رادیو مجازی اتاق ایران - 5 آبان 99

هشدار بانک جهانی درباره تشدید فقر مطلق در دوره کرونا

بانک جهانی از احتمال سقوط ۸۸ میلیون انسان به ورطه فقر مطلق به دلیل تبعات ناشی از کرونا خبر داد.

20 مهر 1399
کد خبر : 34923
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

برای نخستین بار در ۲۰ سال اخیر و در نتیجه شرایط غیرعادی ایجادشده ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان. فقر مطلق در سطح جهانی رشد خواهد کرد و آن‌طور که بانک جهانی اعلام کرده است، انتظار می‌رود امسال ۸۸ میلیون انسان دیگر دچار فقر مطلق شوند. هم‌اکنون ۱۱۵ میلیون انسان در فقر مطلق که به درآمد روزانه کمتر از ۱.۹ دلار اطلاق می‌شود، زندگی می‌کنند.

پیش از همه‌گیری کرونا امید می‌رفت جمعیت زیرخط فقر مطلق در جهان به ۷.۹ درصد کاهش یابد اما تعطیلی گسترده کسب‌وکارها که باعث بیکاری صدها میلیون نفر از شاغلین در سطح جهان و کاهش درآمد شمار زیاد دیگری شده است این امید را به باد داد. تخمین زده می‌شود امسال ۱.۴ درصد کل جمعیت زمین تنها به دلیل کرونا دچار فقر مطلق شوند.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی با اشاره به جدی بودن خطر کرونا بر روی زندگی مردم گفت: برای معکوس شدن روند فعلی و بازگشت به وضعیت مقابله با فقر، کشورها باید خود را آماده زندگی با شرایط جدید کنند و برای رسیدن به این هدف لازم است تا اصلاحات زیادی در نیروی کار، سرمایه و نوآوری‌های خود انجام دهیم و حتی مدل‌های کسب‌وکار جدیدی را طراحی و توسعه دهیم.

علاوه بر جمعیت خط مطلق فقر، حدود ۴۰ درصد جمعیت جهان یعنی ۳.۳ میلیارد نفر کمتر از ۵.۵ دلار در روز درآمد دارند که از این تعداد، ۲۵ درصد جمعیت کره زمین با داشتن درآمدی معادل ۳.۲ دلار درخطر سقوط به فقر مطلق هستند.

طبق اعلام بانک جهانی، لحظات کنونی جهان در طول تاریخ بی‌سابقه بوده و هیچ بیماری قبلاً به میزان کووید-۱۹ به‌سرعت به یک خطر بر سر راه اقتصاد جهانی تبدیل نشده بود و این مسئله ضرورت شکل‌گیری یک همکاری جهانی برای غلبه بر این وضعیت را تقویت می‌کند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه