رادیو مجازی اتاق ایران - 1 خرداد 1401

محمدجواد ظریف در هجدمین نشست گروه دی 8

بخش خصوصی را محور فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی دی8 قرار دهیم

هجدهمین نشست کشورهای عضو گروه دی8 صبح امروز در آنتالیا برگزار شد. محمد جواد ظریف در این نشست تاکید کرد: ما باید بخش خصوصی را با هدف مشارکت مطلوب در فعالیت های اقتصادی و بازرگانی سازمان تشویق نماییم. بخش خصوصی می تواند نقشی کانونی در پیشبرد نوآوری، تولید ثروت، درامدزایی و اشتغال آفرینی و بسیج منابع داخلی ایفا نماید.

12 آبان 1397
کد خبر : 16117
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

هجدهمین اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای دی.8، با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور صبح امروز در هتل کورنلیای شهر آنتالیای ترکیه برگزار شد.

گروه دی8 متشکل از هشت کشور مسلمان ایران، اندونزی، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه است که به‌منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی بین کشورهای درحال‌توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی تشکیل‌شده است.

کشاورزی، صنعت، انرژی، حمل‌ونقل و ارتباطات، تجارت و گردشگری ازجمله زمینه‌هایی است که در این گروه در اولویت قرار دارد و در این رابطه اقدامات مناسبی برای تسهیل تجارت میان کشورهای عضو صورت گرفته است.

تجارت کنونی بین این کشورها رقمی در حدود 150 میلیارد دلار برآورد شده است. اما هدف گروه دی8 رسیدن به رقم 500 میلیارد دلار است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور در این نشست،ضمن ارائه سخنرانی به قرائت بیانیه‌ای پرداخت.

او تاکید کرد: ما قویاً بر این باوریم که بخش خصوصی در تمامی حوزه‌های همکاری نظیر تجارت، سرمایه‌گذاری، صنعت، کشاورزی، تعاملات اجتماعی و گردشگری باید مشارکت داشته باشد.

 متن این بیانیه بدین شرح است :

بسم‌الله الرحمن الرحیم 

آقای چاووش او غلو، وزیر محترم امور خارجه ترکیه،

روسای محترم هیئت‌ها،

عالیجنابان،

خانم‌ها و آقایان،

 باعث مباهات اینجانب است که در هجدهمین نشست شورای وزرای امور خارجه گروه دی۸ در شهر زیبای آنتالیا شرکت نموده و بار دیگر این فرصت به‌دست‌آمده تا با همکاران گران‌مایه خود به تشریک‌مساعی بپردازم. تمایل دارم قدردانی صمیمانه خود را از دولت ترکیه به‌پاس میزبانی گرم و مهمان‌نوازی سخاوتمندانه از اینجانب و هیئت همراه ابراز نمایم. همچنین از دبیر کل محترم، جناب آقای سفیر داتو کو جعفر کو شاری و همکاران ایشان برای تلاش‌های سخت‌کوشانه خود کمال امتنان رادارم.

گروه دی۸ در طول مدت‌زمان دو دهه به‌تدریج به بستری ارزشمند برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی مؤثر بین اعضای آن تبدیل شد. از بدایت امر، این سازمان از ظرفیت لازم برای تقویت جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، تنوع‌بخشی به اقتصاد اعضا، ایجاد فرصت‌های جدید در عرصه روابط تجاری، ارتقای مشارکت‌ها در فرایند تصمیم‌گیری در سطح بین‌المللی و بهبود استاندارد زندگی شهروندان کشورهای عضو برخوردار بوده است.

قرابت‌های بسیار زیاد فرهنگی در کنار تاریخ مشترک نیز به تلاش‌های ما در ایجاد انگیزه‌ای مشترک برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مردمان کشورهای خود کمک کرده است. بر اساس ظرفیت‌های این سازمان و همچنین اشتراکات خویش، گروه دی۸ به‌مثابه بستری برای ارائه فرصت‌های بسیار به‌منظور همکاری و تحقق آرمان‌های مشترک خود به شمار می‌آید.

 به‌رغم تنوع در ژئوپلیتیک زیر مناطق، آنچه باید مدنظر قرار گیرد، اتخاذ راهبردهای مطلوب برای همکاری است. نقطه قوت ما در رشد مداوم و توسعه مستمر یک بازار داخلی بزرگ است که هم‌زمان از کار ویژه‌های «هاب تولیدی» و «پایه مصرف» برخوردار است. ما باید قابلیت خود مبنی بر عامل ثبات زا بودن در اقتصاد جهانی پرتلاطم را به منصه ظهور و بروز برسانیم. ما همچنین باید به تقویت هم‌افزایی و تکمیل‌کنندگی یکدیگر پرداخته تا از این رهگذر بتوانیم مخاطرات و موانع اقتصادی خارجی و همچنین دیگر چالش‌های شناخته‌شده یا ناشناخته را که احتمالاً در آینده با آن مواجه می‌شویم را تحمل نماییم.

 ما از تهیه «نقشه راه ۱۰ ساله همکاری اقتصادی گروه دی۸ (۲۰۲۰-۲۰۳۰)» و اولویت‌بندی فعالیت‌ها ذیل این نقشه راه در حوزه‌های تجارت، کشاورزی، امنیت غذایی و نظایر آن استقبال می‌کنیم، بطوریکه این نقشه راه چشم‌انداز و ابزار لازم برای هدایت فعالیت‌های خود در سال‌های پیش رو را در اختیار ما قرار می‌دهد.

 عالیجنابان،

اعضای محترم هیئت‌ها،

اجازه دهید تا به‌اختصار به موضوع مهم دیگری نیز بپردازم. گزارش اقتصادی اخیر صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی نرخ رشد پایین و رکود برای اقتصاد جهانی را کرده است. تردیدی نیست که یکجانبِ گرایی و موانع تجاری و تحریم‌های روزافزون علت اصلی در ورای شکل‌گیری چنین چشم‌انداز منفی‌ای است. اقدامات تجاری یک‌جانبه، تحرکات تلافی جویانه و تحریم‌های اقتصادی می‌تواند اقتصاد جهانی را دچار اختلال کرده و همکاری‌های گسترده چندجانبه را درزمانی که به‌شدت نیاز به آن احساس می‌شود، تحت‌الشعاع قرار دهد. در چنین شرایطی، بیش از هرزمانی برای ما ضرورت دارد تا چندجانبه گرایی اقتصادی و بازرگانی را ازجمله در چارچوب‌هایی نظیر گروه دی۸، ارتقا و تقویت نماییم. به‌طورکلی، اعضای گروه دی۸ باید به بلوک بزرگ ملت‌هایی که در برابر یک‌جانبه‌گرایی ایستاده و بخصوص مانع از تحقق هرگونه اقدامات غیرمسئولانه و غیرقانونی ازجمله تحریم‌های مجرمانه علیه کشور اینجانب می‌شود، ملحق گردند.  

 تجارت موتور توسعه اقتصادی است. ارزش مجموع حجم تجارت بین کشورهای گروه دی۸ بالغ‌بر ۱۰۰ میلیارد دلار بوده و متوسط نرخ رشد سالانه نیز ۶ درصد است. بااین‌حال، هدف تجارت داخلی بین اعضای گروه دی۸، ۵۰۰ میلیارد دلار هست که دستیابی به این هدف نیازمند تسهیلات مناسب است. ضمن استقبال از عملیاتی شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی دی۸ به‌منظور ارتقای تجارت درون منطقه‌ای بین اعضای گروه دی۸، ما باید در جستجوی دیگر سازوکارهای تسهیل‌کننده نظیر همکاری مالی و بانکی و مکانیسم‌های پرداخت نیز باشیم.

 در چنین شرایطی، از ابتکار عمل برای تأسیس و راه‌اندازی «دفتر تهاتر دی۸» تشکر می‌کنیم. با توجه به میزبانی ما از اتحادیه تهاتر آسیا از سال ۱۹۷۴، ما آمادگی کامل خود را برای به اشتراک‌گذاری تجارب با اعضای گروه دی۸ به‌منظور دستیابی به این هدف مهم اعلام می‌نماییم.

آقای رئیس،

ما قویاً بر این باوریم که بخش خصوصی در تمامی حوزه‌های همکاری نظیر تجارت، سرمایه‌گذاری، صنعت، کشاورزی، تعاملات اجتماعی و گردشگری باید مشارکت داشته باشد. ما باید بخش خصوصی را باهدف مشارکت مطلوب در فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان تشویق نماییم. بخش خصوصی می‌تواند نقشی کانونی در پیشبرد نوآوری، تولید ثروت، درآمدزایی و اشتغال آفرینی و همچنین بسیج منابع داخلی ایفا نماید. این موارد فعالیت‌هایی به شمار می‌آیند که می‌تواند منتج به محو فقر و نظایر آن گردد.

 ما نسبت به نقش کلیدی انرژی در رشد و توسعه اقتصادی واقف هستیم و خود را متعهد به گسترش همکاری‌ها در این حوزه می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار داشته و آماده است در قالب همکاری بلندمدت، در امنیت انرژی جهانی مشارکت نموده و ظرفیت کری دورهای بین‌المللی ترانزیت از طریق پروژه‌های مشترک در زیرساخت‌های دریایی، ریلی و جاده‌ای را افزایش دهد.

سرمایه انسانی عاملی کلیدی در توسعه اقتصادی به شمار می‌آید. اینجانب تردیدی ندارم که راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی گروه دی۸ در شهر همدان باهدف ظرفیت‌سازی در میان کشورهای عضو می‌تواند به‌طور گسترده‌ای در توسعه منابع انسانی نقش‌آفرین باشد.

عالیجنابان،

با توجه به آنکه بسیاری از اعضای گروه دی۸، کشورهای ساحلی به شمار می‌آیند، تمایل دارم تا اضافه نمودن «اقتصاد آبی» به‌عنوان یکی دیگر از حوزه‌های همکاری را پیشنهاد دهم. برآورد می‌شود حجم معاملات در اقتصاد آبی بین ۳ تا ۶ تریلیون دلار در سال باشد و فرصت‌های مطلوب در اشتغال آفرینی، خدمات زیست‌بوم، فرهنگی، صیادی و کشت آبی فراهم نماید. ازاین‌رو، همکاری بین اعضای گروه دی۸ در جهت توسعه اقتصاد آبی ظرفیت بزرگی برای ارتقای توسعه پایدار به شمار آمده و می‌تواند مسیر رشد اقتصادی و کاهش فقر را تقویت بخشد.

آقای رئیس،

جمهوری اسلامی ایران همواره درگذشته و حال خود را متعهد به تحقق اهداف گروه دی۸ دانسته و حمایت‌های خود را این سازمان به‌منظور نیل به این اهداف استمرار خواهد بخشید.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه