رادیو مجازی اتاق ایران - 2 مهر 99

معاون شرکت ساخت

پیمانکار خط آهن شلمچه-بصره تغییر کرد

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور از جایگزینی یک شرکت جدید با بنیاد مستضعفان در پروژه راه‌آهن شلمچه-بصره خبر داد.

20 شهریور 1399
کد خبر : 34565
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در ۱۶ شهریور امسال مصوبه جدید هیئت‌وزیران در خصوص تغییر پیمانکار مجری راه‌آهن شلمچه-بصره را به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

بر اساس این مصوبه، یک شرکت غیردولتی ۱۰۰ درصد هزینه احداث ۳ کیلومتر خط ریلی از ایستگاه شلمچه تا اروندرود، ۹۰۰ متر پل روی اروند همراه با دریچه‌های کشتیرانی و ۳۳ کیلومتر خط آهن از انتهای اروند تا ایستگاه راه‌آهن بصره را به ارزش ۱۰۰ میلیون یورو تأمین می‌کند.

پیش‌ازاین قرار بود کلیه هزینه‌ها و فرآیند عملیاتی اجرای این پروژه را بنیاد مستضعفان متقبل شود که با مصوبه جدید هیئت دولت، یک شرکت وابسته به بخش غیردولتی جایگزین بنیاد می‌شود.

در همین خصوص عباس خطیبی، معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با تأیید کنار گذاشته شدن بنیاد مستضعفان اظهار داشت: با توجه به پیشنهادی که شرکت غیردولتی مذکور داده و علاقه‌مندتر هستند تا کار را دنبال کنند و شرکت ثبت شده در عراق دارند، در وزارت راه به این جمع‌بندی رسیدیم که پروژه راه‌آهن شلمچه-بصره را به این شرکت واگذار کنیم.

وی با بیان اینکه شخص وزیر به جد پیگیر تسریع در اجرای پروژه ریلی شلمچه-بصره است و طرف عراقی هم اخیراً با مدیران وزارت راه و شهرسازی مذاکراتی داشته‌اند افزود: تلاش ما بر این است که به این پروژه سرعت بیشتری بدهیم و به این نتیجه رسیدیم که تیم جدید به دلیل داشتن توانایی مالی کافی و هم داشتن امکان کار کردن در عراق، سریع‌تر می‌تواند این طرح را اجرایی کند.

معاون شرکت ساخت و توسعه یادآور شد: پیشنهاد جایگزینی به هیئت دولت ارائه شده و اخیر مصوبه جابه‌جایی پیمانکار پروژه راه‌آهن شلمچه-بصره به وزارت راه ابلاغ شده است.

وی شرکت مذکور را متعلق به بخش غیردولتی دانست و گفت: توانمندی و انگیزه بالایی دارند از قبل هم زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر پیمانکار شنیده می‌شد که با پیشنهادی که این شرکت ارائه داد، وزیر راه با تغییر پیمانکار موافقت کرد.

خطیبی درباره زمان آغاز به کار پروژه گفت: شروع به ساخت این پروژه نیازمند تکمیل مطالعات و همچنین امضای قرارداد با طرف عراقی است؛ اما طرف عراقی هنوز به ما زمین برای شروع ساخت را نداده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه