سیاست‌های حمایتی از صادرات وجود داشته باشد نه اینکه رویکرد پلیسی اعمال شود.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه