رادیو مجازی اتاق ایران - 10اسفند 99

وزیر نیرو اعلام کرد

ایجاد ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی از 92 تاکنون

وزیر نیرو با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور از سال 92 تاکنون به ۲۰ هزار مگاوات می‌رسد،‌ گفت: باوجوداینکه کشور در کوران جنگ اقتصادی بوده، ۴۰ درصد افزایش ظرفیت سالانه نیروگاهی نصب شده به این دوره تعلق دارد.

13 آذر 1399
کد خبر : 35601
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید در دولت تدبیر و امید به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه می‌شود،‌ گفت: درحالی‌که در کوران جنگ اقتصادی هستیم ۴۰ درصد افزایش ظرفیت سالانه نیروگاهی نصب شده در این دولت به ثبت رسیده است.

رضا اردکانیان امروز (پنجشنبه) در سی‌امین هفته از پویش «الف-ب-ایران» و هم‌زمان با بهره‌برداری از ۲۵ طرح برقی در ۳ استان کشور توسط رئیس‌جمهوری به‌صورت ویدئوکنفرانس، گفت: امروز ۶ هزار میلیارد تومان طرح‌های صنعت برق به‌عنوان زیرساخت در سال جهش تولید در ۳ استان خراسان رضوی،‌ سیستان و بلوچستان و خوزستان، با دستور رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود.

او ادامه داد:‌ در نیروگاه‌های حرارتی از سال ۵۷ و بعد از پیروزی انقلاب تا سال ۹۲،‌ حدود ۶۲ هزار مگاوات ظرفیت جدید ایجاد شده که به معنای آن است که به‌طور متوسط سالانه ۱۷۷۰ مگاوات ظرفیت جدید در این ۳۵ سال ایجاد شده است.

اردکانیان افزود: از نیمه سال ۹۲ تا نیمه ۱۴۰۰ که پایان دولت تدبیر و امید است پیش‌بینی می‌شود ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید به ۶۲ هزار مگاوات اضافه شود که به معنای متوسط سالانه ۲۵۰۰ مگاوات است.

او با بیان اینکه خوشبختانه در مجموعه فعالیت‌ها هرچند سال‌های سختی را پشت سر گذاشتیم و در کوران جنگ اقتصادی هستیم اما ۴۰ درصد افزایش ظرفیت سالانه در دولت تدبیر و امید به ثبت رسیده است.

وزیر نیرو ظرفیت نیروگاهی افتتاح شده در سال ۹۹ تا به امروز را ۱۶۴۸ مگاوات اعلام کرد و گفت:‌ تا پایان سال ۱۳۷۱ مگاوات دیگر ظرفیت نیروگاهی به بهره‌برداری می‌رسد و مجموع ظرفیت نصب شده در سال جاری ۳۰۲۰ مگاوات خواهد بود.

او تأکید کرد: در بخش نیروگاه‌های تجدید پذیر شامل نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و آبی، در سال‌های بعد از انقلاب تا سال ۹۲،‌ حدود ۸۳۷۰ مگاوات ظرفیت جدید ایجاد شده که به معنای متوسط سالانه ۲۴۰ مگاوات در ۳۵ سال است. از سال ۹۲ تا نیمه سال ۱۴۰۰ نیز ۳۰۲۵ مگاوات ظرفیت به نیروگاه‌های تجدید پذیر اضافه می‌شود که متوسط سالانه ۳۸۰ مگاوات را ایجاد کرده است.

اردکانیان افزود: با توجه به این اعداد مشخص می‌شود که به‌طور متوسط سالانه ۶۰ درصد افزایش ظرفیت در نیروگاه‌های تجدذید پذیر در دولت تدبیر و امید داشته‌ایم.

او با تأکید بر اینکه در دولت تدبیر و امید سالانه ۲۵۰۰ مگاوات در شرایط جنگ اقتصادی به ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور اضافه شده و این نیروگاه حقیقی است، ادامه داد: با همکاری مشترکان در همه بخش‌ها، سالانه ۴ هزار مگاوات نیروگاه مجازی به مدار آمده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به‌طور متوسط هر ساله ۵ درصد افزایش اوج بار داشتیم، گفت:‌ با این رشد اگر اوج بار تابستان را ۶۰ هزار مگاوات در نظر بگیریم؛ باید سالانه ۳ هزار مگاوات ظرفیت جدید برای تأمین برق اوج بار ایجاد می‌شد.

تواو با تأکید بر اینکه ایجاد ۳ هزار مگاوات ظرفیت جدید به معنای احداث ۴ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده با سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیارد دلار است، افزود: این سرمایه‌گذاری تنها برای عبور از اوج بار نیاز بود اما در ۲ سال گذشته توانستیم اوج بار را از ۵.۱ درصد در یک درصد تثبیت کنیم.

به گفته اردکانیان با این اقدام، خاموشی نداشتیم، صادرات بیشتر شده و توانستیم انرژی بیشتری را عرضه کنیم که این مهم با مدیریت و همکاری مصرف‌کنندگان محقق شده است.

او با اشاره به اینکه تا امروز ۱۴۰ پروژه از ۲۵۰ پروژه وعده داده شده برای سال ۹۹ به بهره‌برداری رسیده، گفت:‌ امروز ۲۵ پروژه دیگر در ۳ استان به بهره‌برداری می‌رسد.

اردکانیان حجم سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از این ۱۴۰ پروژه را ۵۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: علاوه بر منابع دولتی که بیشتر در بخش آب مصرف می‌شود، در این دولت موفق شدیم ۶.۷ میلیارد یورو و ۶۱ هزار میلیارد تومان سرمایه غیردولتی و غیربودجه عمومی از طریق مشارکت بخش خصوصی و استفاده از فاینانس خارجی جذب کنیم.

او حجم سرمایه‌گذاری برای ۲۵ طرحی که امروز به بهره‌برداری رسید را ۵ هزار و ۹۳۶ میلیارد تومان دانست و افزود:‌ در استان سیستان و بلوچستان صنعت برق نقش کلیدی دارد و امروز اولین توربین بادی منطقه «میل نادر» به مدار بهره‌برداری می‌رسد. هر توربین ۵ هزار مشترک خانگی را جواب‌ می‌دهد که معال مصرف ۳ کارخانه سیمان است.

وزیر نیرو با اشاره به بادهای ۱۲۰ روزه در این منطقه و تونل‌های باد در محور شرق کشور، ادامه داد:‌ ظرفیت مطالعه شده ۳۰ هزار مگاواتی انرژی باد در منطقه این امکان را می‌دهد تا این صنعت به اتکای ظرفیت‌های داخلی کشور توسعه پیدا کند.

او تأکید کرد: مطالعه‌ای که در تونل بادی منطقه خواف انجام شده مشخص است که جریان باد دائمی است و این مزیت این تونل است و امیدواریم با بحث‌های مشترک با افغانستان کار اجرا را آغاز کنیم. به جز این منطقه و در منطقه سیستان نیز برنامه نصب ۲۵ توربین ۲.۵ مگاواتی را داریم که ظرفیت ۵۰ مگاوات را ایجاد خواهد کرد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه