رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

مذاکره با زیمنس و رولزرویس برای سرمایه‌گذاری‌های انرژی

رولز رویس:مذاکرات هفته پیش با آقای چیت چیان استفاده بالقوه از موتورهای پیستونی ساخته شده توسط شرکت تجاری سیستم های برق این گروه در آلمان را در بر می گرفت.

28 تیر 1395
کد خبر : 2565
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

روزنامه فایننشنال تایمز چاپ لندن، گزارشی را در خصوص ایران منتشر کرده است. بر اساس این گزارش،ایران به دنبال لغو تحریم های بین المللی و گشایش تدریجی اقتصادش تلاش برای جذب سرمایه گذاران خارجی در بخش انرژی را تشدید کرده است و شرکت های غربی نیز در بخش زیرساخت انرژی وارد عمل شده اند.

به نوشته این روزنامه، حمید چیت چیان وزیر انرژی ایران هفته پیش با نمایندگان هر دو شرکت زیمنس و رولز رویس در لندن برای مذاکره در مورد همکاری در فن آوری تولید برق ملاقات کرده است.

این مذاکرات در زمینه ژنراتورهای برق غیرمتمرکز که می تواند بیش از ایستگاه های برق بزرگ به طور منطقه ای و انعطاف پذیر برق تولید کند، تمرکز داشت.
روزنامه انگلیسی در یک گزارش که روز یکشنبه در پایگاه اینترنتی خود انتشار داد، افزود :زیمنس و رولز رویس علاقه مند هستند و چیت چیان امیدوار است به زودی به یک نتیجه برسند.

رولز رویس گفت : مذاکرات هفته پیش با آقای چیت چیان استفاده بالقوه از موتورهای پیستونی ساخته شده توسط شرکت تجاری سیستم های برق این گروه در آلمان را در بر می گرفت. این وزیر خواستار نشستی با رولز رویس برای مذاکره در مورد احیای تشکیلات ساختاری بخش انرژی ایران و این که آیا سیستم های تولید برق گازوئیلی و گاز ما می توانند نقشی داشته باشند یا نه ، شده بود.

زیمنس گفت :'ما گفت و گوی نزدیکی با دولت ایران و شرکای محلی در زمینه تشکیلات زیر بنایی، انرژی و فن آوری داشتیم. ما حدود 150 سال درایران فعال بودیم و هرگز این کشور را ترک نکرده ایم.'

لغو تحریم های بین المللی مربوط به فعالیت های هسته ای ایران در ماه ژانویه بسیاری از موانع موجود در سر راه سرمایه گذاری در این کشور را از میان برداشت و بخش انرژی یکی از زمینه هایی است که بیشترین علاقه مند را دارد.

به نوشته فایننشنال تایمز، معامله با گروه های نفت و گاز غرب هنوز به طور کامل جامه عمل نپوشیده ولی شرکت های زیر بنایی انرژی زودتر ازهمه وارد عمل شده اند.
دراین گزارش آمده است : چیت چیان گفته است وی انتظار معاملات بیشتری را در آینده دارد. ما پیشنهادهای مختلفی برای سرمایه گذاری درکشورمان دریافت کرده ایم که برخی از آنها در زمینه ساخت ایستگاه های تولید برق و برخی دیگر در زمینه تولید تجهیزات نیروگاه برق بود.

برخی از شرکت ها و بانک ها همچنان درمورد ایران نگرانند. در حالی که تحریم های بین المللی لغو شده برخی از تحریم های یکجانبه امریکا به قوت خود باقی است.
به نوشته فایننشنال تایمز، آقای چیت چیان اذغان کرد به دلیل کندی عملکرد بانک ها در از سرگیری روابط خود با ایران کماکان مشکلاتی وجود دارد ولی فعلا روند موجود مثبت است.

وی افزود :'برنده د راین روابط ، شرکت ها و کشورهایی هستند که بتوانند بی درنگ خود را با وضعیت جدید مطابقت دهند.' ایران برای نوسازی و توسعه شبکه برق خود باهدف برخورداری این کشور از برق کافی در حمایت از رشد اقتصادی، نیاز به سرمایه گذاری دارد.

به گفته چیت چیان، ایران تصمیم دارد ظرف پنج سال آینده 26500 مگاوات به ظرفیت تولید برق فعلی 75 هزار مگاواتی خود بیفزاید.

دلگا خاتین اوغلو یک کارشناس بازار انرژی ایران دربخش خبری شرکت ' ناچرال گاز یوروپ ' گفت : ایران به 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای رسیدن به ظرفیت جدید تولید برق طی پنج سال آینده و پنج میلیارد دیگر در شبکه انتقال برق نیاز دارد. وی افزود : صادرات برق آنها به دلیل افزایش مصرف داخلی کاهش یافته و آنها در تابستان با قطعی برق روبرو هستند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه