رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

گزارش پایگاه خبری اتاق ایران از جدیدترین اطلاعات مرکز آمار

تورم بالاخره تک‌رقمی شد

این دستاورد علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد را به مرد ضد تورم دولت معروف کرده است اما بسیاری از کارشناسان معتقدند کاهش تورم بیشتر از این، منجر به ادامه رکود و رونق نگرفتن فعالیت اقتصادی خواهد شد.

01 تیر 1395
کد خبر : 1997
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

دولت یازدهم با وعده کاهش تورم روی کار آمد و البته موفق به تحقق آن شد. تورم که در دولت پیشین به 40 درصد نیز رسیده بود، حالا تک رقمی شده است. کاهش تورم دستاوردی است که روحانی بعد از گذشت سه سال از عمر دولتش، هنوز به آن می‌بالد و در سخنرانی‌هایش تکرار می‌‌کند. البته تورم به معنای کاهش شیب افزایش قیمت کالاهاست و مستقیم مربوط به ارزان شدن که در نگاه مردم است، نمی‌شود.

این دستاورد علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد را به مرد ضد تورم دولت معروف کرده است اما بسیاری از کارشناسان معتقدند کاهش تورم بیشتر از این، منجر به ادامه رکود و رونق نگرفتن فعالیت اقتصادی خواهد شد. به هر حال جدیدترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد، تورم تک رقمی شده و به 9.5 درصد رسیده است. 

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، شاخص کل قیمت کالا و خدمات مصرفی شهری (بر مبنای100=1390) در خرداد ماه سال 1395 عدد ٢٢٤.٢ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ٠.٥درصد افزایش داشته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ( تورم نقطه به نقطه) ٦.١ درصد است که نسبت به ماه قبل که ٦.٨ درصد بود کاهش یافته است.همچنین درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه سال 95 نسبت به دوره مشابه سال قبل ٩.٥ درصد است که نسبت به اردیبهشت ماه 1394 که ١٠.٢ درصد بود، کاهش یافته است.


 
شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به رقم ٢٦٠.١ رسید که نسبت به ماه قبل ٠.١ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی به عدد ٢٥٧.٤ رسید که نسبت به ماه قبل یک درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ٣.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ٧.٥ درصد است. شاخص گروه عمده "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات " نسبت به ماه مشابه سال قبل ٤.٢ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه 1395 نسبت به دوره مشابه سال قبل ٧.٥ درصد است که نسبت به اردیبهشت ماه سال 1394 که ٨.٤ درصد بود کاهش یافته است.


 
شاخص گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در خرداد ماه 1395 به رقم ٢١١.٨ رسید که نسبت به ماه قبل ٠.٣ درصد افزایش داشته است. میزان افزایش شاخص گروه عمده " کالاهای غیرخوراکی و خدمات " نسبت به ماه مشابه سال قبل ٦.٩ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به خرداد ماه سال 1395 نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ١٠.٤ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه 1394 که ١١ درصد بود کاهش یافته است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه