رادیو مجازی اتاق ایران - 7 اسفند ۹۹

یونس ژائله در جلسه شورای گفت‌وگوی آذربایجان شرقی

قطع برق صنایع بدون اطلاع قبلی توجیه‌پذیر نیست

یونس ژائله، رئیس اتاق تبریز در نشست شورای گفت‌وگوی آذربایجان شرقی با اشاره به قطع ناگهانی برق در روزهای اخیر گفت: صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی در فصل تابستان اقدام مراعات وضع موجود را کردند و گاه به خاطر کمبود برق، فعالیت خطوط تولیدی آنها قطع یا محدود شد؛ اما اکنون در میانه زمستان با قطع بی‌برنامه برق مواجه هستند که آسیب‌های قابل‌توجهی به واحدهای صنعتی و تولیدی وارد کرده است. به عقیده او، درصورتی‌که قطع برق ناگزیر باشد، باید زمان آن به اطلاع صنایع برسد تا خود را برای این وضعیت آماده کنند.

30 دی 1399
کد خبر : 36500
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

شصت و هشتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی با حضور جمعی از مسئولان و همچنین فعالان بخش خصوصی استان با دستور کار بررسی مشکلات واحدهای تولیدی به دلیل قطعی‌های اخیر برق، بررسی تعقیب مالیاتی کارگزاران امور گمرکی به جهت بدهی مالیاتی صاحبان کالا، بررسی شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، بررسی اعتراض فعالان اقتصادی به نحوه محاسبه تراکنش‌های بانکی، بررسی مشکلات ثبت تعاونی‌های تأمین نیاز و درخواست تشکیل دادگاه‌های تجاری در استان برگزار شد.

رئیس اتاق تبریز در این نشست با اشاره به قطع ناگهانی برق و آسیب‌های وارد شده طی آن به واحدهای صنعتی و تولیدی گفت: صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی در فصل تابستان اقدام به مراعات وضع موجود کرده و گاه به خاطر کمبود برق، فعالیت خطوط تولیدی خود را قطع و یا محدود کردند.

یونس ژائله ادامه داد: حالا در وسط فصل زمستان انتظار داریم تا حداقل قبل از قطع برق، اطلاع کوچکی به واحدهای تولیدی و صنعتی داده شود تا شاهد خسارت‌های سنگین این واحدها و خرابی دستگاه و ماشین‌آلات آنان نباشیم.

او با اشاره به فعالیت واحدهای استخراج ارز دیجیتال گفت: این افراد بدون دغدغه‌های مالیاتی و یا برگشت ارز حاصل از صادرات، به‌راحتی فعالیت می‌کنند و میلیون دلار نیز درآمد دارند و به‌جای آن‌ها، واحدهای صنعتی باید با مشکل برق مواجه شده و خسارت ببینند.

اجازه تولید، انتقال و فروش برق به بخش خصوصی داده شود

رئیس اتاق تبریز ادامه داد: باید اجازه تولید، انتقال و فروش برق برای فعالان بخش خصوصی صادر شده و دولت بستر لازم برای فعالیت این بخش را فراهم کند.

او افزود: این موضوع بیشتر در شهرک‌های صنعتی به چشم می‌خورد به‌طوری‌که اگر بتوانیم تولید برق را در شهرک‌ها انجام دهیم، واحدهای تولیدی همان شهرک‌ها نیز مصرف‌کننده برق تولیدی بوده و جلوی هرگونه هدر رفت برق در فاصله بین تولید و مصرف گرفته می‌شود.

ژائله با اشاره به اینکه مشکلات مربوط به برق واحدهای تولیدی و صنعتی مختص زمان حاضر نیست، گفت: باید شاهد تکمیل زیرساخت واحدهای تولیدی به‌خصوص در شهرک‌ها باشیم. سرمایه‌گذارانی که با هر زحمتی وام و تسهیلات گرفته و ماشین‌آلات خود را در محل نصب می‌کنند، به دلیل مشکلات برق، در آستانه ورشکسته شدن هستند.

پیشنهاد انتخاب هیات‌های داوری با عاملیت اتاق بازرگانی

رئیس اتاق تبریز در خصوص پیشنهاد تشکیل دادگاه‌های تجاری در استان نیز گفت: انتخاب هیات‌های داوری با عاملیت اتاق بازرگانی برای حل بسیاری از شکایات و دعاوی تجاری می‌تواند کارگشا بوده و میزان مراجعات به دادگاه‌ها را کمتر کند.

او همچنین بر لزوم آموزش‌های لازم در خصوص انعقاد قراردادهای مناسبی که بحث داوری در آن‌ها به‌درستی مطرح می‌شود، تأکید کرد.

بخش خصوصی پیشرو تحقق پروژه‌های مهم صنعتی استان هستند

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به سفر اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان، گفت: مقرر شد روند اجرای مصوبات و توافقات صورت گرفته در این سفر بعد از یک ماه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت  پیگیری شود که لازم است مسئولان امر در این خصوص اهتمام جدی داشته باشند.

او افزود: ایجاد خط تولید خودرو و تحقق پروژه‌های مربوط به صنعت مس و نفلین سینیت، مهم‌ترین پروژه‌های مصوب در این سفر بودند که این سه پروژه مهم باید از سوی مسئولان دولتی مربوط و فعالان بخش خصوصی مورد پیگیری قرار گیرند.

پورمحمدی همچنین با اشاره به سپردن مسئولیت توسعه ارتباطات تجاری با کشورهای همسایه به استان آذربایجان شرقی، گفت: توسعه همکاری‌های منطقه‌ای جزو اولویت‌های استان است و باید از این فرصتی که در اختیار استان قرار گرفته است، استفاده کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه از همراهی دستگاه قضایی با بخش صنعت و تولید استان قدردانی کرد و گفت: در سایه این همراهی و اهتمام سایر دستگاه‌های مسئول و بخش خصوصی، آذربایجان شرقی در مسیر توسعه قرار گرفته و روند پیشرفت استان به‌رغم تمام مشکلات متوقف نشده است.

 او خاطرنشان کرد: بعد از همه‌گیری کرونا و مشکلات ناشی از آن، همراهی و تعامل بخش‌های مختلف موجب شده است که شاهد کمترین عارضه در بخش‌های تولیدی و صنعتی استان باشیم و تمام نیازها برای این شرایط پیش‌بینی شده است.

پیشنهاد‌هایی به وزارت صنعت برای حل مشکل برق

 استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این جلسه به مشکل کمبود برق در کشور اشاره کرد و گفت: تا حدودی این مشکل رفع شده و پیشنهادهایی که در این زمینه به وزارت نیرو داده بودیم، مورد موافقت قرار گرفته است.

 پورمحمدی افزود: مسئله اصلی در خصوص فعالیت نیروگاه‌ها، تأمین سوخت است که این موضوع نیز از طریق وزارت نفت در حال پیگیری است.

او خاطرنشان کرد: در حال حاضر قطعی برنامه‌ریزی ‌شده برق در استان نداریم و در صورت ضرورت و نیاز برای قطع برق صنایع و واحدهای تولیدی، باید اطلاع‌رسانی لازم قبل از قطعی صورت گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین از ارجاع پیشنهادات ارائه شده در موضوع بررسی تعقیب مالیاتی کارگزاران امور گمرکی به جهت بدهی مالیاتی صاحبان کالا و بررسی شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد به شورای گفت‌وگوی کشور برای انجام پیگیری‌های لازم خبر داد.

پورمحمدی در خصوص موضوع بررسی مراتب اعتراض فعالین اقتصادی به نحوه محاسبه تراکنش‌های بانکی، خواستار همکاری بیشتر بین مسئولان امور مالیاتی و فعالان بخش خصوصی استان شد و گفت: در این خصوص به‌جای هرگونه مصوبه‌ای، طرفین را به همکاری بیشتر دعوت می‌کنیم.

دادگاه‌های ویژه تجارت در استان تشکیل می‌شود

موسی خلیل‌اللهی، رئیس‌کل دادگستری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه هر فرد ولو یک شغل ایجاد کند باید از او قدردانی کرد، اظهار داشت: کارفرمایان و تولیدکنندگان عزت و معیشت شاغلان را تأمین می‌کنند که بسیار ارزشمند است.

او در ادامه با اشاره به اینکه در دوره تحول دادگستری، برنامه‌های راهبردی متعدد در دست اجراست، گفت: این اقدامات در بین مردم ایجاد امید کرده است.

رئیس‌کل دادگستری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: به‌عنوان کارگزاران دستگاه قضایی در استان "اقتدار، تدبیر و مهربانی" را در این سیستم اجرایی می‌کنیم که حمایت از تولید و صنعت و سرمایه‌گذاری در دستگاه قضایی مورد تأکید است.

او اظهار کرد: روزی نداریم که مشکلات واحدهای تولیدی با کمک دستگاه قضایی رفع نشده و اشتغال کارگران تضمین نشود چراکه در سند تحول قضایی این موضوع ابلاغ شده و به دنبال ایجاد بستر امن برای سرمایه‌گذاری هستیم. صدور رأی وحدت رویه در برابر سیستم بانکی که منجر به متناسب‌سازی نرخ تسهیلات ممنوعیت اخذ نرخ‌های اضافی شد، در این راستا بود.

خلیل الهی با اشاره به اینکه در بستر طرح حمایت از تولید کالای ایرانی هم دادگستری استان، اقداماتی انجام داده است، گفت: رویکرد ما این است که واحدهای تولیدی را تقویت کرده و تعطیل شده‌ها را با رفع موانع قانونی و قضایی احیا کنیم.

احیای ۵۶ واحد تولیدی تعطیل شده در آذربایجان شرقی توسط دستگاه قضایی

رئیس‌کل دادگستری آذربایجان شرقی از احیای 56 واحد تولیدی تعطیل شده در سال‌های اخیر خبر داد و افزود: آخرین واحد احیا شده یک واحد تولیدی بود که پس از دو سال تعطیلی به مدار تولید بازگشت.

او تشکیل دادگاه‌های تجاری را از تکالیف دادگستری دانست و اضافه کرد: از 94 دادگاه‌های جرائم اقتصادی راه‌اندازی شد، از سال قبل هم دادگاه تجاری و صنعتی در 4 شعبه تبریز راه‌اندازی شده است. هرچند نیازمند مجتمع قضایی مستقل است تا در فضای مناسب این دعاوی مطرح شود هرچند که احتمالاً احداث این مجتمع زمان‌بر باشد ولی ساخت آن در دست پیگیری است.

خلیل‌اللهی بر ضرورت تعیین داوری توسط مشاوران حقوقی در قراردادهای تجاری تأکید کرد و ادامه داد: حل دعاوی و پرونده‌های تجاری در قالب شوراهای حل اختلاف می‌تواند پیگیری شود که اعضای شورای حل اختلاف از بین خود تجار انتخاب شوند.

او تصریح کرد: در دنیا برای قضازدایی، به دنبال توسعه داوری هستند که قبل از آن باید مشاوران حقوقی داوری را در قراردادها درج کرده و پیش‌بینی کنند.

ضرورت مشارکت بخش خصوصی در تولید و تأمین برق

غلامرضا نوری، نماینده مردم بستان‌آباد و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در این جلسه با اشاره به مشکلاتی در تأمین برق گفت: بدون حضور و مشارکت بخش خصوصی، امکان تأمین انرژی فراهم نخواهد بود که در این راستا آماده حل مشکلات قانون‌گذاری هستیم و امیدواریم دولت نیز بستر لازم را فراهم کند.

او همچنین ایجاد مجتمع‌های قضایی برای رسیدگی به دعاوی تجاری را لازم و ضروری دانست.

تا ماه آینده احتمال خاموشی ناخواسته برق وجود دارد

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان نیز در این جلسه اظهار کرد: اگر صنایع حساسی در استان داریم باید برق ایمن و برق اضطراری داشته باشند.

افشین روشن میلانی با بیان اینکه در این قرارداد آمده که برق منطقه‌ای در ایام اوج مصرف شبکه سراسری، تعهد تأمین برق ندارد، افزود: مصرف‌کننده باید نسبت به کاهش یا قطع مصرف اقدام کند در غیر این صورت شرکت برق و شبکه سراسری برای جلوگیری از خاموشی سراسری، خاموشی منطقه‌ای و مقطعی اعمال خواهد کرد.

روشن میلانی خاطرنشان کرد: با افزایش مصرف گاز و کمبود سوخت، صنعت برق با شرایط ویژه مواجه شده است و باید در این زمینه، تأمین سوخت و تأمین برق در یک پکیج دیده شود.

او با اشاره به اینکه برای مدیریت بار دستورالعمل‌هایی داریم که بر اساس آن عمل می‌کنیم، ابراز داشت: تلاش می‌کنیم در این دستورالعمل‌ها، کمترین مشکل و قطعی برق برای مشترکین رخ دهد.

میلانی، با بیان اینکه 27 شرکت مصرف‌کننده بزرگ در استان داریم که تفاهم کردیم تا مصرف خود را کاهش دهند، افزود: دستورالعمل‌های سخت‌تری اعمال شده اما تلاش کردیم شرایط پایدار را حفظ کنیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان در ادامه، با اشاره به اینکه در 20 تا 30 روز آینده مشکل سوخت داریم، خاطرنشان کرد: اگر مشکل سوخت تداوم یابد، احتمالاً خاموشی ناخواسته خواهیم داشت.

میلانی از تلاش وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی خبر داد و گفت: قبلاً از مشترکین بابت قطعی ناخواسته عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم با همکاری بیشتر، مصرف برق را کاهش دهند.

بهترین زمان برای محک زدن بیمه

سیدباقر شریف‌زاده، رئیس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی نیز در این جلسه در خصوص مشکل قطعی برق گفت: سال‌ها در قبوض برق، شاهد اضافه شدن مبلغی به‌عنوان حق بیمه بوده‌ایم و حالا بهترین زمان است که بیمه را به محک بکشیم تا خسارت‌های ناشی از قطع برق ناگهانی را پرداخت کند. اگر قرار است بیمه در این خصوص کاری نکند، بهتر است حق بیمه درمجموع از قبوض حذف شود.

موضوعات:
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه