رادیو مجازی اتاق ایران - 27 تیرماه 97

در همایش تجاری ایران و روسیه در کرمانشاه مطرح شد

کشاورزی، دامپروری، معدن و گردشگری؛ زمینه‌های همکاری کرمانشاه با روسیه

نشست معرفی فرصت‌های اقتصادی کشور روسیه و استان کرمانشاه، با حضور «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در ایران و جمعی از مدیران اقتصادی استان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

22 مرداد 1396
کد خبر : 9705
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

نشست معرفی فرصت‌های اقتصادی کشور روسیه و استان کرمانشاه، با حضور «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در ایران و جمعی از مدیران اقتصادی استان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

رئیس اتاق کرمانشاه بابیان اینکه روسیه در چند سال اخیر از طرف‌های تجاری خوب ایران بوده و امروز هم روابط دو کشور در سطح خوبی است، گفت: باید تلاش کنیم روابط اقتصادی دو کشور توسعه یابد.

کیوان کاشفی افزود: سطح روابط تجاری ایران و روسیه در پنج سال گذشته به سه میلیارد دلار در سال نیز رسیده بود که به عللی کاهش یافت، اما از یک سال پیش دوباره روند صعودی به خود گرفته که امیدواریم تقویت شود.
کاشفی بابیان اینکه کرمانشاه ظرفیت‌های خوبی برای توسعه ارتباطات اقتصادی با روسیه دارد، گفت: مسئولان ارشد استان از سرمایه‌گذاری خارجی حمایت می‌کنند و سعی در کاهش روند صدور مجوز و دیگر امور مربوط به سرمایه‌گذاری دارند.
وی بر گسترش روابط بین تجار دو طرف تأکید کرد و گفت: ماه آینده هم‌زمان با برپایی نمایشگاه مواد غذایی مسکو، هیاتی اقتصادی از استان کرمانشاه به این کشور سفر خواهند کرد و ملاقات‌هایی با مسئولان و تجار روس خواهند داشت.
کاشفی بابیان اینکه علاقه‌مند به انجام سرمایه‌گذاری مشترک با طرف روسی هستیم، افزود: علاوه بر این در کرمانشاه یک بازار 30 میلیون نفری به نام بازار عراق در مجاورت خودمان داریم و کرمانشاه می‌تواند یک پل ارتباطی خوب برای ترانزیت کالاهای روسی به عراق باشد.

رئیس اتاق کرمانشاه همچنین پیشنهاد داد خواهرخواندگی بین کرمانشاه و یکی از استان‌های روسیه ایجاد شود.

استقبال سفیر روسیه از توسعه روابط با کرمانشاه

سفیر روسیه در ایران نیز بابیان اینکه روسیه در حوزه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی روابط خوبی با ایران دارد، گفت: اخیراً نیز مبادلات اقتصادی روسیه و ایران افزایش‌یافته است.

لوان جاگاریان با اشاره به تسهیل شرایط  صدور روادید روسیه برای تجار و دانشجویان ایرانی، گفت: در سفر دکتر روحانی به مسکو قرارداد مهمی جهت لغو روادید برای گردشگران به امضاء رسید که تاکنون اجرایی نشده است، اما ما آمادگی کامل برای اجرای این قرارداد را داریم و منتظر جواب طرف ایرانی هستیم.

سفیر روسیه افزود: بااین‌وجود در حال حاضر سالانه هزاران گردشگر ایرانی با اخذ روادید به روسیه سفر می‌کنند.
وی از توسعه روابط با استان کرمانشاه در زمینه‌های مختلف استقبال کرد.

کرمانشاه آماده افزایش تعامل با روسیه

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در این نشست اظهار کرد: ایران و روسیه در طول تاریخ ارتباطات خوبی داشته و در زمان تحریم‌ها نیز روسیه همراهی خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشت و اکنون نیز در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی مراودات خوبی بین دو کشور برقرار است.

رضا رحیمی با اشاره به بخشی از ظرفیت‌های اقتصادی استان کرمانشاه، گفت: از گسترش ارتباطات بین استان کرمانشاه و روسیه استقبال می‌کنیم.

رحیمی گفت: کشاورزی، صنعت، معدن، خدمات و گردشگری از حوزه‌هایی است که می‌توانیم در این بخش‌ها ارتباطاتمان را با روسیه توسعه دهیم.

در ادامه این نشست مدیران اقتصادی استان کرمانشاه به تشریح وضعیت استان پرداختند.

نعمت‌الله حقیقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با معرفی وضعیت بخش صنعت و معدن استان، گفت: کرمانشاه در حوزه معادن سنگ‌های تزیینی ظرفیت‌های بالایی دارد که می‌توانیم با یک فراوری اولیه این مواد را به بازار روسیه صادر کنیم که البته اخیراً نیز صادرات سنگ‌های تزیینی به روسیه را آغاز کرده‌ایم.
وی قیر طبیعی را دیگر مزیت معدنی استان کرمانشاه برشمرد که می‌تواند به بازار روسیه صادر شود.
حقیقی به وضعیت موجود صنایع استان هم اشاره کرد و گفت: خصوصاً در حوزه صنایع غذایی می‌توانیم توسعه ارتباطات تجاری با روسیه را شاهد باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز با تشریح وضعیت بخش کشاورزی استان گفت: استان کرمانشاه با تولید سالانه 4.6 میلیون تن محصولات کشاورزی، در محصولات زیادی مازاد بر نیاز استان تولید دارد که می‌توان این محصولات را صادر کرد.

خسرو شهبازی بابیان اینکه در عمده محصولات دامی بیش از نیاز استان تولید داریم، گفت: قادریم سالانه 15 هزار تن گوشت مرغ، 400 هزار رأس گوسفند زنده، هفت هزار رأس گوساله پرواری، 1100 تن عسل و تا 100 هزار تن فرآورده‌های لبنی از استان صادر کنیم که بازار روسیه می‌تواند یکی از بازارهای هدف صادراتی استان باشد.
شهبازی افزود: همچنین سالانه می‌توانیم تا 900 هزار تن صادرات محصولات زراعی و باغی از استان داشته باشیم.
وی همچنین از صادرات گوسفند نژاد رومانف از روسیه به استان کرمانشاه استقبال کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه هم در ادامه این نشست با توصیف پیشینه تاریخی و پتانسیل‌های کرمانشاه در حوزه گردشگری، به فرصت‌های سرمایه‌گذاری طرف روسی در حوزه گردشگری استان پرداخت و گفت: با توجه به ضریب بالای اشغال مراکز اقامتی استان، سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت مراکز اقامتی توجیه اقتصادی دارد.

جلیل بالایی همچنین با اشاره به نبود مجتمع‌های تفریحی در استان، سرمایه‌گذاری در ساخت چنین مجتمع‌هایی را نیز یک فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری معرفی کرد.

بالایی احداث هتل بیمارستان در استان برای ارائه خدمات درمانی به بیماران خارجی را نیز دارای توجیه اقتصادی دانست.

موضوع صادرات گندم از روسیه به استان کرمانشاه و تبدیل آن به آرد و سپس صادرات آن به کشور عراق از موضوعات مطرح‌شده در این نشست بود که مورد استقبال طرف روسی قرار گرفت.
دیدار با استاندار کرمانشاه و نشست با تجار و فعالان اتصال استان کرمانشاه از دیگر برنامه‌های سفر دوروزه هیات روس به استان کرمانشاه بود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه