رادیو مجازی اتاق ایران - 1 خرداد 97

محمدرضا انصاری

بانک توسعه‌صادرت برای توسعه خدمات فنی‌ومهندسی وارد کار جدی شود

مهمترین مشکل توسعه‌صادرات حوزه خدمات فنی و مهندسی، نقدینگی نیست؛ ضمانت‌نامه‌ها و محدودیت در صدور آنها از مشکلات اصلی این حوزه است که باید برطرف شود.

28 خرداد 1396
کد خبر : 8880
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

اگرچه در حال حاضر کمبود منابع مالی، مهم‌ترین مشکل توسعه اقتصادی کشور اعلام می‌شود، اما واقعیت آن است که مشکل موجود در مسیر توسعه اقتصادی، تنها کمبود پول و منابع مالی نیست و نگاهی به تجارب کشورهای دنیا این موضوع را به ما ثابت می‌کند که این دیدگاه غلط نیازمند پذیرش و اصلاح است. در این راستا باید توجه کرد که غفلت از کارآفرینان و نیروهای انسانی که می‌توانند با بسترسازی مناسب، مشکلات را حل کنند یک اشتباه بزرگ است و برای توسعه اقتصادی باید شرایط و بسترهای مناسبی برای شکل‌گیری استعدادهای اجتماعی فراهم و مدیریت شود.

محمدرضا انصاری، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به این نکته که صادرات خدمات فنی و مهندسی ما گرفتار موضوع ضمانت‌نامه‌هاست که خوشبختانه گشایش‌هایی در این حوزه انجام‌شده است گفت: با تصمیمی که در شورای عالی صادرات غیرنفتی اتخاذشده مبنی بر تخصیص 250 میلیون دلار سپرده نزد بانک‌ها برای ضمانت‌نامه‌ها، این مشکل تا حدی حل‌شده است. به گفته محمدرضا انصاری بدهی‌های دولت بابت جایزه صادراتی مهم است و نوعی بی‌توجهی به صادرات است. با پرداخت این بدهی می‌توان اعتماد صادرکنندگان را مجدداً بالا برد و به دنبال آن شاهد بالا رفتن حجم صادرات باشیم.

وی گفت: امروز مسئله‌ای که دراین‌باره مطرح است؛ در مورد ضمانت‌نامه یک اقدام موضعی با اختصاص 250 میلیون دلار انجام‌شده که من امیدوارم بانک توسعه صادرات از این فرصت استفاده کند و همه این پول را در اختیار بگیرد و در بانک‌های کشورهای دیگر سپرده‌گذاری کند تا معادل چند برابر آن شرکت‌ها بتوانند قرارداد امضا کنند. البته برای هر قراردادی بین 30 – 20 درصد ضمانت‌نامه لازم است. یعنی مبلغ 250 میلیون دلار رقمی بیش از یک میلیارد دلار می‌تواند قرارداد ضمانت کند.

انصاری گفت: اگر بانک توسعه صادرات از این موضوع استفاده کند می‌توان به شرکت‌های ما در برخی کشورها کمک مؤثری کرد.

انصاری در مورد ظرفیت حضور در بازار خدمات فنی و مهندسی حوزه خلیج‌فارس گفت: ما در حوزه خلیج‌فارس می‌توانیم در بخش ساخت‌وساز ورود مؤثری داشته باشیم چون از طرفی مهندسین ما عملکرد کیفی خوبی دارند و سابقه درخشانی در ایفای تعهدات خود داشته‌اند و از طرفی باقیمت‌های بسیار مناسب نسبت به رقبای ترک و چینی که از رقبای اصلی ما هستند، کار می‌کنند، لذا همواره قیمت خدمات فنی و مهندسی ایران از این کشورها پایین‌تر بوده یا برابر است.

وی به فرصتی که برجام در این زمینه برای کشور فراهم کرده اشاره کرد و گفت: آغاز اجرای برجام و لغو تحریم‌ها اتفاق مبارکی بود که در زندگی ما بیش از همه اثر داشت؛ چراکه بیشترین آسیب‌ها را صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از تحریم‌ها دیدند و حال توافق با دنیا به معنای ارتباط مجدد با اقتصاد دنیا است و به‌رغم تمام کاستی‌های داخلی و موانع موجود در مسیر توسعه کشور، بسیار مثبت و مفید ارزیابی می‌شود و ورود سرمایه خارجی را به دنبال دارد. اما مدیریت ورود سرمایه است که آینده را تأمین می‌کند و مقصود ما باید ظرفیت‌سازی ملی برای سال‌ها و نسل‌های آینده باشد.

انصاری حوزه خلیج‌فارس را فرصتی مناسب برای ورود فعالین حوزه صادرات خدمات دانست و گفت: پتانسیل همکاری و صادرات با کشورهای خلیج‌فارس به لحاظ فنی و مهندسی وجود دارد ولی این قصه تابع حسن روابط میان کشورهاست. جایی که روابط مناسبی وجود دارد کار بهتر پیش می‌رود. نتیجتاً کشورهایی که دارای روابط بهتری با ما هستند مانند عراق، سوریه و این روزها احتمالاً قطر و لبنان، فضای خوبی برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی فراهم می‌شود. افغانستان و پاکستان نیز تا حدودی این ظرفیت را برای ما در این حوزه دارند. روابط با همسایه‌های شمالی نیز تقریباً مناسب است و امکان حضور ما وجود دارد.

به گفته انصاری،  ایجاد بستر مناسب برای صادرات خدمات فنی مهندسی که هم به ساخت‌وساز ارزان و باکیفیت در کشورهای مقصد کمک کند و هم در توسعه صادرات ما مفید باشد تابع مناسبات سیاسی و روابط دوجانبه است.

انصاری در مورد فرصت استفاده از ظرفیت‌های قطر برای خدمات فنی و مهندسی ایران گفت: در وهله اول این موضوع بستگی به این دارد که وضعیت فعلی چقدر ثبات دارد. اما حتی درصورتی‌که این موقعیت مقطعی باشد، حضور شرکت‌های ما در قطر مفید است چراکه در آینده می‌تواند موجب حضور بیشتر و گسترش فعالیت کشور باشد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران تأکید کرد: حمایت از صادرکنندگان در همه بخش‌ها به تدبیر جمعی با ابتکار تشکل‌ها و اتاق بازرگانی و همراهی مسئولان دولتی نیاز دارد و فهم و درک و اقدام جمعی می‌طلبد؛ چراکه با توجه به نیاز روزافزون اقتصاد جهانی به توسعه عمرانی و زیرساختی، صدور خدمات فنی و مهندسی، فرصتی جهانی است که می‌تواند برای ایران ارزآوری به همراه داشته باشد و نقش سیاسی و اقتصادی کشور را تثبیت کند.

وی تاکید کرد:  اگر دولت بگذارد که این ظرفیت عظیم صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران از بین برود، به‌سختی دوباره می‌توان آن را شکل داد، چراکه بیش از ۲۰ سال است که روی این بخش از صادرات کارشده و اکنون به اینجا رسیده است. نباید از این موضوع غفلت کرد که درصحنه‌های جهانی رقابت‌ها با حمایت دولت اتفاق می‌افتد و معمولاً دولتمردان از نفوذ سیاسی یا امکانات مالی خود استفاده می‌کنند و در دنیا کشوری نیست که موفق باشد و از صادرات خود حمایت نکند و فرصت قطر نیز از این حوزه مستثنی نیست.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه