رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

رویترز مدعی شد

بانک کانلون چین مبادلات مالی با ایران را متوقف می‌کند

تقریباً کل پرداخت‌های چین به ایران برای واردات نفت، از طریق بانک کانلون انجام می‌شود؛ بانکی که مدیریت آن را بازوی مالی شرکت ملی نفت چین بر عهده دارد.

01 آبان 1397
کد خبر : 15965
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

خبرگزاری رویترز ادعا کرد بانک چینی «کانلون» که جزو کانال‌های مالی اصلی بین شرکت‌های چینی و ایران به شمار می‌رود، تحت فشار آمریکا قصد دارد مبادلات مالی خود با ایران را متوقف کند.

چهار منبع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود به رویترز گفته‌اند که بانک کانلون به مشتریان خود اعلام کرده است که از تاریخ 1 نوامبر (10 آبان) پرداخت‌های طرف ایرانی برحسب یوان چین را نخواهد پذیرفت.

بر اساس گفته‌های این منابع آگاه که خود جزو مأموران اعطای وام و مقامات تجاری فعال در تجارت با ایران هستند، بانک کانلون که مدیریت آن بر عهده بازوی مالی شرکت ملی نفت چین است، پیش از این از حدود 2 ماه پیش اقدام به توقف پرداخت‌های طرف ایرانی بر پایه یورو کرده است.

رویترز در ایمیل‌هایی به بانک کانلون و شرکت ملی نفت چین از آنها خواسته است در این مورد اظهار نظر کنند اما آنها تاکنون پاسخی به این ایمیل‌ها نداده‌اند.

هنوز مشخص نیست که توقف یا تعلیق پذیرش پرداخت‌های ایران از سوی بانک کانلون چه مدت ادامه خواهد یافت و شرکت‌های چینی چگونه خواهند توانست وجه حاصل از فروش کالاها و خدمات به ایران را دریافت کنند. از طرفی معلوم نیست که آیا پرداخت‌های چین به ایران برای واردات نفت از این کشور که توسط بانک کانلون انجام می‌شود نیز تحت تأثیر تصمیم جدید این بانک قرار خواهند گرفت یا خیر.

چین در حال حاضر بزرگترین واردکننده نفت ایران به شمار می‌رود و تقریباً کل پول نفت وارداتی از ایران را از طریق بانک کانلون پرداخت می‌کند.

اقدامات قبلی بانک کانلون در مورد ایران –که در سکوت خبری اتفاق افتاده است- نشان می‌دهد که این بانک تا چه حد از سوی دولت آمریکا برای اجرای تحریم علیه ایران تحت فشار بوده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه