رادیو مجازی اتاق ایران - 2 اسفند 1402

گزارش سهولت کسب‌وکار 2019 بانک جهانی منتشر شد

ایران در رتبه 128 شاخص جهانی سهولت کسب‌وکار 2019؛ سقوط 4 پله‌ای نسبت به سال قبل

در جدیدترین رتبه‌بندی کشورهای جهان در زمینه سهولت کسب‌وکار، ایران با کسب 56.98 امتیاز از 100 امتیاز ممکن و با 4 پله سقوط نسبت به سال گذشته، رتبه 128 جهان را به خود اختصاص داده است.

10 آبان 1397
کد خبر : 16096
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

ایران در جدیدترین رتبه‌بندی شاخص جهانی سهولت کسب‌وکار که هرساله توسط بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه (وابسته به بانک جهانی) انجام می‌شود، در رتبه 128 جهان قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه (IBRD) اطلاعات مربوط به کسب‌وکار در 190 کشور جهان در سال جاری میلادی را مورد بررسی قرار داده و در نهایت گزارشی را تحت عنوان «شاخص سهولت کسب‌وکار در سال 2019» منتشر ساخته است. 

طبق این گزارش، ایران از میان 10 زیرشاخص مورد بررسی در دو زیرشاخص «پرداخت مالیات» و «تجارت برون‌مرزی» موفق به انجام اصلاحات شده است. در زمینه پرداخت مالیات، راه اندازی سیستم آنلاین و در زمینه تجارت برون مرزی، راه اندازی پنجره واحد تجارت دلیل این موفقیت بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران با کسب 56.98 امتیاز از 100 امتیاز ممکن، در رتبه 128 قرار گرفته است. این در حالی است که ایران در گزارش سهولت کسب‌وکار سال 2018 –که با استفاده از اطلاعات سال 2017 تدوین شده است- با کسب 54.64 امتیاز رتبه 124 جهان را به خود اختصاص داده بود. البته امتیاز قید شده در گزارش سال گذشته برای ایران 56.48 بود که در گزارش جدید، این امتیاز مشمول تعدیل و اصلاح شده و لذا امتیاز جدید ملاک قرار می‌گیرد.

پس از قرار گرفتن در رتبه 152 جهان از لحاظ سهولت کسب و کار در سال 2014، ایران توانسته بود در سال‌های 2015 و 2016 خود را به ترتیب به رتبه‌های 130 و 117 جهان برساند، اما پس از آن یک سیر نزولی در این زمینه برای ایران شکل گرفته است.

شاخص سهولت کسب‌وکار از 10 زیرشاخص شامل «شروع کسب‌وکار»، «شرایط صدور مجوز ساخت»، «دسترسی به برق»، «ثبت مالکیت»، «اخذ اعتبار»، «حمایت از سرمایه‌گذاران اقلیت»، «پرداخت مالیات»، «تجارت برون‌مرزی»، «اجرای قراردادها» و «رسیدگی به ورشکستگی و پرداخت دیون» تشکیل شده است که امتیاز کشورها در هر یک از این زیرشاخص‌ها با توجه به فاصله آنها از سطح ایده‌آل (امتیاز 100) محاسبه گردیده و در رتبه‌بندی نهایی به‌صورت ترکیبی لحاظ می‌شود.

ایران در زیرشاخص‌های شروع کسب‌وکار، حمایت از سرمایه‌گذاران اقلیت و پرداخت مالیات عملکرد بسیار ضعیفی را از خود نشان داده است اما در زیرشاخص‌های دیگری مانند شرایط صدور مجوز ساخت‌وساز، اخذ اعتبار و اجرای قراردادها رتبه‌ای در حد متوسط کسب کرده است.

از لحاظ جایگاه منطقه‌ای در شاخص سهولت کسب‌وکار ایران در بین کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نتوانسته است رتبه شایسته‌ای را به خود اختصاص دهد، به‌طوری که تنها توانسته است بالاتر از کشورهایی مانند عراق، سوریه، لبنان، لیبی و یمن قرار گیرد و دیگر کشورهای منطقه ازجمله امارات، قطر، عربستان، تونس و ... همه در قیاس با ایران رتبه بهتری را به خود اختصاص داده‌اند.

در گزارش شاخص سهولت کسب‌وکار، کشورهای نیوزیلند، سنگاپور، دانمارک، هنگ‌کنگ، کره جنوبی، گرجستان، نروژ، آمریکا، انگلیس و مقدونیه در رتبه‌های اول تا دهم جهان قرار گرفته‌اند که حضور دو کشور گرجستان و مقدونیه در این رتبه‌بندی مسئله‌ای جالب توجه است.

در همین رابطه